کویرگردی به پیشنهاد محمدعلی اینانلو/ به تماشای کوه کرکس، اردستان و نائین بنشینید

کویرگردی به پیشنهاد محمدعلی اینانلو/ به تماشای کوه کرکس، اردستان و نائین بنشینید

جامعه > میراث فرهنگی و گردشگری -ماهنامه دیار در ویژه نامه نوروزی خود، پیشنهادهایی برای کویرگردی در ۱۴ روز تعطیلات نوروز ۹۵ (۲۹ اسفند تا ۱۳ فروردین) از مبداء تهران به روایت زنده یاد محمدعلی اینانلو منتشر کرده است. روز چهارم تا ششم را می خوانید؛

روز چهارم؛ ابیانه، کوه کرکس
از کاشان به طرف جنوب حرکت می‌کنیم و نه از اتوبان، بلکه از جاده قدیم ۶۵ کیلومتر به سمت جنوب کاشان، یکی از دیدنی‌ترین روستاهای ایران در سمت راست جاده تابلوی ابیانه را می‌بینید، و در جاده‌ای کوهستانی قریب به ۴۰ کیلومتر به غرب می‌روید. در سمت چپ جاده دامنه کوه کرکس، در سمت چپ رودخانه، درختان سر به فلک کشیده بید، حاشیه رودخانه و روستاهای زیبا، در انتهای این جاده در مرتفع‌ترین بخش جاده روستایی با خاک سرخ آرمیده در شیب کوهستان با خانه‌هایی چند طبقه به دلیل کوهستانی بودن این منطقه، دما تفاوت فاحشی با شهرهای اطراف ازجمله کاشان دارد و در زمان صفویه به عنوان ییلاق از آن استفاده می‌شده. لباس سنتی زنان و مردانی که در ده تردد می‌کنند، با رنگ‌های زیبا جلوه‌ای خاص دارد.

مسجدجامع با سقف چوبی، روی هر بخش آن نقاشی‌های زیبا جلوه‌گر است، درِ ۷۰۰ ساله و منبر چوبی زیبا، آتشکده، آب انبار، ساباط‌های مختلف در مسیر و بالاخره امامزاده در انتهای روستا و قلعه‌ای که در حاشیه روستاست، چشمه‌ای با دبی بالای آب که به آن آبشار نیز می‌گویند. سوغات این روستا میوه‌های خشک و لواشک است، هتل و رستوران روستا نیز پذیرای شما می‌تواند باشد. از اول جاده اصلی پس از خروج از ابیانه در حدود ۴۰-۴۵ کیلومتر به طرف جنوب حرکت کنید به اردستان می‌رسید. شب را در اردستان اقامت کنید مثلا در مهمانسرای جهانگردی و...

روز پنجم؛ اردستان

می‌گویند بنیانگذار اردستان، سام پدر رستم‌دستان بوده است و اردشیر اول آتشکده‌ای در این شهر بنا کرده، آتشکده، «مهر اردشیر» نام دارد. مسجد جامع اردستان، بسیار دیدنی است، تنها قنات دو طبقه جهان نیز در اردستان در حاشیه یکی از خیابان‌های شهر وجود دارد، از دیگر دیدنی‌های اردستان خانه هشت بهشت است. در مهمانسرای جهانگردی، می‌توان ناهار را صرف کرد و پس از ساعتی استراحت به سمت نائین به راه افتاد.
دوباره پس از طی حدود ۱۰۰ کیلومتر به نائین می‌رسیم، باوجود اینکه این شهر از نظر جغرافیایی در استان اصفهان قرار دارد قرابت این شهر از نظر گویش و رفتار به مردم یزد بسیار نزدیک‌تر است.

روز ششم؛ نائین

شب را در نائین اقامت کنید. در مهمانسرای جهانگردی نائین علاوه بر رستوران و اقامتگاه مناسب، معماری بسیار زیبای اتاق‌ها دیدنی است. مسجدجامع نائین با تک منار و ستون‌های متفاوت و منبر قدیمی و زیرزمین آن‌که بنا به قولی این مسجد، روی یک مهرابه مهری بنا شده است و نورگیری‌های زیرزمین و قناتی که از سردابه آن می‌گذرد. خانه قدیمی پیرنیا که تبدیل به موزه شده است. نارین قلعه باستانی، که تنها از دور می‌توان آن را نظاره کرد، بازار، آب‌انبار و عبابافی‌های نائین از دیدنی‌های برجسته این خطه است.

۴۷۴۷

...

منبع

  • هیچ نظری یافت نشد

نظر خود را اضافه کنید.

0

تبلیغات ویژه

دانلود جدیدترین نسخه ی بازی و نرم افزارهای اندروید

آمار روزانه سایت

تاریخ آگهی ها نمایش كلیك
07/30
6
62159
675
07/29
31
54857
783
07/27
0
192
3
07/22
0
140910
2221
07/21
35
146610
2301

حاضرین در سایت

ما 104 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

کليه حقوق مادي و معنوي اين سايت متعلق به روز پـیام است.© 2016-2007

<<طـبق ماده 12 فصل سوم قانون جرائم رایانه ای هرگونه کپی برداری از قالب و طرح سایت، پیگرد قانونی دارد>>