از اهدای عضو تا ماندن در زیر آوار؛ روایتی از «فداکاری» معلمان برای نجات دانش آموزان

از اهدای عضو تا ماندن در زیر آوار؛ روایتی از «فداکاری» معلمان برای نجات دانش آموزان

جامعه > آموزش -قصه فداکاری معلمان پایان یافتنی نیست. فداکاری و ایثارگری معلمان برای نجات جان دانش‌آموزان یکی از زیباترین جلوه‌های تعلیم و تربیت و حکایت مردانیست که سرمشق زندگی‌شان صبر و مقاومت، ایثار و مهربانی است.

مینا افشار: سال‌هاست که اخبار متعددی از فداکاری معلمان می‌شنویم. کمتر کسی است که «حسن امیدزاده» معلم کلاس پنجم ابندایی روستای بیجار سرشفت که در زمستان 76 با به خطر انداختن جان خود، جان 30 دانش آموز را از مرگ نجات داد، نشناسد. او برای نجات جان دانش‌آموزانش از آتش بخاری نفتی، خود را به آتش زد و دچار سوختگی شد و پس از تحمل سال‌ها رنج و سختی در سال 91 با زندگی وداع کرد. از خودگذشتگی آقای معلم نه فقط در کتاب ها بلکه در قلب‌ها ثبت شده است و هیچ‌گاه فراموش نمی‌شود. یا معلم دیگری از توابع محروم استان اردبیل که برای نجات جان دانش‌آموزش نیمی از کبد خود را به وی اهدا کرد؛‌ «مرتضی اصغری» با 5 سال آموزش متوالی به دانش آموز بیمارش در منزل، «محمدعلی احمدی» با اهدای اعضای فرزندش به 5 بیمار، «احسان موسوی» با پیگیری مداوای دانش آموزش که قادر به حرکت نبود و هزاران معلم دیگر...

این موارد تنها مواردی محدود از ایثارگری و گذشت معلمان است که این روزها چون ستاره ای در آسمان تعلیم و تربیت می درخشند.

انگار قصه فداکاری معلمان پایان یافتنی نیست و حالا خبر درگذشت معلم فداكار سيستانی كه رسانه ای شد ياد همه معلمان فداكاری زنده شد كه در همه حال معلمي مي كنند و هميشه ثابت می كنند فداكاری آنها تنها محدود به كلاس درس نمي شود، معلماني كه جان خود را از دست مي دهند تا دانش آموزانشان زنده بمانند.

حمیدرضا گنگوزهی، معلم روستای مرزی نوکجو در استان سیستان و بلوچستان در اولین روزهای پس از پایان تعطیلات نوروز 95، جانش را برای نجات دانش‌آموزانش از دست داد. گنگوزهي به همراه همكارش عبدالغفور شهنوازی برای فراری دادن 3 دانش‌آموزی كه در نزديكي ديواری در حال ريزش در حوالي مدرسه مشغول بازی بودند، اقدام كردند، دانش‌آموزان را نجات دادند، اما خود در زير آوار ماندند.

اما فداکاری های معلمان فقط به این چند مورد ختم نمی شود در طول سال‌های گذشته معلمان بسیاری بودند که بدون هیچ چشم‌داشتی در سخت‌ترین و دشوارترین لحظات تصمیم‌گیری با ایثار جان، آفریننده باشکوه‌ترین جلوه‌های معلمی شدند. از كردستان تا سيستان و از آذربايجان تا خوزستان، از خراسان تا فارس و هرمزگان همه اين سرزمين مهد پرورش انسان های بزرگي است كه تاريخ به آنها افتخار مي كند. در این میان حتی اسامی برخی معلمان فداکار در جشنواره جلوه‌های معلمی برگزیده و از آنها نیز تقدیر شد.

