نپرداختن شهریه دلیل محرومیت از تحصیل نیست

تیر امسال بود که رئیس ستاد مرکزی ثبت نام آموزش و پرورش گفت: دریافت هرگونه وجه در مدارس نمونه دولتی و هیات امنایی در زمان ثبت نام ممنوع است و فقط مدارس غیر دولتی، تیزهوشان و شاهد مجاز به اخذ شهریه هستند.

روزنامه آرمان امروز- زهرا سلیمانی: تیر امسال بود که رئیس ستاد مرکزی ثبت نام آموزش و پرورش گفت: دریافت هرگونه وجه در مدارس نمونه دولتی و هیات امنایی در زمان ثبت نام ممنوع است و فقط مدارس غیر دولتی، تیزهوشان و شاهد مجاز به اخذ شهریه هستند. همچنین علی زرافشان افزود: استفاده از دستگاه کارتخوان در مدارس برای دریافت هر گونه وجه از جمله وجه بیمه و کتاب نیز ممنوع است و همه پرداخت های اولیا باید بدون استفاده از چک و مستقیما از طریق واریز به حساب مدرسه انجام شود. این در حالی است که هر ساله آشنا نبودن مدیران و کارکنان مدرسه به روند ثبت نام و دریافت وجه هنگام نام نویسی، بیشترین شکایات مردمی را تشکیل می دهد. اما هم اکنون در فصل ثبت‌نام مدارس هر یک از مدیران مدارس برخی قوانین را درباره اخذ شهریه برای اولیای دانش‌آموزان تدوین کرده‌اند که هر گونه سرپیچی از آنها عواقب ناگواری برای دانش‌آموزان به همراه دارد. حتی در سال های اخیر اخبار متعددی گزارش شده که به دلیل عدم پرداخت وجه شهریه دانش‌آموز از سوی کادر آموزش مورد بی احترامی یا تهدید قرار گرفته اند. آنچه در ادامه می خوانید نظرات میرحمایت میرزاده، سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس، در گفت‌وگو با «آرمان امروز» درباره ثبت نام دانش‌آموز و چگونگی اخذ شهریه است.

درباره چگونگی اخذ شهریه در مدارس به شکل قانونی توضیح دهید؟

همان طورکه مستحضرهستید در کشور ما مدارس از تنوع خاصی برخوردار هستند. قبل از هر توضیحی درباره چگونگی اخذ شهریه مدارس از دانش‌آموزان، باید شفاف‌سازی شود که تاکنون کدام مدارس مبادرت به اخذ شهریه کرده‌اند؟ این در حالی است که در بند ششم توسعه یک بند گنجانده شده و در این زمینه تلاش شده تا مدارس به دو نوع دولتی و غیر دولتی اداره شوند. در ضمن مدارس دولتی از تنوع فراوانی برخودار هستند. برای مثال به یک مدرسه خاص به عنوان هیات امنا مجوز داده شده و طبیعتا این نهاد آموزشی شهریه اخذ می کند. انجمن اولیا و مربیان در مدارس به عنوان یک نهاد قانونی برای رفع بخشی از مشکلات موجود در مدرسه و اجرای طرح ها و پیشنهادات با هدف کیفیت بخشی به خدمات تشکیل شده است. این امر مصوبه هایی برای مدارس به همراه دارد. از سوی دیگر، برخی از والدین، فرزندشان را در مدارس نزدیک محل زندگی خود ثبت‌نام نمی کنند. این در حالی است که براساس قانون والدین باید فرزندشان را در نزدیک‌ترین مدرسه به محل زندگیشان ثبت نام کنند. در برخی موارد مشاهده می شود که افراد فرزندشان را در دیگر مناطق ثبت نام می کنند که همین مساله مشکلات فراوانی را برای آنها به همراه دارد. در ضمن برخی از والدین نیز به شکل داوطلبانه مبالغی را به عنوان کمک به مدرسه پرداخت می کنند. در مجموع می توان به این امر اذعان داشت که هیچ دانش‌آموزی در کشور به دلیل عدم تمکن مالی و عدم پرداخت شهریه نباید از تحصیل محروم شود. مسئولان آموزش و پروش و اعضای کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس هم نسبت به این موضوع حساس هستند تا هیچ دانش‌آموزی به دلیل عدم تمکن مالی از تحصیل محروم نشود. هر گونه اقدامی در این زمینه برخلاف قانون و قابل پیگیری است، اما به این شرط که دانش‌آموز در مدرسه نزدیک محل سکونتش مشغول به تحصیل باشد.

اما آقای دکتر! والدین برای ثبت نام فرزندشان باید شهریه پرداخت کنند. در سال های اخیر اخبار متعددی درباره بدرفتاری با دانش‌آموزان به دلیل عدم پرداخت شهریه از سوی کادر آموزشی گزارش شده است.

