پورشه‌ها و مرسدس های قاچاق، امحا نشدند

ابتدای هفته جاری اعلام شد که این هفته 13 دستگاه خودروی لوکس قاچاق که شامل تعدادی خودروی بنز و پورشه نیز است، در شهر شیراز امحا می‌شوند اما از شامگاه دوشنبه برخی شایعات مبنی بر منتفی شدن این اقدام مطرح شد که روز گذشته به قطعیت پیوست.

دلیری رئیس سازمان جمع‌آوری و فروش اموال تملیکی در گفتگویی در حالی مدعی شد که مجوز قضایی برای امحای این خودروهای لوکس دریافت نشده است که اساساً امحای کالاهای قاچاق نیازی به مجوز قضایی ندارد و طبق آیین‌نامه اجرایی مواد 56 و 57 قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز، امحای کالاهای قاچاق به‌عهده این سازمان است و در هنگام امحا نمایندگانی از سازمان تعزیرات، سازمان محیط زیست، نیروی انتظامی و دادسرای محل در مراسم حضور خواهند داشت.

با وجود اینکه مسئولان ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز روز گذشته در گفت‌وگو با رسانه‌ها اعلام کردند که خبر منتفی شدن امحای خودروهای لوکس صحت ندارد و طبق برنامه قبلی اعلام می‌شود اما احمد احمدی‌زاده دبیر کمیسیون مبارزه با قاچاق استان فارس با تأیید منتفی‌شدن امحای خودروهای لوکس اعلام کرد: دستورالعمل چگونگی امحای خودروهای لوکس به ما ابلاغ نشده است.

به‌هرحال امروز در شهرهای مختلفی مثل ارومیه، بندرعباس و تهران مراسم امحای کالاهای قاچاق اجرا شد و فقط برنامه اصلی که همه منتظر اجرای آن بودند و شاید مهم‌ترین گام جدید مسئولان مبارزه با قاچاق کالا یعنی امحای خودروهای لوکس در شیراز منتفی شد.

حال این سؤال و ابهام در ذهن مردم ایجاد شده است: مسئولانی که از هفته گذشته از آمادگی برای امحا و نابودی خودروهای لوکس قاچاق خبر داده بودند، چگونه و براساس چه‌دلیل و منطقی ناگهان از این کار منصرف شدند؟

مسئولان سازمان اموال تملیکی، سازمان تعزیرات و ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا باید درباره لغو مهم‌ترین بخش از طرح امحای کالاهای قاچاق به مردم و رسانه‌ها توضیح دهند و بگویند؛ عامل اصلی و فشارهای احتمالی پشت‌پرده برای لغو این مراسم چه بوده است؟

آقای دلیری رئیس سازمان اموال تملیکی که روز گذشته مدعی شده بود برای امحای خودروهای لوکس قاچاق مجوز قضایی صادر نشده است (هرچند در متن آیین‌نامه اجرایی مرتبط هیچ اشاره‌ای به نیاز مجوز قضایی نشده است)، آیا برای امحای سایر کالاهای قاچاق مجوز قضایی داشته است؟ آیا حاضر است مجوزهای قضایی برای امحای سایر کالاها را نشان دهد؟

سخنگوی ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز که روز گذشته با قاطعیت اعلام کرد "مشکلی قانونی برای امحای خودروهای لوکس قاچاق وجود ندارد و از امحای آنها حمایت می‌کنیم" حال باید به این سؤال پاسخ دهد: چه اتفاقی افتاد که امروز اعلام کرده است، به‌جای امحا، این خودروها صادر می‌شوند؟

سازمان تعزیرات حکومتی که حکم قطعی درباره پرونده‌های فعلی صادر کرده است، باید به ابهامات موجود درباره قطعی‌بودن حکم این پرونده شفاف‌سازی کند. تعزیرات باید به ابهامات ایجاد شده در این زمینه از جمله لزوم نیاز به مجوز قضایی و فرصت 4ماهه به سازمان اموال تملیکی برای یافتن مشتری و صادر کردن خودروها پاسخ دهد.

اگر موضوع نیاز به اخذ مجوز قضایی و فرصت 4ماهه به سازمان اموال تملیکی برای فروش و صادرات در قانون و آیین‌نامه مربوطه وجود دارد، چرا مسئولان از هفته پیش خبر امحای این خودروها را اعلام کردند؟

همچنین سازمان اموال تملیکی و ستاد مبارزه با قاچاق کالا که گویا تمایل خود را برای صادرات این خودروهای لوکس قاچاق نشان داده‌اند، بهتر است آماری از خودروهای لوکسی که از سال‌های قبل در انبارهای اموال تملیکی وجود داشته و دارد و اینکه چه‌تعداد از آنها صادر شده است ارائه دهند.

۴۷۴۷

...

منبع

  • هیچ نظری یافت نشد

نظر خود را اضافه کنید.

0

تبلیغات ویژه

دانلود جدیدترین نسخه ی بازی و نرم افزارهای اندروید

آمار روزانه سایت

تاریخ آگهی ها نمایش كلیك
08/04
1
96845
763
08/03
9
203743
2614
08/02
2
100936
802
08/01
56
115095
1801
07/30
6
67653
725

حاضرین در سایت

ما 110 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

کليه حقوق مادي و معنوي اين سايت متعلق به روز پـیام است.© 2016-2007

<<طـبق ماده 12 فصل سوم قانون جرائم رایانه ای هرگونه کپی برداری از قالب و طرح سایت، پیگرد قانونی دارد>>