در موزه بین المللی مطبوعات ایران چه می‌گذرد؟

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، انتخاب موره بین‌المللی مطبوعات ایران در سال ۱۳۹۴ به عنوان موزه برتر کشور این فرصت را به شیراز داده است تا علاوه بر شعر و تاریخ باستانی به جاذبه‌های مدرن‌تر یعنی تاریخ رسانه نیز برای گردشگران مجهز شود.

حال می‌توان امیدوار بود شیراز که در سه ماهه نخست امسال بیش از ۲ میلیون و ۲۲۲هزار گردشگر داخلی را میزبانی کرده تا اماکن تاریخی و گردشگری این منطقه را ببینند با «تور چاپ روزنامه» مدت اقامت این گردشگران را در مرکز استان فارس افزایش دهد.

«تور چاپ روزنامه» ابتکاری است که با راه‌اندازی موزه مطبوعات در «برج خبر» واقع در خیابان صورتگر در خیابان کریمخان زند شیراز ممکن شده است. این موزه نیز به ابتکار «حسین واحدی‌پور» مدیرمسئول روزنامه خبرجنوب در ساختمان این روزنامه در شیراز راه‌اندازی شد.

ماجرای راه اندازی موزه مطبوعات به آخرین تابستان دولت دهم و تجربه شکست‌خورده‌ای در مکانی با نام «سرقبرآقا» در جنوب تهران بازمی‌گردد. موزه‌ای که تنها در روز افتتاحیه‌اش به روی میهمانان باز بود و بعد از آن همیشه ورودی‌اش بسته ماند و به دلیل امانی بودن وسایل گردآوری شده در آن نیز درنهایت متوقف و تعطیل شد.

شاید همین تعطیلی فرصتی به موسسه خبر داد تا ایده «حسین واحدی‌پور» عملی شده و در فاصله سال ۱۳۹۱ تا ۲۰ آبان ۱۳۹۲ طبقه اول برج خبر در شیراز رسما به موزه تبدیل شود. 
محمدرضا کارگر مدیرکل موزه‌ها، اموال منقول و فرهنگی سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در بیستمین روز از آبان ۱۳۹۲ و در حالی که حدود سه ماه از عمر دولت یازدهم می‌گذشت مجوز رسمی موزه مطبوعات ایران را به دست واحدی‌پور داد تا اینک علاوه بر تورهایی که به سعدیه و حافظیه یا باغ عفیف‌آباد و پاسارگاد گردشگران را راهنمایی مي‌کنند تاریخ مطبوعات را هم مرور کنند.

در موزه بین المللی مطبوعات ایران چه می‌گذرد؟


واحدی‌پور درباره تورچاپ روزنامه توضیح می‌دهد: در این تورها، گردشگران ابتدا از ساختمان 9 طبقه روزنامه خبرجنوب بازدید می کنند و در بخش های مختلف این روزنامه، با روند تولید محتوا و خبر، صفحه بندی و گرافیک مطبوعاتی و همچنین موزه بین المللی مطبوعات جهان و نشریات کشور ما آشنا می شوند. پس از آن، بازدیدکنندگان به چاپخانه خبرجنوب واقع در شهرک صنعتی شیراز می روند و از نزدیک روش های مختلف لیتوگرافی و چاپ در این چاپخانه را می بینند.

این امکان به ویژه با اختصاص فضایی ۴۵۰متری در طبقه نخست برج خبر فراهم شده که در آن ۱۰ تالار وظیفه تشریح تاریخ مطبوعات را دارند.

واحدی‌پور امیدوار است در گام‌های نخست فعالیت این موزه دانشجویان علوم ارتباطات، مطبوعاتی‌ها و اساتید و فعالان رسانه‌ای را در این تورها میزبانی کند.

اما باید دید این موزه که عنوان بین‌المللی را نیز یدک می‌کشد می‌تواند سهمی از ۱۳۷هزار گردشگر خارجی که امسال در سه ماهه نخست راهی شیراز شده بودند را نیز از آن خود کند.

تالارهای ۱۰ گانه موزه مطبوعات ایران در شیراز ابتدا با تالار مطبوعات جهان میزبان بازدیدکنندگان می‌شود. نمایشگاه موسمی دومین تالار این موزه است. بازدید کنندگان سپس از تالار سوم که به مشاهیر مطبوعات ایران اختصاص دارد وارد می‌شوند و در تالار چهارم نیز با مطبوعات ایران چه آنها که سراسری هستند و چه مطبوعات محلی آشنا می‌شوند. پنجمین تالار موزه مطبوعات در شیراز به سیرچاپ اختصاص دارد. 
خبرگزاریها و مجلات عناوین تالارهای ششم و هفتم هستند و بازدیدکنندگان در تالار هشتم که «قاب تماشا» نام دارد به بازدید از تصویرسازی‌ها و عکس‌های معروف می‌پردازند.

تالارهای نهم و دهم نیز به نشریات استان فارس و تاریخچه ۳۷ ساله روزنامه خبر جنوب و موسسه خبر اختصاص دارد.

موزه بین‌المللی خبر تا کنون علاوه بر علاقمندان به عرصه رسانه و مسئولان سازمان میراث‌فرهنگی صنایع دستی و گردشگری میزبان مسئولان مهم کشوری نیز بوده است که از آن جمله به بازدید علی اکبر ولایتی مشاور رهبر معظم انقلاب می‌توان اشاره کرد.

تقدیر رئیس ایکوم از بنیانگذار نخستین موزه مطبوعات ایران

همچنین چندی پیش رئیس شورای جهانی موزه ها فعالیت اولین موزه مطبوعات در ایران را بسیار مثبت ارزیابی کرد.

پروفسور دكتر «هانس مارتین هینز» که برای شرکت در مراسم بزرگداشت روز جهانی موزه به شیراز سفر کرده بود، در دیدار با پرنیا پوركهنوجی مسئول داخلی اولین موزه مطبوعات ایران كه در ساختمان نشریات بین المللی خبر در شیراز واقع شده است گفت: تاسیس موزه های تخصصی برای پژوهش و بالا بردن اطلاعات فردی افراد بسیار مهم است و تاسیس موزه مطبوعات برای دسترسی به اطلاعات تخصصی مطبوعات برای علاقمندان این عرصه بسیار مهم است. وجود موزه هایی از این قبیل مرجع ارزشمندی برای پژوهشگران به شمار می آید.

وی افزود: فعالیت اولین موزه مطبوعات ایران نقطه عطفی برای فعالیت موزه های تخصصی است و فعالیت این موزه بسیار مثبت و ارزشمند است.

همچنین در مراسم روز جهانی موزه از سوی رئیس ایکوم از حسین واحدی پور مدير مسئول نشریات بین المللی خبر به عنوان بنیانگذار و مدیر نخستین موزه مطبوعات ايران تقدیر شد.

47233

...

منبع

  • هیچ نظری یافت نشد

نظر خود را اضافه کنید.

0

تبلیغات ویژه

دانلود جدیدترین نسخه ی بازی و نرم افزارهای اندروید

آمار روزانه سایت

تاریخ آگهی ها نمایش كلیك
08/06
6
79678
1186
08/05
34
167874
1743
08/04
16
170834
1395
08/03
9
203743
2614
08/02
2
100936
802

حاضرین در سایت

ما 99 مهمان و یک عضو آنلاین داریم

  • moosa59

کليه حقوق مادي و معنوي اين سايت متعلق به روز پـیام است.© 2016-2007

<<طـبق ماده 12 فصل سوم قانون جرائم رایانه ای هرگونه کپی برداری از قالب و طرح سایت، پیگرد قانونی دارد>>