در جدول زیر فداکاری برخی معلمان که در خبرگزاری های رسمی انتشار یافته، آمده است:

ردیف نام نام خانوادگی استان تاریخ شرح فداکاری
1 زهرا  معافی قزوین سال تحصیلی 93 نجات 40 دانش‌آموز از مسمومیت شدید حاصل از گازگرفتگی و خودش منجر به مسمومیت شد و پس از یک هفته درمان به محل خدمت بازگشت.
2 فاطمه مولوی همدان اردیبهشت 94 نجات دانش‌آموز از کانال آب رودخانه و جلوگیری از غرق شدن شد و منجر به بی‌هوش شدن خودش در رودخانه و نجات او توسط فرد دیگری شد.
3 هاجر مفیدی محمودآبادی خراسان رضوی سال تحصیلی 93 با وجود شکستگی پا و مرخصی استعلاجی به دلیل نبود معلم جایگزین 3 ماه آخر سال به دانش‌آموزانش در منزل خود درس داد.
4 علیرضا هادی نژاد یزد 93-94 به دلیل قرار گرفتن دبستان توحید در 90 کیلومتری مرکز استان، دانش‌آموز معلول را خودش به کلاس درس می برد و همچنین مسئولیت امور شخصی، آموزشی، پرورشی و بهداشتی دانش‌آموز در مدرسه را خودش به عهده داشت.
5 عسگر زاهدانزانی اردبیل - نجات دو دانش‌آموز از غرق شدن در رودخانه
6 مهری عندالله تهران از سال 92 باوجود داشتن بیماری سرطان و انجام 4 عمل جراحی طی دو سال گذشته همچنان در کلاس درس حاضر می‌شود
7 سیاوش  صالحی خوزستان - نجات دانش‌آموز از سیل شهر ایذه
8 علیرضا  شفیعی اصفهان - نجات مصدومین تصادف، نجات دانش‌آموز بیهوش شده و نجات دانش‌آموز بیمار قلبی
9 عبدالله اسلامی چهارمحال بختیاری سال تحصیلی 94 ساخت یک آموزشگاه  با 15 کلاس با نام دبیرستان متوسطه یک (مهین کریمی) به نام همسر مرحومش که فرهنگی بود.
10 ریحانه بهشتی خراسان رضوی مهر 94 این معلم ورزش پس از فوت ناگهانی، اعضای بدنش اهدا شد و به چند نفر جان دوباره بخشید.
11 شبو یوسفی کردستان - نجات دانش‌آموزان از آتش‌سوزی، تهیه کتاب، وسایل مدرسه، پوشاک، عینک و صبحانه دانش‌آموزان بی‌بضاعت، کمک به ادامه تحصیل دانش‌آموزان دارای بیماری‌های خاص، کمک نقدی و غیرنقدی به خوابگاه مدرسه و جذب دانش‌آموزان روستاهای اطراف برای ادامه تحصیل و تحت پوشش قرار دادن دانش‌آموزان یتیم.
12 انیس شاه رحمانی یزد از سال 90 مراقبت از 11 کودک بدسرپرست و بی‌سرپرست با هزینه شخصی و تلاش برای جلب حمایت خیرین، 24 سال خدمت به دانش‌آموزان با نیازهای ویژه.
13 کاظم صفرزاده لرستان مهر 93 یکی از دانش‌آموزان مدرسه عشایری شبانه‌روزی امام جعفر صادق(ع) ویسیان دچار جراحت شدید در ناحیه پا شد و نیازمند اقدامات درمانی بود. معلم این مدرسه با خودرو به همراه دانش‌آموز مجروح و دو نفر دیگر از دانش‌آموزان عازم مرکز درمانی می‌شوند اما متاسفانه به دلیل کمبود امکانات، مرکز درمانی این منطقه نمی‌تواند وضعیت دانش‌آموز مجروح را بهبود بخشد و بنابراین معلم این دانش‌آموزان با وجود بارندگی شدید تصمیم می‌گیرد دانش‌آموز مجروح را برای درمان به بیمارستان خرم‌آباد انتقال دهد اما در مسیر خودرو این معلم فداکار در سیل گرفتار شد و هر چهار سرنشین خودرو جان خود را از دست می‌دهند.
