دادستان کل کشور: ضرورت تعیین تکلیف خودروهای توقیفی/ مبادی مرزها و بنادر مهم ساماندهی شود

حجت الاسلام و المسلمین محمد جعفر منتظری دادستان کل کشور صبح امروز در جلسه ستاد مبارزه با مواد مخدر با اشاره به تشکیل معاونت مرتبط با مواد مخدر در دادستانی کل اظهار کرد: در رابطه با مسائل خلاف امنیت و حوادث بزرگی که در یک شهر یا استان اتفاق می‌افتد رئیس دادگستری آن استان یا دادستان مسئله را پیگیری می‌کند و به سرعت در دادگاه رسیدگی و مراحل تجدیدنظر آن در دیوان عالی کشور طی می‌شود. بنابراین تشکیل معاونت مرتبط با مواد مخدر در دادستانی کل بر همین اساس است.

وی ادامه داد: اگر شما در بعضی از موارد شاهد اشکالات و ضعف‌هایی در بخش قضایی هستید همه آن‌ها متوجه دستگاه قضایی نیست؛ چراکه در این راستا بخش‌هایی هستند که از ما مطالبه نمی‌کنند این درحالیست که معاونت دادستانی کل در امر مواد مخدر برای همین منظور است. به عنوان مثال خارج از نوبت رسیدگی شدن و یا احیانا تشکیل دادگاه تجدیدنظر در استان‌ها یا تعیین تکلیف اموالی که ضبط می‌شود قبل از اینکه حکم قطعی آن صادر شود، در همین راستا است.

دادستان کل کشور با تاکید بر ضرورت تعیین تکلیف خودروهای توقیفی افزود: آماری که در مورد خودروهای توقیفی داده‌اند 9 هزار و یکصد و هشتاد و هفت دستگاه است که هنوز تعیین تکلیف نشده‌اند، در این موارد ممکن است که پرونده تشکیل شده باشد و اگر چنانچه مواردی وجود دارد که در پرونده تعیین تکلیف شده؛ اما خودروها تعیین تکلیف نشده است آمار آن را به ما اعلام کنید.

حجت الاسلام و المسلمین منتظری تصریح کرد: بنده از معاونت مربوطه در دادستانی کل خواستم و این قضیه پیگیری شد و از بعضی از استان‌ها نیز پیگیری کردیم و آن‌ها آمار تعداد خودروهایی را که توقیف شده و تعیین تکلیف نشده را ارائه دادند، گاهی از اوقات در اثر طول کشیدن تعیین تکلیف خودروها، این خودروها که از زیر آفتاب و باد و باران از بین می‌روند که ما شدیدا از این جهت نگران هستیم.

دادستان کل کشور در بخش دیگری از سخنانش به ضرورت کنترل و بازرسی و مراقبت از مرزها تاکید کرد و گفت: ما در مرزها مشکل داریم به طوریکه جابجایی مواد مخدر از مرزهای خاکی به آبی در اثر عدم کنترل کامل نسبت به وسایل، خودروها و کانتیرهایی که از بندر خارج می‌شود، صورت می‌گیرد و ما شنیده‌ایم که چهارهزار کامیون و کانتینر هر روز از بندرعباس به داخل کشور وارد می‌شوند که تنها 150 عدد از آن‌ها مراقبت، کنترل و بازبینی می شوند. این بدین معناست که 3850 کانتینر و کامیون بدون اینکه مورد بازرسی قرار گیرند از مرز خارج می‌شود و به داخل می‌آیند این در حالیست که ممکن است محتوای آن‌ها کالاهای مجاز، غیرمجاز و یا مواد مخدر باشند.

وی خطاب به دبیر ستاد مبارزه با مواد مخدر اظهار کرد: آیا مقرون به صرفه نیست که ما دستگاه‌های لازم را به منظور کنترل مبادی مرزها و بنادر مهم به هر قیمتی خریداری کرده و در آنجا نصب کنیم، آیا سرمایه گذاری در این امر برای سلامت جامعه و جلوگیری از آسیب به اقتصاد یک ضرورت نیست؟ یکی از درخواست‌های بنده از دبیر ستاد مبارزه با مواد مخدر این است که مسئله ورودی مرزها و بنادر مهم را ساماندهی کنیم.

