با کتاب‌های گرد و خاک خورده و خیس شده چه کنیم؟

سرویس سبک زندگی فردا:کتاب‌ها دوستان بی توقعی هستند که احتیاج به مراقبت بیشتری دارند. نباید اجازه بدهید که کتاب ها گرد و خاک بخورند و هر چند وقت یکبار طبقه های کتابخانه را یک به یک خالی کنید و بهتر است، این کار را از طبقه ی بالا آغاز کنید. در این یادداشت که به نقل از جام جم آنلاین، برای شما انتخاب کرده‌ایم راه‌های نگه‌داری کتاب‌ را با هم می‌آموزیم.

 

با کتاب‌های گرد و خاک خورده و خیس شده چه کنیم؟

گرد و خاک کتاب ها را با برس یا جاروبرقی بگیرید. هنگام چیدن کتاب ها نباید آن ها را فشار بدهید، بهتر است هوا تا حدودی بتواند داخل آنها نفوذ بکند، تا از رطوبت مخرب برای کتاب ها جلوگیری شود. اگر جلد چرمی کتاب کثیف شده است. اسفنجی را در آب خیس کنید و خوب فشار دهید. با این اسفنج جلد کتاب ها را پاک کنید و پس از خشک شدن، کرم مخصوص تغذیه چرم به آن ها بزنید و با پارچه ی تمیز آن را براق کنید.

در صورتی که صفحات کتاب شما در اثر استفاده زیاد و سایر عوامل چروک شده است، روی صفحه کتاب یک ورق کاغذ خشک کن بگذارید و اتوی داغ بزنید تا صاف شود.

برای اصلاح صفحات پاره کتاب اگر کتاب معمولی است ، از نوار چسب استفاده کنید. اما اگر کتاب نفیس است، نواری از کاغذ ابریشمی ببرید، و به آن چسب بزنید و پارگی را با آن بگیرید و پس از خشک شدن بوسیله تیغ صورت تراشی اضافی کاغذ ابریشمی را ببرید.

آب روی کتاب:
اگر آب روی کتاب شما ریخت ، یک قطعه کاغذ خشک کن زیر صفحه و یک قطعه کاغذ خشک کن روی صفحه قرار دهید. اتوی داغ را روی خشک کن قرار دهید تا خشک شود، اگر صفحات دیگر هم خیس بود به همین ترتیب عمل کنید.

درست کردن کتابخانه در خانه:
اگر مشکل جا دادن کتاب در خانه را دارید ، با قیمت ارزان می توانید یک کتابخانه درست کنید. وسایل آن همان نبشی های سوراخداری می باشد که در قفس های مغازه ها از آن استفاده می کنند. سعی کنید این کتابخانه طول آن از یک متر بیشتر نباشد، می توانید نبشی ها را بر روی هم سوار کنید و از کشوهای پیش ساخته هم برای وسایل ریز و درشت اضافی استفاده کنید ، این کتابخانه برای خانه های کوچک و آپارتما نها بسیار مناسب است.

ترتیب کتاب‌ها:
اگر کتاب های شما زیاد است می توانید کتاب ها را تقسیم بندی کنید و پشت کتاب ها بر چسب بزنید و روی بر چسب ها شماره کتاب را بنویسید. سپس فهرستی از تمام کتاب ها تهیه کنید. با درج شماره ها براحتی می توانید کتاب مورد نظرتان را پیدا کنید.

استفاده از طاقچه برای کتابخانه:
اگر اتاق شما طاقچه دارد آن را می توانید به کتابخانه تبدیل کنید . به این صورت که 3-2 طبقه دیگر از چوب یا فلز در ست کنید به صورتی که یکی از آن ها بالاتر از دیگ قفسه ها قرار بگیرد و به راحتی اسم کتاب ها خوانده شود.

جدا کردن تمبرهای به هم چسبیده:
اگر تمبرهای پستی شما به هم چسبیده است، زیاد با آن کلنجار نروید. زیرا هم چسب پشت آن از بین می رودو هم روی آن خراب می شود. برای جدا کردن تمبر ها آن ها را داخل یک کیسه فریزر بریزید و آن را داخل فریزر بگذارید . بعد از چند ساعت تمبرها از هم کاملاٌ جدا می شوند. بدون اینکه به چسب پشت آن ها صدمه ای وارد شود.

نگهداری روزنامه :

اگر شما از آن افرادی هستید که هر روز روزنامه تهیه می کنید روزنامه ها را دور نریزید ، بلکه آن ها را به صورت کتاب در آورید در پایان سال یک کتاب کامل از روزنامه دارید و در مواقع لزوم می توانید از مطالب آن استفاده کنید در ضمن خواندن آن هم راحتتر می باشد. چون برگه های آن جدا جدا نیست.

...

منبع

  • هیچ نظری یافت نشد

نظر خود را اضافه کنید.

0

تبلیغات ویژه

دانلود جدیدترین نسخه ی بازی و نرم افزارهای اندروید

آمار روزانه سایت

تاریخ آگهی ها نمایش كلیك
08/07
10
112994
1563
08/06
18
240174
3260
08/05
34
167874
1743
08/04
16
170834
1395
08/03
9
203743
2614

حاضرین در سایت

ما 168 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

کليه حقوق مادي و معنوي اين سايت متعلق به روز پـیام است.© 2016-2007

<<طـبق ماده 12 فصل سوم قانون جرائم رایانه ای هرگونه کپی برداری از قالب و طرح سایت، پیگرد قانونی دارد>>