آملی‌لاریجانی: حضور دادستانی کل در شورای پول و اعتبار مهم است/ عدم توجه دولت به مشکلات قوه قضاییه

آملی‌لاریجانی: حضور دادستانی کل در شورای پول و اعتبار مهم است/ عدم توجه دولت به مشکلات قوه قضاییه

جامعه > قضایی -میزان نوشت: آیت الله آملی لاریجانی با بیان اینکه اگر بتوانیم دفع ظلم و طلب حقی را استیفا کنیم، این واقعا خدمت بزرگی است، گفت: اگر ما توجه کنیم، قضات در مقابل توهین‌ها و بیدادها و تقاضاهای بی دلیل، صبوری می‌کنند و در رسیدگی به پرونده‌ها دشواری‌ها را به جان می‌خرند.

آیت الله صادق آملی لاریجانی پیش از ظهر امروز در مراسم معارفه حجت الاسلام و المسلمین منتظری به عنوان دادستان کل کشور ضمن تبریک و تهنیت ایام نوروز و میلاد حضرت فاطمه زهرا(س) و اعیاد پیش رو گفت: مجلس امروز برای تودیع و معارفه است و جا دارد از خدمات بی شائبه قضات در دادگستری‌ها و نهادهای وابسته، یاد کنیم.

قضات در مقابل توهین‌ها و بیدادها و تقاضاهای بی دلیل، صبوری می‌کنند

او ادامه داد: یکی از الطاف بزرگ الهی نسبت به بندگان این است که بتوانند به خلق خدا خدمت کنند و در برطرف کردن حوائج مردم قدم بردارند و در این زمینه روایات بسیاری داریم و اگر ما بتوانیم دفع ظلم ظالمین و طلب حقی را استیفا کنیم این واقعا خدمت بزرگی است و در اصول کافی باب‌هایی را در روایت های متعدد آورده‌اند و اشاره شده که اگر در روی زمین انسان‌هایی هستند که برای برطرف کردن حاجت مومنین تلاش می کنند اینها در روز قیامت در امنیت هستند.

رئیس دستگاه قضا تأکید کرد: اینجا بساط تقرب الی الله است و باید توجه کنیم که قضات ما در مقابل توهین‌ها، دادها و بیدادها و تقاضاهای بی دلیل و بی جهت، صبوری می‌کنند و در رسیدگی به پرونده‌ها دشواری‌ها را به جان می خرند.

آیت الله آملی لاریجانی ادامه داد: در روایات دیگری از امام صادق(ع) بیان شده که هر کس برای برطرف کردن حاجت برادر مسلمان خود تلاش کند ثوابش حج عمره و دوماه اعتکاف در مسجدالحرام است، کار ما کار دشواری است قضات، مسئولان قضایی و کارمندان همه در تلاش هستند؛ چرا که کار قضایی سنگین است و در سراسر کشور مجموعه مراجعان و مردم زیاد است.

اگر منصفانه به دستگاه قضایی نگاه کنیم خدمات مجموعه از صدر تا ذیل قابل تحسین است

او گفت: دیوان عالی، دادسرای دیوان عالی، دادگستری‌ها، سازمان ثبت اسناد، بازرسی کل کشور، سازمان قضایی نیروهای مسلح، سازمان پزشکی قانونی، نهاد شورای حل اختلاف و نهادهای وابسته درحال خدمت رسانی به مردم هستند و بر حسب آمارها 15 میلیون پرونده در سال دیده می‌شود و این نشان از تلاش بی وقفه مسئولان قضایی است که با بی پولی و کمبود امکانات و فضاهای فیزیکی نامناسب دست و پنجه نرم می‌کنند و خدمات رسانی می‌کنند.

رئیس دستگاه قضا گفت: اگر منصفانه به دستگاه قضایی نگاه کنیم خدمات مجموعه از صدر تا ذیل قابل تحسین است البته اشکالاتی وجود دارد اما ارزیابی منصفانه این است که همه چیز را با هم ببینیم و کمبودها را هم ببینیم اگر دستگاه قضایی دستش برای جذب قاضی باز بود خدمات رسانی بیشتری می کرد و به پرونده ها سریعتر رسیدگی می کرد.

آیت الله آملی لاریجانی گفت: ما جزیره جدا در کشور نیستیم البته مشکلات اقتصادی در کشور وجود دارد و اعتبارات دولت محدود است؛ اما در ارزیابی منصفانه باید همه اینها را ببینیم، بنده گاهی برخی از شکایاتی که به مرکز 129 می‌آید به صورت شفاهی گوش می‌کنم، گاهی بد و بیراه می‌گویند اما عمده شکایت‌های آنها به این دلیل است که آنها محدودیت امکانات قوه قضائیه و قوانین را نمی‌دانند و گاهی شکایت می‌کنند که چرا رسیدگی به پرونده ما چند ماه طول می کشد این درحالی است که اگر دست ما باز بود حتما قاضی بیشتری جذب می‌کردیم.