دادستان کل کشور در پایان خاطرنشان کرد: ما در دستگاه قضایی آنچه را که درتوانمان باشیم و تا آنجا که مقدور است در زمینه مبارزه با مواد مخدر انجام خواهیم داد و ان‌شاالله با هماهنگی و همکاری بتوانیم دراین عرصه زودتر عمل کنیم تا این آسیب اجتماعی در کشور کاهش یابد. اما ستاد مبارزه با مواد مخدر بایستی فعال تر باشد.

او در ادامه در حاشیه جلسه ستاد مبارزه با مواد مخدر با حضور در جمع خبرنگاران از تشکیل هیئتی در دادستانی کل به منظور بررسی و اصلاح قوانین مبارزه با مواد مخدر خبر داد.

وی تصریح کرد: در جلسه امروز مجموعه دستگاه‌ها و نهادهای مرتبط از مسئولان اجرایی از جمله دادستان‌ها، ناجا، سپاه و بسیج حضور داشتند و مشکلاتی که در راه مبارزه با مواد مخدر وجود دارد به صورت شفاف و صریح مطرح شد و امیدواریم با همکاری و هماهنگی بتوانیم به صورت جدی‌تر با این آسیب اجتماعی برخورد کنیم.

حجت الاسلام و المسلمین منتظری با بیان اینکه برای مبارزه با مواد مخدر هماهنگی بیشتر بین دستگاه‌ها ضرروری است، گفت: امیدواریم خروجی این جلسه رفع برخی مشکلات و مرتفع کردن برخی ضعف‌ها در حوزه مبارزه با مواد مخدر باشد.

دادستان کل کشور در پاسخ به سئوالی مبنی براینکه چه خلاءهایی در زمینه مبارزه با مواد مخدر وجود دارد، گفت: خلاءها در جهات مختلف وجود دارد از طرفی مشکل قانونی و اعتبار و بودجه و امکانات و دستگاه‌هایی که بتواند وسایل نقلیه و خودروها را کنترل کنند از موادی است که باید به آن توجه شود.همچنین در جهت تقویت نیروهای مرزبانی و گمرکات باید تدابیری اندیشیده شود، متاسفانه در گمرکات دستگاه‌هایی که به صورت الکترونیک بتوانند کالاها را کنترل کنند یا کم است یا وجود ندارد.

حجت الاسلام و المسلمین منتظری ادامه داد: قانون مبارزه با مواد مخدر مشکلاتی دارد و از طرفی قانون آیین دادرسی کیفری مشکلاتی را در عمل و اجرا برای مبارزه با مواد مخدر به وجود آورده است و در دادستانی کل بررسی این مسئله را در دستور کار قرار دادیم، به نظر ما قانون مبارزه با مواد مخدر و قانون آیین دادرسی کیفری در آن قسمت که مربوط به مبارزه با مواد مخدر است متناسبا باید اصلاح شوند.

وی در پایان در پاسخ به سئوالی مبنی بر اینکه آیا برای اصلاح این قانون اقدامی انجام داده‌اید یا خیر گفت: در دادستانی کل کشور هیئتی را تشکیل داده‌ایم و از دستگاه‌های ذیربط دعوت کرده‌ایم، در این زمینه مشغول کار هستیم و امیدواریم نتیجه آن را از طریق دولت به مجلس شورای اسلامی ارسال کنیم.


۴۲۴۲...

منبع

  • هیچ نظری یافت نشد

نظر خود را اضافه کنید.

0

تبلیغات ویژه

دانلود جدیدترین نسخه ی بازی و نرم افزارهای اندروید

آمار روزانه سایت

تاریخ آگهی ها نمایش كلیك
08/02
2
69395
545
08/01
56
115095
1801
07/30
6
67653
725
07/29
31
54857
783
07/27
0
192
3

حاضرین در سایت

ما 106 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

کليه حقوق مادي و معنوي اين سايت متعلق به روز پـیام است.© 2016-2007

<<طـبق ماده 12 فصل سوم قانون جرائم رایانه ای هرگونه کپی برداری از قالب و طرح سایت، پیگرد قانونی دارد>>