آیا نوشهری‌ها آب با طعم قورباغه می‌نوشند؟

آیا نوشهری‌ها آب با طعم قورباغه می‌نوشند؟

جامعه > محیط زیست -ایسنا نوشت: وجود قورباغه در آب آشامیدنی یک روستا در نوشهر این روزها خبرساز شده است.

چند وقتی است كه در فضاهای مجازی كلیپی قابل تامل دست به دست شده كه حاكی از وجود موجودات زنده -قورباغه- در آب شرب روستای صلاح الدین كلا واقع در بخش مركزی نوشهر است و همه كسانی كه این كلیپ را دیده اند به دنبال جواب این سوال هستند كه چگونه ممكن است در آب شرب روستایی كه مردم همه از آن استفاده می كنند موجودات زنده ای از جمله قورباغه باشد؟

اظهار نظر مدیر عامل آبفار مازندران

مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب روستایی مازندران گفت: روستای صلاح الدین کلا با جمعیتی بالغ بر 2500 نفر در بخش مرکزی شهرستان نوشهر و نوار ساحلی دریای خزر و شرق جنگل سی سنگان واقع شده که تاسیسات آب شرب این روستا در سال 62 اجرا شد و آب شرب آن از سه دهنه چشمه در بالادست روستا تامین می شود اما به دلیل فرسودگی تاسیسات آب شرب این روستا شرکت آب و فاضلاب روستایی مازندران بازسازی تاسیسات، خطوط انتقال و شبکه داخلی را در قالب طرح ملی در دست اقدام دارد که تاکنون 7.5 کیلومتر خط انتقال،19کیلومتر شبکه داخلی با اعتباری بالغ بر 9500 میلیون ریال انجام و بخشی از عملیات با پیش بینی اعتباری به مبلغ11000 میلیون ریال از صندوق توسعه ارزی در دست اقدام است.

مجید عبدالهی گفت: متاسفانه با وجود پیگیری به عمل آمده تاکنون نگهداری تاسیسات آب شرب روستای صلاح الدین کلا تحویل این شرکت واگذار نشد و نگهداری، تامین و توزیع آب شرب به صورت شورایی و توسط شوراهای این روستا اداره می شود.

او در خصوص وجود موجود زنده همچون قورباغه در آب شرب روستا تأکید کرد: در تاسیسات آب شرب با 9 کیلومتر خط انتقال، کنتور خانگی، صافی و همچنین مخزن ذخیره در بالادست و وجود کلر (شرکت آب و فاضلاب روستایی مازندران کلر را در تمامی روستاهای غیر تحت پوشش توزیع می کند) وجود موجود زنده ای همچون قورباغه بعید به نظر می رسد و بیشتر احتمال ایجاد تشویش افکار عمومی در تهیه و پخش این کلیپ به نظر می رسد که البته طی بازدید میدانی کارشناسان شرکت از آب شرب این روستا مشخص شد هیچ گونه مشکلی در کیفیت آب شرب روستا مشاهده نشده است.

مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب روستایی مازندران گفت: این شرکت کماکان آمادگی خود را برای تحت پوشش گرفتن روستای صلاح الدین کلا اعلام می کند.

لزوم واگذاری مدیریت آب شرب روستا به آب و فاضلاب روستایی

فرماندار نوشهر نیز طی بازدیدی كه به همراه جمعی از مسئولین از وضعیت بهداشتی آب شرب روستای صلاح الدین كلا داشت، با اشاره به ضعف مدیریت در این خصوص گفت: طی این چند سال به علت آن كه شورا و دهیاری عهده دار مدیریت آب روستا بوده است تدابیری در جهت نصب كنتور و مدیریت بهتر بر شبكه آب نداشته است.

علی شادمان گفت: با توجه به بازدیدی كه از دو منبع موجود روستا شد این امر بارز است كه یكی از منبع ها مشرف بر منبع دیگر است و منبعی كه مورد استفاده قرار می گیرد با بارندگی دچار كدری آب می شود.

او با اشاره به فرسوده بودن شبكه آب روستا و لوله ها گفت: آنچه مهم به نظر می رسد این است كه برای سلامتی مردم باید فكری اساسی و برنامه ریزی درستی صورت گیرد تا از این وضعیت خارج شود.

فرماندار نوشهر با بیان اینكه یكی از مهم ترین مشكلات عدم پوشش آب شرب روستا زیر نظر آب و فاضلاب روستایی است، تاكید كرد: شورا و دهیاری اگر می خواهد بپذیرد كه آب شرب روستا تحت پوشش آب و فاضلاب روستایی قرار گیرد باید ظرف مدت یك هفته لیست كامل ساكنین را كه بیش از هزار خانوار است را در اختیار آب و فاضلاب قرار دهد تا این شركت بتواند برنامه ریزی لازم و تامین اعتبار کند.