او گفت: برخی از همکاران ما در همان ابتدا از جذب قاضی ناراضی بودند و می‌گفتند که جذب همین تعداد کافی است؛ اما میزان پرونده‌هایی که در شعبات وجود دارد بسیار است و نیاز دستگاه قضایی فراتر از وضع موجود ما است.

انتصاب حجت الاسلام رئیسی به عنوان مشاور عالی دستگاه قضا

رئیس دستگاه قضا گفت: از الطاف مقام معظم رهبری تشکر می‌کنم که ما هرچه برای پیشرفت قوه قضائیه تقاضا کردیم، ایشان توجه کردند و امیدوارم در برنامه ششم به دستگاه قضایی در جذب قاضی کمک شود تا دستگاه قضایی تنفسی کند؛ زیرا با این حجم پرونده قضات ما فرسوده می‌شوند و فشار کار بالا است، البته ما هر چه از مصیبت‌های قوه قضائیه بیان کردیم، دولت گریه نکرد و به مشکلات ما خیلی توجه نکرد.

او ادامه داد: از آقای رئیسی خواستیم ارتباطشان با دستگاه قضایی قطع نشود و به عنوان مشاور عالی بنده به ما کمک کنند و اگر مطلبی برای بهبود دستگاه قضایی دارند، ارائه دهند و برای ایشان آرزوی توفیق داریم، حجت الاسلام و المسلمین منتظری نیز با بیش از 30 سال خدمت در دستگاه قضایی از چهره‌های خدوم هستند و امیدوارم در منصب دادستانی هم موفق عمل کنند.

او گفت: دادستان کل کشور وظایف مختلفی بر عهده دارد، قبل از تصویب آیین دادرسی جدید هم وظایف مهمی داشت بحث نظارت بر دادسراها گر چه در قانون نیامده بود ولی من آن را به دادستانی کل کشور واگذار کردم و در قانون آیین دادرسی جدید این مسئله قانونی شد.

حضور دادستانی کل در شورای پول و اعتبار بحث مهمی است

آیت الله آملی لاریجانی ادامه داد: بحث نظارت بر دادسراهای کشور فوق العاده اساسی است و دادسراها در جهت امنیت کشور و رسیدگی به شکایات وظایف مهمی بر عهده دارند، همچنین دادستانی کل کشور در ابعاد اجتماعی، اقتصادی و حقوق عمومی وظایف مهمی نیز بر عهده دارد.

رئیس دستگاه قضا تأکید کرد: حضور دادستانی کل در شورای پول واعتبار بحث مهمی است؛ چرا که این شورا بسیار سرنوشت ساز است مخصوصا امسال که با حسب فرمایش مقام معظم رهبری سال اقتصاد مقاومتی ، اقدام و عمل نامگذاری شده است دادستان کل می‌تواند در بحث اقتصاد مقاومتی نقش داشته باشد و دستگاه قضا باید خود را آماده کند که با هر مقدار توانایی با دولت همراهی کند.

او گفت: دادستانی کل کشور به عنوان ظرفیت بزرگ دستگاه قضایی درایجاد امنیت و حفظ حقوق عمومی نقش اساسی دارد و در اینجا از زحمات حجت الاسلام کریمی در دیوان عالی کشور تشکر می‌کنم و امیدوارم دیوان عالی هم با کمک دوستان در سطح بالاتری ارتقا پیدا کند.

آیت الله آملی لاریجانی در پایان به نزدیک بودن ماه رجب اشاره کرد و گفت: ماه رجب ماه دعا است و نباید از این ماه غفلت کنیم و ادعیه ای که در این ماه وارد شده در هیچ ماهی حتی ماه رمضان بیان نشده است.

۴۷۲۳۶

...

منبع

  • هیچ نظری یافت نشد

نظر خود را اضافه کنید.

0

تبلیغات ویژه

دانلود جدیدترین نسخه ی بازی و نرم افزارهای اندروید

آمار روزانه سایت

تاریخ آگهی ها نمایش كلیك
08/04
16
141219
1163
08/03
9
203743
2614
08/02
2
100936
802
08/01
56
115095
1801
07/30
6
67653
725

حاضرین در سایت

ما 51 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

کليه حقوق مادي و معنوي اين سايت متعلق به روز پـیام است.© 2016-2007

<<طـبق ماده 12 فصل سوم قانون جرائم رایانه ای هرگونه کپی برداری از قالب و طرح سایت، پیگرد قانونی دارد>>