حال با نسخه جدید خوب می شود؟

برخی از کارشناسان معتقدند تصمیم اخیر رئیس کل بانک مرکزی برای یکسان سازی نرخ ارز ، اقدام اساسی و مثبت در جهت شفاف سازی اقتصادی، حمایت از تولید داخلی و جلوگیری از رانت خواری است.

به گزارش بازار خبر،  اخیرا ولی‌الله سیف اعلام کرد سیاست‌ها و برنامه‌ریزی‌های مربوط به یکسان‌سازی نرخ ارز در دستور کار بانک مرکزی قرار دارد و قرار است این امر در سال جاری عملیاتی شود تا بانک‌ها مجاب شوند با ارز آزاد عملیات ارزی انجام دهند. 

در حال حاضر ممنوعیت‌های گذشته برای انجام عملیات ارزی برداشته شده و صادرکنندگان می‌توانند با اطمینان خاطر، ارزهایشان را به نظام بانکی عرضه کنند و در مقابل بانک‌ها هم می‌توانند از این ارزها برای گشایش اعتبار به منظور واردات محصولاتی که ارز آزاد دارند، استفاده کنند. این اقدام باعث می شود خطری که صادرکنندگان و وارد کنندگان در انجام فعالیت ها با ارز آزاد داشتند، کاهش یابد و فعالیت ها در بستر امن نظام بانکی انجام گیرد.

اما سوال اینجاست که این تصمیم چه اثراتی بر آینده صنعت ایران خواهد گذاشت؟ 

در همین خصوص الله وردی دهقانی، اظهار کرد: چند نرخی بودن ارز منشا ایجاد رانت در اقتصاد کشور است، اگر از چند نرخی بودن ارزها فاصله بگیریم، علاوه بر افزایش شفاف سازی در اقتصاد از رانت خواری هم جلوگیری می شود و به دنبال آن همه به طور یکسان و با نرخ مشخص ارزها را خرید و فروش می کنند.

وی افزود: در این میان واردکنندگان با ارز مبادله ای و ارزان اجناس را وارد کشور می کند از طرف دیگر تولیدکنندگان داخلی با ارز آزاد مواد اولیه خود را خریداری می کند و همین مسئله موجب بالارفتن قیمت تمام شده محصولات تولیدی می شود. چنین تفاوتی در نرخ ارز به ضرر تولید کنندگان تمام می شود.

دهقانی تصریح کرد: به نظر می رسد تک نرخی کردن ارز یک اقدام و گام اساسی و مثبت در جهت شفاف سازی اقتصادی و حمایت از تولید داخلی و قیمت واقعی ارز است. از طرفی با تک نرخی شدن ارز به مرور زمان از روند رو به رشد قاچاق جلوگیری می شود.

این کارشناس اقتصادی در پایان عنوان کرد: بسیاری از اجناس داخلی به صورت قاچاق وارد کشور می شود که این به سیاست های ارزی و بانکی کشور بر می گردد اگر سیاست های ارزی ما از ابتدا واقعی بود رانت خواری و قاچاق در کشور وجود نداشت، متاسفانه ما با عملکرد اشتباه خود به عده ای اجازه رانت خواری می دهیم و به تولید و اقتصاد کشور ضربه وارد می کنیم.

تک نرخی شدن ارز موجب کاهش رانت خواری می شود

محمد تقی صالحی کارشناس صنعت، بیان کرد: اگر ممنوعیت‌هایی که برای انجام عملیات ارزی وجود دارد از سوی بانک مرکزی برداشته و ارز تک نرخی شود به نوعی هم به نفع اقتصاد کشور خواهد بود و هم به نفع مردم به این دلیل که دست سوء استفاده گرانی که در پشت پرده رانت ایجاد می کنند، کوتاه می شود و به شفافیت اقتصادی اقتصادی کمک می کند.

وی اظهار کرد: در مجموع دولت از نظر سیاست های اقتصادی ضعیف عمل می کند و کشور ما در بسیاری از مسائل اقتصادی نسبت به کشورهای دیگر عقب است اما با توجه به سیاست های جدیدی که از سوی بانک مرکزی برای تک نرخی شدن ارز اعمال شد تا به موجب آن تنها ارزهای دولتی برای اقلام دارویی استفاده شود و مابقی از ارز آزاد استفاده کنند، موجب کاهش رانت خواری در کشور می شود.

 

 

 

 

منبع

  • هیچ نظری یافت نشد

نظر خود را اضافه کنید.

0

تبلیغات ویژه

دانلود جدیدترین نسخه ی بازی و نرم افزارهای اندروید

آمار روزانه سایت

تاریخ آگهی ها نمایش كلیك
08/07
11
207423
2884
08/06
18
240174
3260
08/05
34
167874
1743
08/04
16
170834
1395
08/03
9
203743
2614

حاضرین در سایت

ما 86 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

کليه حقوق مادي و معنوي اين سايت متعلق به روز پـیام است.© 2016-2007

<<طـبق ماده 12 فصل سوم قانون جرائم رایانه ای هرگونه کپی برداری از قالب و طرح سایت، پیگرد قانونی دارد>>