نمی توان یک فرمول کلی برای همه ادارات و سازمان ها صادر کرد و در فرایند اجرای هر قانونی بروز برخی کم لطفی ها و قصور امکان پذیر است. وزارت آموزش و پرورش در مدارس شماره تماس بازرسی استان را منتشر کرده است که در صورت بروز هر گونه بی قانونی یا رفتار سوء افراد با آن تماس گرفته و مسئولان امر را نسبت به قضیه مربوطه آگاه کنند. همچنین در صورت عدم رسیدگی افراد می توانند موارد را به کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس ارجاع داده تا به شکل اساسی مشکلات مورد بررسی قرار گیرد. در برخی موارد ممکن است رفتارهای سلیقه ای از سوی کادر آموزشی باعث آزردگی دانش‌آموز یا اولیا شود، اما در کل بر اساس قانون هیچ دانش‌آموزی در کشور به دلیل عدم تمکن مالی از تحصیل محروم نمی شود.

از سوی دیگر در مدارس غیرانتفاعی شاهد اخذ شهریه های کلان هستیم. با بررسی مبالغ اخذ شده می توان به هشت،۱۰یا حتی ۱۲میلیون تومان نیز در این مدارس اشاره کرد. در این گونه مدارس رنج قیمت ها چگونه محاسبه می شود؟

سازمانی به نام شورای نظارت بر مدارس در وزارت آموزش و پرورش هر گونه فعالیتی را در ابعاد منطقه ای، استانی، کشوری و... مورد بررسی قرار می دهد. کم و کیف اخذ شهریه مدارس غیر دولتی در کشور از سوی مصوبه شورای نظارت تعیین می شود. در ضمن مدارس غیر دولتی در کل کشور موظفند تا در مراکز ثبت نام نرخ مبالغ را به نحوی که برای همگان قابل مشاهده باشد نصب کنند. برای مثال همان طور که در سوپر مارکت ها روی هر یک از اجناس مبلغ آن هک شده است، طبیعتا همین امر نیز در مدارس غیر دولتی وجود دارد. بر اساس قوانین مدیران در این گونه مدارس باید نرخ شهریه، برنامه های فوق برنامه و... را با امضای شورای نظارت برای همگان به نمایش بگذارند. در ضمن اگر مدرسه ای مصوبه نرخ ها را به اطلاع والدین نرساند و یا مبلغ درج شده در فهرست با میزان شهریه اخذ شده متفاوت باشد، والدین می توانند به شعبه بازرسی مناطق و استانی شکایت کرده و به این ترتیب با مدرسه خاطی برخورد می شود.

در سال های اخیر شاهد تبلیغات گسترده در زمینه مدارس دو زبانه هستیم. آیا چنین مدارسی از بازده مطلوب برخوردارند؟ در ضمن این مدارس از نهاد یا سازمان خاصی مجوز اخذ کرده اند؟

براساس قانون در نهاد آموزشی کشور مقوله ای تحت عنوان مدارس دو زبانه وجود ندارد. در مدارس کشور فقط یک نوع مدرسه آن هم با زبان فارسی به رسمیت شناخته شده است. در صورت برگزاری کلاس های زبان خارجی در مدرسه از آن با عنوان
فوق برنامه یاد می شود نه مدرسه دو زبانه. مدارس می توانند با اخذ مجوز زبان های مختلف را آموزش دهند، اما همگان باید بدانند که واژه ای تحت عنوان مدارس دوزبانه در نظام آموزشی کشور رسمیت ندارد.

پس با این تفاسیر این امر را می توان یک تبلیغ کذب قلمداد کرد

بله، هم‌اکنون در و دیوار شهر پرشده از تبلیغات جوروجوار درباره کنکور، دانشگاه، شغل، کارآفرینی، اشتغالزایی، مسائل بهداشتی، پزشکی
و... . با بررسی هر یک از آنها می توان به عدم صدافت یا بزرگنمایی تبلیغات موجود پی برد. برای مثال در مدارس دو زبانه شاید بخشی از درس علوم به زبان آلمانی تدریس شود، اما براساس قانون کتاب درسی باید به زبان فارسی تدریس شود. در مدارس کلاس های فوق برنامه متعددی برگزار می شود و دانش‌آموز می تواند در این کلاس ها شرکت کند. از لحاظ قانونی نیز صدور گواهینامه برای دانش‌آموزان فارغ التحصیل از یک مدرسه دولتی یا مدرسه به اصطلاح دو زبانه هیچ تفاوتی وجود ندارد.

...

منبع

  • هیچ نظری یافت نشد

نظر خود را اضافه کنید.

0

تبلیغات ویژه

دانلود جدیدترین نسخه ی بازی و نرم افزارهای اندروید

آمار روزانه سایت

تاریخ آگهی ها نمایش كلیك
08/04
0
31849
226
08/03
9
203743
2614
08/02
2
100936
802
08/01
56
115095
1801
07/30
6
67653
725

حاضرین در سایت

ما 119 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

کليه حقوق مادي و معنوي اين سايت متعلق به روز پـیام است.© 2016-2007

<<طـبق ماده 12 فصل سوم قانون جرائم رایانه ای هرگونه کپی برداری از قالب و طرح سایت، پیگرد قانونی دارد>>