خوزستان زخم خورده حفاران غیرمجاز عتیقه/ تصاویری از شبیخون دزدان به رامهرمز

 

 

 

 

 

فاطمه‌ علی‌اصغر: چهار پیران و مربچه رام هرمز باستانی در چند روز اخیر مورد هجوم قاچاقچیان اشیاء عتیقه قرار گرفتند. هنوز در خاطر مردم هست که چندی پیش بسیاری از نیروهای حراست میراث فرهنگی خوزستان تعدیل شدند. حالا معلوم نیست که سرنوشت سایر آثار خوزستان بعد از این چه خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین؛ رامهرمز شهری از بناهای هرمز پادشاه ساسانی است در حوالی شوشتر، که در قدیم به آن «سمنگان» می‌گفته‌اند. رامهرمز خوزستان همواره از جمله شهرهایی بوده که محوطه های باستانی‌اش رکورددار حفاری غیرمجاز است.

مجتبی گهستونی، از دوستداران میراث فرهنگی خوزستان به خبرآنلاین می‌گوید که پیش از این هم محوطه باستانی مربچه چند بار مورد حفاری‌های غیر مجاز قرار گرفته و میزان حفاری قاچاق در این شهرستان باستانی بی‌سابقه است و همیشه ما به مسئولان میراث فرهنگی هشدار دادیم که محوطه‌های باستانی رامهرمز مورد تعرض قاچاقچیان اشیاء باستانی قرار گرفته و هنوز هم این تخریب‌ها ادامه دارد.

گفته می‌شود که پیش از این هم بیش از ۲۵ محوطه باستانی از جمله تل ملاسوزی، تل قصیل، تل قراول، تل مش‌تانه، تپه گسر، تپه بغدک، دو تپه مولوچه، تپه گور پی‌وزی، تل چهارطاقی، تل کایَت، تل سرچشمه، تل ماوا، سر تلی، تپه عباس، تپه بایمان، تپه سوبیتی، محوطه باستانی جوبجی، تل برمی، محوطه مختارک، قلعه داودختر، تپه حوری نعمت، چهارطاقی زیره‌زیر،‌ امامزاده شاه‌چراغ، سرتلی و ... غارت شده اند که عکس‌ها و مستندات آنها پیش دوستداران میراث فرهنگی و همچنین اداره کل میراث فرهنگی خوزستان و اداره رامهرمز موجود است.

بر اساس گفته‌های این دوستدار میراث فرهنگی، عمده تخریب‌های انجام شده در محوطه‌های رامهرمز که متعلق به دوره‌های مختلف تاریخی از جمله ایلامی، هخامنشی و ساسانی است، یعنی متعلق به محوطه‌هایی که بخشی از آنها هنوز به ثبت ملی نرسیده است.

این تخریب‌ها به حدی زیاد بوده که گهستونی می‌گوید که تخریب برخی از محوطه‌های باستانی به حدی است که نمی‌شود به حفره تخریب شده نزدیک شد، چرا که به علت سست بودن اطراف چاله خطر ریزش و در نهایت مشکلات جانی را به همراه دارد.

چرا این حفاری‌های غیر مجاز همچنان ادامه دارد؟ آیا مراجع قانونی پیگیر پرونده‌های مربوط به این تخریب‌ها نیستند؟ پاسخ گهستونی این است: «گزارش‌های تخریب و غارت در محوطه‌های باستانی از جمله رامهرمز به دلایل مختلف به مراجع قانونی داده نمی‌شود. یکی از این دلایل سرپوش گذاشتن به مشکلات است. چون گاهی همین گزارش‌ها وقتی به اداره کل یگان ارسال می‌شود موجب توبیخ مدیران و سایر عوامل می‌شود و حتی برخی از این گزارش‌ها به تهران هم ارسال نمی‌شود. به همین علت گاهی اوقات یگان حفاظت میراث فرهنگی از این تخریب‌ها بی اطلاع است. به طوری که محوطه‌های غارت شده و چاله‌های عمیقی به وجود آمده دوباره توسط مسئولان میراث فرهنگی پر می‌شود اما تاکنون هیچ مسئولی پاسخ‌گو نیست.

تخریب‌ها در رامهرمز در مقیاس های مختلفی انجام می شود. برخی تخریب‌ها در حد چاله‌های حفاری غیرمجاز یا عبور لوله‌های آب است و برخی دیگر همچون تخریب محوطه‌ها باستانی در حد بازگشایی یک ترانشه عظیم باستانی توسط حفاران غیرمجاز صورت گرفته است. حفاران در سال جدید سه، چهار بار اقدام به حفاری کردند. یکبار هم گودال ۷ متری در تپه های «قراول» در مربچه کندند. در محوطه چهارپیران اثاری پیدا شده که چند تا را در کانال گذاشتند که نشان می دهد دوره های مختلف از ایلامیان گرفته تا تیموریان در اینجا اثار وجود دارد.

فرهاد محمدیان از بومیان مربچه که تلاش زیادی برای حفاظت از اثار می‌کند، می‌گوید:«معمولا چوپان‌ها و مردم روستا اگر چنین مواردی ببینند به او اطلاع می دهند اما متاسفانه مهم رسیدگی از سوی مسئولان است که انجام نمی‌شود.»

۴۷۴۷

...

منبع

  • هیچ نظری یافت نشد

نظر خود را اضافه کنید.

0

تبلیغات ویژه

دانلود جدیدترین نسخه ی بازی و نرم افزارهای اندروید

آمار روزانه سایت

تاریخ آگهی ها نمایش كلیك
08/05
3
86154
971
08/04
16
170834
1395
08/03
9
203743
2614
08/02
2
100936
802
08/01
56
115095
1801

حاضرین در سایت

ما 258 مهمان و یک عضو آنلاین داریم

  • hoomanplasticco

کليه حقوق مادي و معنوي اين سايت متعلق به روز پـیام است.© 2016-2007

<<طـبق ماده 12 فصل سوم قانون جرائم رایانه ای هرگونه کپی برداری از قالب و طرح سایت، پیگرد قانونی دارد>>