«ترکی آذری» دومین رشته زبان قومیتی ایران که در دانشگاه‌ها تدریس می‌شود

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین و به نقل از روابط عمومی وزارت علوم، مجتبی شریعتی نیاسر گفت: به تناسب استقبال و آمادگی دانشگاه ها ، رشته زبان و ادبیات تركی آذری را گسترش می دهیم، اقبال به این رشته باید از داخل منطقه بوده و باید زمینه برای ایجاد این رشته توسط خود دانشگاه ها انجام شود.

او ادامه داد: سیاست دولت تدبیر و امید توجه به ویژگی اقوام مختلف در کشور است به همین دلیل پارسال رشته زبان و ادبیات کردی ایجاد شد و دانشجو پذیرش کرد و امسال هم رشته زبان و ادبیات تركی آذری از مهرماه دانشجو پذیرش خواهد کرد.

معاون آموزشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری اظهار کرد: برای پذیرش دانشجو در رشته زبان و ادبیات تركی آذری باید دانشگاه ها اعلام آمادگی کنند و وزارتخانه برای شتاب بخشی به این امر آماده است.

وی گفت: فعلا از دانشگاه های منطقه سه تنها دانشگاه تبریز برای پذیرش دانشجو در رشته زبان و ادبیات تركی آذری اعلام آمادگی کرده است.

شریعتی با بیان اینکه سیاست وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ایجاد رشته های میان رشته ای است، افزود: در سه سال اخیر حدود 70 رشته جدید ایجاد کرده ایم که بیشتر آنها رشته های میان رشته ای بود.

معاون آموزشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با بیان اینکه آمار رشته های اشباع شده در جامعه گرد اوری شده است، گفت: پذیرش در این رشته ها به تدریج محدود شده و رشته هایی که تقاضا نداشته باشند، حذف خواهند شد.

وی با اشاره به سطح بندی دانشگاه های کشور ادامه داد: طرح نهایی سطح بندی دانشگاه های غیر دولتی آماده شده و در آینده نزدیک اعلام می شود و سطح بندی دانشگاه های دولتی هم در حال انجام است که این سطح بندی در چهار سطح انجام شده است.

شریعتی گفت: وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در پذیرش دانشجویان خارجی و اعزام دانشجویان به خارج دو هدف را دنبال می کند، یکی از این اهداف کمک به کشورهای محروم و هدف دوم بهره گیری از دانشگاه های خوب دنیا است.

وی با بیان اینکه دانشجویان خارجی حدود نیم درصد دانشجویان کشور را تشکیل می دهند، ادامه داد: پیش بینی می کنیم که در پایان برنامه ششم توسعه این تعداد به چهار برابر افزایش یابد.

معاون آموزشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با اشاره به اینکه بیشترین دانشجویان خارجی از کشورهای همسایه پذیرش شده اند، گفت: در مجموع از حدود 85 کشور دنیا دانشجو پذیرش کرده ایم و دانشجویان ایرانی بیشتر در کشورهای پیشرفته تحصیل می کنند.

وی تاکید کرد: حفظ آرمان ها و جایگاه نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران در تعاملات بین المللی بسیار مهم است و باید اعتبار و ارزش ویژه نظام را در این خصوص حفظ کنیم.

شریعتی با بیان اینکه قرار بود آزمون دوره دکتری تخصصی دو بار در سال برگزار شود، اضافه کرد: با مصوبه مجلس این روش تغییر کرد و قرار است تنها یک آزمون تخصصی و به صورت یکپارچه برگزار شود.

معاون آموزشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری اظهار کرد: ایده آل این است که در هیچ مقطعی کنکور وجود نداشته باشد اما اجرای این کار به سادگی امکان پذیر نیست و برای حذف آن علاوه بر قانون، نیازمند فرهنگ سازی هستیم و تا زمانی که رقابت بین دانشگاه های تراز اول وجود داشته باشد باید كنكور ادامه یابد.

۴۷۴۷

 

...

منبع

  • هیچ نظری یافت نشد

نظر خود را اضافه کنید.

0

تبلیغات ویژه

دانلود جدیدترین نسخه ی بازی و نرم افزارهای اندروید

آمار روزانه سایت

تاریخ آگهی ها نمایش كلیك
08/02
0
24186
174
08/01
56
115095
1801
07/30
6
67653
725
07/29
31
54857
783
07/27
0
192
3

حاضرین در سایت

ما 60 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

کليه حقوق مادي و معنوي اين سايت متعلق به روز پـیام است.© 2016-2007

<<طـبق ماده 12 فصل سوم قانون جرائم رایانه ای هرگونه کپی برداری از قالب و طرح سایت، پیگرد قانونی دارد>>