آیت الله مکارم شیرازی: بسیاری از تخلفات ریشه در فضای مجازی دارند

محمد باقر الفت معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه در دیدار با آیت الله مکارم شیرازی گفت: براساس اصل 156 قانون اساسی یکی از وظایف قوه قضائیه پیشگیری از وقوع جرم است. این وظیفه تا سال 88 عملیاتی نشد ولی بعد از حضور آیت الله آملی لاریجانی ساختار جدیدی در قوه قضائیه ایجاد شد و معاونت اجتماعی تشکیل شد.

او گفت: پیشگیری یک بحث علمی است و مورد تاکید رهبری است و بر این اساس برنامههای مفصلی تدوین شده و با همکاران خود در سراسر کشور این برنامه ها را اجرایی می‌کنیم. لذا رصد و پایش اقدامات استان ها در دستور کار معاونت اجتماعی قرار دارد که در همین راستا به استان قم سفر کردیم تا اقدامات همکاران خود را رصد و پیمایش کنیم.

او گفت: امروز در گزارش همکاران خود نتایج بسیار مطلوبی از عملکرد پیشگیرانه آن‌ها دریافت کردیم و ادارات کل در استان قم بسیار فعال هستند.

الفت گفت: در بحث مواد مخدر مرکز ترک اعتیاد خوبی ایجاد شده است و معتادان را در آنجا ساماندهی می‌شوند و با مبالغ کم و تلاش زیاد توانسته‌اند افراد زیادی را از اعتیاد رها سازند.

معاون اجتماعی قوه قضائیه بیان کرد: در حوزه حاشیه نشینی فعالیت‌های خوبی صورت گرفته که امیدواریم سطح آسیب‌های اجتماعی را با اقدامی انقلابی و کار شبانه روزی کاهش داده و متوقف کنیم.

در ادامه این دیدار آیت الله مکارم شیرازی گفت: همیشه پیشگیری‌ها کم هزینه تر و موثر تر بوده است همانطور که در بیماری‌های جسمانی پیشگیری خیلی راحت تر و کم هزینه تر است.

او ادامه داد: در آیات قرآن داریم که در مجلسی که افرادی نشسته‌اند و به دیگران بد و بیراه می گویند شرکت نکنید، این‌ها نشان می‌دهد که ریشه‌های پیشگیری از وقوع جرم در قرآن و روایت اسلامی از 1400 سال قبل وجود داشته است.

آیت الله مکارم شیرازی به یکی از آسیب های اجتماعی جامعه اشاره کرد و گفت: یکی از عوامل وقوع جرم فضای مجازی است که بلایی برای جوانان کشور و حتی کل دنیا به معنای عام شده است. بسیاری از تخلفات، طلاق‌ها، سرقت‌ها و جرم های دیگر ناشی از فضای مجازی است و برای نظارت بر فضای مجازی نیز باید فکری شود.

او تأکید کرد: بنابر گزارشات و اظهارات 90 درصد طلاق‌ها ریشه در فضای مجازی دارد، البته عوامل دیگری هم در وقوع جرم وجود دارد که بیکاری یکی از عوامل است که شما می‌توانید از ظرفیت های صداوسیما استفاده کنید و کار فرهنگی انجام دهید چون از وقوع جرم جلوگیری می‌کند.

آیت الله مکارم شیرازی گفت: این روزها اطلاع رسانی حرف اول را می‌زند، بنابراین باید آثار و عواقب جرم با فیلم نمایشنامه، جلسه و اخبار و موارد دیگر را به مردم نشان داد. باید در دبستان، کودکستان و حتی دانشگاه ها کار را آغاز کرد، مساجد و مراجع هم مسئولیت سنگین دارند.

او گفت: به هر حال کار و تلاش ما در امر پیشگیری جز عبادت حساب می شود و تلاش برای کاهش جرم البته یک کار علمی هم است.

آیت الله مکارم شیرازی در پایان گفت: خداوند فرموده است که شما تلاش کنید و ما هم کمک می کنیم، لذا شما هم در کار خود تلاش کنید و امیدوار باشید که انشاالله موفق خواهید شد.

۴۷۲۳۶

...

منبع

  • هیچ نظری یافت نشد

نظر خود را اضافه کنید.

0

تبلیغات ویژه

دانلود جدیدترین نسخه ی بازی و نرم افزارهای اندروید

آمار روزانه سایت

تاریخ آگهی ها نمایش كلیك
08/05
34
162134
1696
08/04
16
170834
1395
08/03
9
203743
2614
08/02
2
100936
802
08/01
56
115095
1801

حاضرین در سایت

ما 111 مهمان و یک عضو آنلاین داریم

  • iranmicro

کليه حقوق مادي و معنوي اين سايت متعلق به روز پـیام است.© 2016-2007

<<طـبق ماده 12 فصل سوم قانون جرائم رایانه ای هرگونه کپی برداری از قالب و طرح سایت، پیگرد قانونی دارد>>