شادمان با ابراز گلایه از عدم مدیریت صحیح شورا و دهیاری در خصوص منبع موجود روستا گفت: اگر تاكنون مدیرت آب شرب روستا به آب و فاضلاب واگذار می شد این شركت می توانست با تامین اعتبار نسبت به شبكه گذاری جدید اقدام كند و امروز این شركت پاسخگو می بود.

او ادامه داد: این روستا یكی از روستاهای پر درآمد شهرستان و بخش مركزی است و با بخشی از درآمدهای حاصل از روستا می توان مشكل آب شرب و كدر بودن آن را تا حد زیادی برطرف كرد.

فرماندار نوشهر گفت: از زمانی كه آب و فاضلاب روستایی شبكه روستا را تحویل گرفت موظف است ظرف یك ماه با برنامه ریزی و مدیریت درست نسبت به رفع مشكل اقدام کند و آزمایشات لازم را انجام دهد و در همه بخش‌ها مدیریت داشته باشد.

در ادامه رییس آب و فاضلاب روستایی نوشهر نیز گفت: آب شرب این روستا از سه دهنه چشمه در بالادست روستا تامین می شود اما به دلیل فرسودگی تاسیسات آب شرب این روستا شرکت آب و فاضلاب روستایی مازندران بازسازی تاسیسات، خطوط انتقال و شبکه داخلی را در قالب طرح ملی در دست اقدام دارد که تاکنون 7.5 کیلومتر خط انتقال، 19کیلومتر شبکه داخلی با اعتباری بالغ بر 9500 میلیون ریال انجام و بخشی از عملیات با پیش بینی اعتباری به مبلغ11000 میلیون ریال از صندوق توسعه ارزی در دست اقدام است.

خلیل اسماعیلی با اشاره به اینكه این پروژه از سال 91 آغاز شده است، گفت: تاكنون بیش از 50 درصد از طرح انجام شده است و 2.5 كیلومتر از لوله كشی خط انتقال آب باقی مانده كه با تخصیص اعتبار انجام خواهد شد.

او تأکید كرد: چندین بار تاكنون مكاتباتی در خصوص تحویل شبكه آب روستا به شركت آب و فاضلاب با شورای محل انجام شده است همه مكاتبات موجود است ولی تا این لحظه موافقت لازم انجام نشده است.

رییس آب و فاضلاب روستایی نوشهر تاكید كرد: اگر قرار است شورا و دهیاری مدیرت آب روستا را به شركت واگذار كنند باید لیست نهایی ساكنین را ظرف مدت یك هفته در اختیار ما قرار دهند تا ما بتوانیم نسبت به كنتور گذاری اقدام كنیم و بعد از نیز برنامه ریزی و جذب اعتبار برای رفع مشكل سه منبع روستا و تغییر شبكه لوله و انتقال روستا انجام شود.

یكی از اعضای شورا نیز به نمایندگی از اهالی روستا گفت: آب روستا از سه منبع تامین می شود كه در زمان بارندگی آب یكی از منبع های اصلی كه وضعیت بهتری دارد كدر می شود.

ایوب صلاحی با اشاره به پخش كلیپ وجود قورباغه در آب شرب روستا گفت: این اتفاق مربوط به چند روز قبل است كه در زمان بارندگی روی داد كه مربوط به یكی از چشمه های تامین آب روستا بوده است.

او تأکید كرد: در زمان بارندگی آب شرب روستا گل آلود است و در غیر بارندگی نیز كمبود آب زیاد مشاهده می شود.

یكی دیگر از اهالی روستا نیز با ابراز گلایه از شبكه بهداشت گفت: طی این مدت شبكه بهداشت در خصوص میكروبی و آلودگی آب، آزمایشات و هشدارهای لازم را نداده است و برخی از مردم روستا دچار بیماری‌های پوستی ناشی از استفاده از آب آلوده شده اند.
به گزارش ایسنا، آزمایشات لازم از سوی واحد كنترل كیفیت آب شرب شركت آب و فاضلاب روستایی انجام شد و به كدر بودن آب اذعان داشتند و اینكه نیاز است از نظر بهداشتی اقدامات اساسی صورت گیرد تا مردم بتوانند از آب شرب روستا استفاده كنند.

۴۷۲۳۶

...

منبع

  • هیچ نظری یافت نشد

نظر خود را اضافه کنید.

0

تبلیغات ویژه

دانلود جدیدترین نسخه ی بازی و نرم افزارهای اندروید

آمار روزانه سایت

تاریخ آگهی ها نمایش كلیك
08/03
3
80460
1074
08/02
2
100936
802
08/01
56
115095
1801
07/30
6
67653
725
07/29
31
54857
783

حاضرین در سایت

ما 55 مهمان و 2 عضو آنلاین داریم

  • elay
  • پرداز

کليه حقوق مادي و معنوي اين سايت متعلق به روز پـیام است.© 2016-2007

<<طـبق ماده 12 فصل سوم قانون جرائم رایانه ای هرگونه کپی برداری از قالب و طرح سایت، پیگرد قانونی دارد>>