14 علی بهاری اردبیل شهریور 92 برای نجات جان دانش‌آموزش نیمی از کبد خود را به وی اهدا می‌کند.
15 معصومه  خوش کام تهران - پس از عمل جراحی دیسک کمر با وجود تجویز پزشک به استراحت مطلق با تخت بیمارستان در کلاس درس حضور یافت و به کار خود ادامه داد.
16 مرتضی  اصغری آذربایجان شرقی از سال 90 5 سال به طور رایگان برای تدریس به خانه دانش آموز بیمارش مراجعه کرد و همچنین روند درمان وی را نیز پیگیری می‌کرد.
17 کاظم  جعفری آذربایجان غربی - هزینه حج خود را برای درمان دانش‌آموزش که مبتلا به سرطان بود اهدا کرد.
18 ثریا مطهرنیا کردستان اردیبهشت 94 شناسایی و حمایت از 90 دانش‌آموز و تامین هزینه درمان، شناسایی 220 دانش‌آموز بی‌بضاعت و پرداخت 60 مورد کمک هزینه، پیگیری 42 مورد جراحی فوق تخصصی برای دانش‌آموزان تا انجام کامل درمان و تحت پوشش قرار دادن دانش‌آموزان نیازمند جراحی‌های ترمیمی استان
19 احسان  موسوی کرمان از سال 92 با هزینه شخصی خود دانش‌آموزی را که از ناحیه پا دچار شکستگی شده بود به عرصه تعلیم و تربیت بازگرداند.
20 شکرعلی فرزاد کهیلویه بویر احمر آذر 93 مدیر یکی از هنرستان‌های شبانه روزی که بر اثر سکته مغزی جان خود را از دست داد و با رضایت اعضای خانواده 9 عضو بدن وی به 7 بیمار نیازمند اهدا شد.
21 ادهم مظفری کردستان - براي نجات يكي از شاگردانش خود را به داخل رودخانه اي خروشان انداخت و بعد از اينكه جان دانش آموزش را نجات داد خود در آب غرق شد.
22 محمدعلی محمدیان کردستان بهمن 92 زماني كه متوجه بيماري شاگردش و ريزش موي او شد موهاي سرش را تراشيد و با اين فداكاري خود نگذاشت روحيه شاگردش بر اثر اين بيماري ضعيف شود.
23 فاطمه مولوی همدان اردیبهشت 94 در اقدامی شجاعانه جان دانش‌آموزش را که به داخل آب افتاده بود، نجات داد و پس از مدتی، خود نیز با تلاش فراوان از رودخانه خارج شد.
24 غلامرضا توبک خراسان شمالی اردیبهشت 93 معلمی که 15 دانش‌آموز دبستانی را برای کوهپیمایی به اردوی خارج از مدرسه برده بود، هنگامی که ماری سمی قصد حمله به دانش‌آموزان را داشت خود را به روی مار پرتاب کرد و مار سمی او را نیش زد.

47236

...

منبع

  • هیچ نظری یافت نشد

نظر خود را اضافه کنید.

0

تبلیغات ویژه

دانلود جدیدترین نسخه ی بازی و نرم افزارهای اندروید

آمار روزانه سایت

تاریخ آگهی ها نمایش كلیك
08/07
9
35610
478
08/06
18
240174
3260
08/05
34
167874
1743
08/04
16
170834
1395
08/03
9
203743
2614

حاضرین در سایت

ما 58 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

کليه حقوق مادي و معنوي اين سايت متعلق به روز پـیام است.© 2016-2007

<<طـبق ماده 12 فصل سوم قانون جرائم رایانه ای هرگونه کپی برداری از قالب و طرح سایت، پیگرد قانونی دارد>>