۲۵ میلیون ایرانی چاق هستند

جامعه > سلامت -مهر نوشت: معاون وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: ۲۵ میلیون ایرانی، در سن ۱۵ تا ۶۴ سالگی دچار اضافه وزن و چاقی هستند.

علی اکبر سیاری، ظهر امروز در همایش ملی سلامت در یزد با بیان اینکه اضافه وزن و چاقی و همچنین کم تحرکی و پرخوری عوامل اصلی بیماری های غیرواگیردار هستند، گفت: هشت عامل خطر برای بروز بیماری های غیرواگیردار وجود دارد که چهار مورد آن به دست خود افراد است و در صورت رعایت آن می توانند از بروز بسیاری از بیماریها جلوگیری کنند.

او گفت: افزایش وزن و چاقی، کم تحرکی، تغذیه نامناسب و تغییر سبک زندگی علت ابتلا به بسیاری از بیماریها است و شرط پیشگیری از آنها، کنترل وزن، ورزش و تغذیه مناسب است.

سیاری عنوان کرد: چهار عامل دیگر نیز بیولوژیک است مثل فشار خون که البته این امر نیز به تغذیه و وزن مرتبط است.

معاون وزیر بهداشت ادامه داد: در کشور ما ۱۰ میلیون نفر مبتلا به فشار خون هستند که نیمی از این افراد از بیماری خود بی خبرند، ۴۲۲ میلیون نفر در دنیا مبتلا به دیابت هستند که نیمی از آنها نیز از بیماری خود بی خبرند و پنج میلیون نفر آنها در ایران زندگی می کنند.

او ادامه داد: بیماری های غیرواگیردار، ۶۰ تا ۷۰ درصد علت مرگ و میر را تشکیل می دهند که لازم است از بروز این بیماری ها جلوگیری کنیم.

سیاری گفت: یکی از اقداماتی که به منظور پیشگیری از بروز این بیماری ها در دست اقدام است، ایجاد پرونده سلامت برای همه مردم است که این اتفاق در شهرهای زیر ۵۰ هزار نفر و مناطق حاشیه شهرها در حال انجام است و به تدریج ادامه می یابد و در استان یزد نیز این طرح آغاز شده که یزد از استان های پیشرو در این زمینه است.

معاون وزیر بهداشت با بیان اینکه ابتلا به دیابت در برخی مناطق از جمله یزد مهمترین نگرانی ما است، گفت: مردم باید از بیماری های خود مطلع شوند و لازم است مرتب با آزمایش های مختلف از نبود این بیماری در وجود خود مطلع شوند و یا اگر دیابتی هستند، روند درمانی موثری را آغاز کرده و از پیشرفت بیماری جلوگیری کنند.

او گفت: هر ۲۰ ثانیه یک نفر به علت دیابت قطع عضو می شوند که لازم است با اطلاع رسانی، از پیامدهای دیابت جلوگیری شود.

۴۷۲۳۶

...

منبع

  • هیچ نظری یافت نشد

نظر خود را اضافه کنید.

0

تبلیغات ویژه

دانلود جدیدترین نسخه ی بازی و نرم افزارهای اندروید

آمار روزانه سایت

تاریخ آگهی ها نمایش كلیك
07/30
1
40717
476
07/29
31
54857
783
07/27
0
192
3
07/22
0
140910
2221
07/21
35
146610
2301

حاضرین در سایت

ما 100 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

کليه حقوق مادي و معنوي اين سايت متعلق به روز پـیام است.© 2016-2007

<<طـبق ماده 12 فصل سوم قانون جرائم رایانه ای هرگونه کپی برداری از قالب و طرح سایت، پیگرد قانونی دارد>>