آینده‌ای نامعلوم؛ تغییر اقلیم برگزاری المپیک را غیرممکن می‌کند؟

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین؛ با اینکه امسال در المپیک توجه زیادی به مسئله تغییر اقلیم شده است و حتی در افتتاحیه المپیک مستندی در رابطه با آن پخش شد، تغییر اقلیم یا «گرمایش جهانی» با کمتر کردن شهرهایی که قابلیت میزبانی المپیک دارند، آینده گردهمایی بزرگ ورزشی چهارساله را نامعلوم می کند.

تحقیق جدیدی که به تازگی منتشر شده نشان می دهد که «گرمایش جهانی» شاید در آینده ای نه چندان دور منجر شود دیگر شهری دارای شرایط برگزاری المپیک نباشد.

حتی قبل از شروع این المپیک هم نگرانی های زیادی در رابطه با ویروس زیکا وجود داشت، این ویروس در هوای گرمی که علت آن تغییر اقلیم است رشد می کند.

المپیک تابستانی

در این تحقیق نشان داده شده است که تا سال 2084 افزایش دما برگزاری المپیک تابستانی را برای بسیاری از شهرها غیرممکن می کند.

در آن سال فقط 8 شهر در نیم کره شمالی و خارج از اروپا و همچنین 3 شهر در آمریکا شمالی دمایی را دارند که می توانند میزبان المپیک باشند و این یعنی نه تنها آینده المپیک نامعلوم است، بلکه محدودیت‌هایی برای انتخاب شهر را هم موجب می‌شود.

دانشمندان با اندازه گیری دمایی به نام دمای حباب مرطوب (دمایی شامل دما، رطوبت و باد) به این نتیجه رسیده اند؛ آنها با استفاده از دو مدل مختلف اقلیمی برای آینده، دمای حباب مرطوب را در سال های مختلف به دست آورده اند.

محققان این تحقیق می گویند که شاید با حذف کردن برخی از رویدادها، در آینده هم المپیک های تابستانی ادامه پیدا کنند ولی المپیک های آینده با المپیکی که هم اکنون در ریو در حال برگزاری است تفاوت بسیاری دارند.

المپیک زمستانی

قبل از المپیک زمستانی سوچی روسیه در سال 2014، بسیاری از برگزار کنندگان و ورزشکاران نگران این بودند که آیا به اندازه کافی برف وجود دارد که مسابقات برگزار شود یا نه؛ در پایان هم این مسابقات تبدیل به یکی از گرمترین المپیک های زمستانی تاریخ شد.

دنیل اسکات، محققی که ده ها سال است ارتباط بین ورزش، تفریح و محیط زیست را دنبال می کند در رابطه با تحقیق انجام شده گفت: هم اکنون، همه میزبان های گذشته از لجاظ اقلیمی شهرهای قابل اعتمادی در نظر گرفته می شوند، اما تا اواسط قرن تعداد این گونه شهرها نصف می شود و در نیمه پایانی قرن تعداد این شهرها به 6 می‌رسد.

در بدبینانه ترین حالت درباره انتشار گازهای گلخانه ای تا سال 2080 در بیش از نیمی از شهرهایی که 20 المپیک زمستانی اخیر در آن برگزار شده است امکان برگزاری المپیک وجود ندارد، زیرا در آن زمان برف کافی برای برگزاری مسابقه نیست.

ورزشکارها در المپیک

با برگزاری دو المپیک که دمای آن ها گرمتر از شرایط عادی بود، ورزشکارها هم در رابطه با آینده ورزش خود دچار نگرانی شده اند، آنها به همین دلیل بیانیه ای مشترک با گروه "از زمستان ما مراقبت کنید" منتشر کرده اند.

اندرو نیوول اسکی باز آمریکایی در این رابطه نوشت: میزان برف در حال تغییر است، الگوهای آب و هوایی نامنظم است و موضوع بحث اکنون یک واقعیت است؛ اقلیم ما در حال تغییر است و ما داریم زمستان خود را از دست می‌دهیم.

منبع: نیچر ورد نیوز/ 13 آگوست 2016

47237

...

منبع

  • هیچ نظری یافت نشد

نظر خود را اضافه کنید.

0

تبلیغات ویژه

دانلود جدیدترین نسخه ی بازی و نرم افزارهای اندروید

آمار روزانه سایت

تاریخ آگهی ها نمایش كلیك
08/05
34
160966
1692
08/04
16
170834
1395
08/03
9
203743
2614
08/02
2
100936
802
08/01
56
115095
1801

حاضرین در سایت

ما 66 مهمان و یک عضو آنلاین داریم

  • iranmicro

کليه حقوق مادي و معنوي اين سايت متعلق به روز پـیام است.© 2016-2007

<<طـبق ماده 12 فصل سوم قانون جرائم رایانه ای هرگونه کپی برداری از قالب و طرح سایت، پیگرد قانونی دارد>>