شیشلیک ۲۰۰ متری ایران به «گینس» نرسید +عکس

مسئول میراث فرهنگی شهرستان طرقبه و شاندیز می‌گوید، طبخ طولانی‌ترین شیشلیک جهان هنوز وارد گینس نشده و میراث فرهنگی این منطقه درصدد است تا مهارت پخت این کباب را به ثبت جهانی هم برسانند.

خبرگزاری ایسنا: «حشمت‌الله متین‌فر»، مسئول میراث فرهنگی شهرستان طرقبه و شاندیز با بیان جزئیات ثبت ملی مهارت پخت شیشلیک شاندیز، به ایسنا گفت: شامگاه سه‌شنبه در جشن شیشلیک شاندیز، مهارت پخت این کباب با حضور مسئولین میراث فرهنگی به ثبت ملی رسید. در این مراسم شیشلیکی به طول ۲۰۰ متر بصورت نمادین و به عنوان مقدمه‌ای برای ثبت در فهرست رکوردهای گینس طبخ شد.

او در توضیح بیشتر ثبت این اتفاق در کتاب‌ رکوردهای گینس، تصریح کرد: در این مراسم هیچ نماینده‌ای از گینس حضور نداشت و این مراسم بیشتر جنبه‌ی نمادین و نشانگر آمادگی برای ثبت رکورد جهانی‌اش در گینس بود. بعد از این مراسم، ما گزارش‌ کاملی از آن را برای نمایندگان گینس ارسال می‌کنیم که اگر موافقت کنند آن را به کتاب رکوردهای جهانی اضافه کنند.

 شیشلیک ۲۰۰ متری ایران به «گینس» نرسید +عکس

مسئول میراث فرهنگی شهرستان طرقبه و شاندیز در پاسخ به این سوال که اگر مسئولان گینس این رکورد را که بدون حضور نماینده‌شان انجام شده بود را نپذیرند، آیا بار دیگر به تکرار طبخ ۲۰۰ متری شیشلیک مجبور می‌شوند؟ گفت: در هیچ جای دنیا شیشلیکی به این طول و ابعاد طبخ نشده است و امیدواریم بعد از درخواست رسمی ما برای این ثبت موافقت شود.

متین‌فر همچنین ادامه داد: هدف ما و همانطور که مطالبه مردم این منطقه هم هست، اضافه شدن "مهارت پخت شیشلیک" به فهرست جهانی یونسکو است؛ تا به این سبب از ثبت این مهارت ملی توسط کشورهای دیگر در آینده ممانعت کنیم. در همین راستا مکاتباتی هم با نمایندگان مجلس مربوطه، فرماندار طرقبه و شاندیز و مسئولین میراث فرهنگی داشته‌ایم تا ضوابط و استانداردهایی را برای پخت این غذا تعیین کنیم تا هرکسی نتواند از برند «شیشلیک شاندیز» استفاده‌ی سو بکند.

 شیشلیک ۲۰۰ متری ایران به «گینس» نرسید +عکس

او در بخش دیگری از صحبت‌هایش تایید کرد که بعد از مذاکره با سازمان بهزیستی و کمیته امداد توافق شده تا تمامی محصول طبخ شده در آن مراسم از طریق این دو سازمان بسته‌بندی شده و به خانواده‌های تحت پوشش‌ آنها برسد.

مسئول میراث فرهنگی شهرستان طرقبه و شاندیز و ثبت «مهارت پخت شیشلیک شاندیز»، در پایان اظهار کرد: با توجه به قرارگیری در اواخر تابستان و همزمان با موج پایانی سفرها و حضور تعداد زیادی از زائران و گردشگران، جشن ثبت ملی شاندیز همزمان با جشنواره مشارکت ملی گردشگری در مشهد، در میدان شهدای شهر شاندیز در حاشیه خیابان میرزا جواد آقای طهرانی برگزار شد. همچنین رونمایی از حکم ثبتی شیشلیک شاندیز، رونمایی تمبر یادبود از دیگر قسمت‌های مختلف این برنامه بود.

...

منبع

  • هیچ نظری یافت نشد

نظر خود را اضافه کنید.

0

تبلیغات ویژه

دانلود جدیدترین نسخه ی بازی و نرم افزارهای اندروید

آمار روزانه سایت

تاریخ آگهی ها نمایش كلیك
08/06
6
79897
1187
08/05
34
167874
1743
08/04
16
170834
1395
08/03
9
203743
2614
08/02
2
100936
802

حاضرین در سایت

ما 105 مهمان و یک عضو آنلاین داریم

  • moosa59

کليه حقوق مادي و معنوي اين سايت متعلق به روز پـیام است.© 2016-2007

<<طـبق ماده 12 فصل سوم قانون جرائم رایانه ای هرگونه کپی برداری از قالب و طرح سایت، پیگرد قانونی دارد>>