پاسخ به یک تصور درباره تاثیر شیر در کاهش سرطان‌زایی قلیان

جامعه > سلامت -ایرنا نوشت: یک پزشک متخصص مسمومیت ها گفت: باور غلط استفاده شیر به جای آب در کوزه قلیان به هیچ وجه از خطر سرطانزایی تنباکوهای معطر نمی کاهد و این مساله توجیهی بیش نیست.

دکتر محمد جمالیان افزود: استفاده از شیر به جای آب در کوزه قلیان تنها روشی از سوی سودجویان برای کسب درآمد بیشتر و جذب مشتری است و پایه و بنیان علمی ندارد.

وی اظهار کرد: در برخی موارد نیز عرضه کنندگان قلیان به آب کوزه قلیان الکل می افزایند تا از این طریق بازارگرمی کنند اما سلامت مصرف کنندگان را به خطر می اندازند.

وی گفت: آنچه باید مردم بدانند این است که مواد شیمیایی موجود در تنباکوهای معطر آسیب های جدی برای سلامت به همراه دارد و فرد را در معرض انواع سرطان ها قرار می دهد.

جمالیان گفت: دود قلیان بیش از دود سیگار مضر است چرا که دود سیگار از سوختن تنباکو ایجاد می‌شود، در حالی که دود قلیان از طریق گرم شدن تنباکویی که در کاسه‌ بالای قلیان قرار دارد و در تماس با زغال گداخته تولید می‌شود، محصول نهایی آن ترکیبی سمی و سرطان زا است.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی اراک گفت: باور غلط دیگر در بین مصرف کنندگان این است که تنباکو معطر با گذشتن از مسیر آب قلیان بی خطر می شود اما، ماده سمی نیکوتین و گاز CO2 غیرمحلول درآب است و مستقیم وارد ریه شده و اثر سمی در بدن دارد.

جمالیان افزود: در ترکیبات تنباکوهای معطر موادی شامل هیدرو کربن های معطر و فلزات سنگین نظیر سرب، جیوه و بنزن اضافه می شود که تهدید جدی برای سلامت است.

وی بیان کرد: در آزمایش های صورت گرفته بر روی تنباکوهای معطر انواع نفتالین، باقی مانده حشره کش ها و بنزن شناسایی شده است و ورود بنزن به بدن به صورت مستمر ظرف مدت سه سال می تواند فرد را به سرطان خون مبتلا می کند.

این متخصص پزشکی قانونی استان مرکزی گفت: مصرف تنباکو های معطر در قلیان باعث انواع سرطان به ویژه سرطان های ریه، فک، معده، روده و مثانه می شود. تمامی بیماری هایی که از مصرف سیگار عارض می شود نظیر بیماری های مزمن ریه و قلبی و عروقی در مصرف قلیان بیش از قربانیان سیگار است.

وی اظهار کرد: هر وعده مصرف قلیان با طول زمان 30 دقیقه، معادل پنج تا 10 پاکت سیگار یعنی 100 تا 200 نخ سیگار است و برای بدن زیان دارد.

جمالیان بیان کرد: مصرف سیگار برای اطرافیان معادل کشیدن پنج تا 10 نخ سیگار ضرر دارد. رسوب مواد ناشی از مصرف قلیان روی لباس و وسایل اطراف و جذب از طریق پوست از دیگر آسیب هایی است که مصرف کننده قلیان برای خود و اطرافیان فراهم می کنند.

۴۷۴۷

...

منبع

  • هیچ نظری یافت نشد

نظر خود را اضافه کنید.

0

تبلیغات ویژه

دانلود جدیدترین نسخه ی بازی و نرم افزارهای اندروید

آمار روزانه سایت

تاریخ آگهی ها نمایش كلیك
08/07
10
111870
1557
08/06
18
240174
3260
08/05
34
167874
1743
08/04
16
170834
1395
08/03
9
203743
2614

حاضرین در سایت

ما 115 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

کليه حقوق مادي و معنوي اين سايت متعلق به روز پـیام است.© 2016-2007

<<طـبق ماده 12 فصل سوم قانون جرائم رایانه ای هرگونه کپی برداری از قالب و طرح سایت، پیگرد قانونی دارد>>