حضور محققان استرالیا برای نجات دریاچه ارومیه در دانشگاه شریف/ مردم باید دریاچه را نجات بدهند

به گزارش خبرآنلاین آنها در يك نشست خبري پاسخگو سوال خبرنگاران شدند.در ابتدا يكي از اعضاي هيئت درياچه اروميه گفت: ما قصد داريم يك مركز مشترك كنترل آب با دانشگاه ملبورن بسازيم، به همين منظور جلسات زيادي داشته ايم.

او ادامه داد: امروز جلسه اي بزرگ داشتيم كه در آن ظرفيت علمي و اجرايي خود را به اين گروه گفتيم، چندي پيش هم در ميزگردي از چالش هاي آبي كه در ايران با آن روبرو هستيم صحبت كرديم.
مايكل استواردسون، رئيس هيدرولوژي محيط زيستي و آبي دانشگاه ملبورن در رابطه با آرام بودن روند احيا درياچه اروميه گفت: من بر اين باورم كه مشكلات پيچيده هستند و تجربه اي كه ما در استراليا به دست آورديم اين بود كه مهم است آرام جلو برويم، هر بار سريع شديم به مشكل خورديم، پس مهم داشتن ديدگاهي خوب است هرچند آرام.
وی تاکید کرد:در بازدید از دریاچه ارومیه با یک سری اقدامات اجرایی از سوی دولت ایران مواجه شدیم و به این نتیجه رسیدیم که در آینده ای نزدیک موفقیت های خارق العاده ای در زمینه دریاچه ارومیه خواهیم ديد.

سپس پيتز اسكيل يكي ديگر از اعضاي اين گروه گفت: اين يك مشكل سخت است چون شامل يك سيستم كشاورزي است كه آب زيادي مصرف مي كند و شامل ٧ ميليون جمعيت هم هست كه بايد تغيير كنند.
او در باره تغيير مردم گفت: اگر باور به اينكه آب در محيط زيست است ايجاد شود ديگر كشاورز به دنبال اين مي رود كه چگونه آب كمتري مصرف كند، صنعت آب سالم تري ارائه مي دهد. پس اين يك تغيير براي درياچه نيست يك تغيير براي مردم است.
او بيان كرد: من باور دارم كه درياچه تغيير مي كند اما اين تغيير نياز تغيير باور های مردم برای چگونگی استفاده از دریاجه دارد.
پيتر اسكيل گفت كه راهكار انجام چنين تغييري در مردم دادن سود هايي به آنها است و اينكه باور كنند اين تغيير براي آنها سود دارد.
او گفت: پيدا كردن گروه اولي كه چنين كاري وا انجام دهد سخت است اما بعد از آن سرعت كار بالا مي رود.
اسكيل عنوان كرد: جامعه مسئله را حل مي كند نه دولت.

رئيس دانشكده زيرساخت هاي دانشگاه ملبورن، عباس رجبی فرد اظهار کرد: در استرالیا در زمینه مدیریت منابع آب کارهای زیادی صورت گرفته است به عنوان مثال در آنجا زمان بهینه برای حمام کردن 4 دقیقه در نظر گرفته شده و به بچه ها در مدارس ساعت شنی می دهند تا زمان استحمام خود در حمام قرار دهند تا زمان حمام کردن خود را بدانند.
وی ادامه داد: همچنین زمانی که برگه مصرف ماهانه آب به دستمان می رسد در آن میزان مصرف آب فردی، منطقه ای و شهری مشخص شده است که با این کار هر فردی به میزان آب مصرفی خود پی می برد.

رییس دانشکده زیرساخت دانشگاه ملبورن گفت: استرالیا تجارب خوبی در زمینه مدیریت منابع آب دارد که معتقدیم با تبادل این تجربیات کمک زیادی به سرعت بیشتر در به هدف رساندن منابع جهانی آب خواهیم کرد.
وی افزود: در زمینه مدیریت منابع آب در استرالیا بسیار هزینه شد و اکنون تجارت خوبی دارد و در حال تبادل آن با کشورهای دیگر است و امیدواریم با مشارکتی که با دانشگاه شریف و ستاد احیای دریاچه ارومیه آغاز شده مرکز تحقیقات مشترک آب به زودی ایجاد شود تا تبادل تجربیات راحت تر انجام گیرد.

۴۲۴۲

...

منبع

  • هیچ نظری یافت نشد

نظر خود را اضافه کنید.

0

تبلیغات ویژه

دانلود جدیدترین نسخه ی بازی و نرم افزارهای اندروید

آمار روزانه سایت

تاریخ آگهی ها نمایش كلیك
08/02
2
68613
543
08/01
56
115095
1801
07/30
6
67653
725
07/29
31
54857
783
07/27
0
192
3

حاضرین در سایت

ما 64 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

کليه حقوق مادي و معنوي اين سايت متعلق به روز پـیام است.© 2016-2007

<<طـبق ماده 12 فصل سوم قانون جرائم رایانه ای هرگونه کپی برداری از قالب و طرح سایت، پیگرد قانونی دارد>>