کاهش درآمدهای عربستان با کاهش ۶۲ درصدی زائران حج

خبرگزاری ایسنا: از میان یک میلیون و ۸۶۲ هزار و ۹۰۹ نفری که امسال در مراسم حج حضور یافتند، یک میلیون و ۳۲۵ هزار و ۳۷۲ نفر از کشورهای خارجی به عربستان آمدند و تعداد زائران عربستانی نیز در مجموع به رقم ۷۳۷ هزار و ۵۳۷ نفر رسید.

به گزارش العربیه، همچنین براساس آرمار و ارقام منتشر شده، از مجموع کل تعداد حجاج امسال یک میلیون و ۸۲ هزار و ۲۲۸ نفر مرد و ۷۸۰ هزار و ۶۸۱ نفر زن بوده‌اند.

با توجه به وقوع حوادث تلخی چون سقوط جرثقیل و مهمتر از آن حادثه منا در حج سال گذشته که به کشته شدن بیش از ۲۷۰۰ نفر از حجاج از کشورهای مختلف انجامید و بر ناتوانی و تزلزل مقامات سعودی در مدیریت و سازماندهی مناسب حج صحه گذاشت، در نتیجه امسال تعداد حجاج کمتری برای انجام فرضیه حج به عربستان رفتند و همین امر موجب کاهش درآمدهای عربستان نیز شده است.

مقامات سعودی خود اذعان کرده‌اند که امسال حدود ۱.۸۶ میلیون نفر که ۱.۳ میلیون نفر آن خارجی هستند به حج رفتند، این در حالیست که در سال گذشته تعداد حجاج به رکورد ۳ میلیون نفر رسیده بود و این به معنای کاهش ۶۲ درصدی زائران حج تمتع در طول یک سال گذشته است.

شمار حجاج خارجی در عربستان امسال با ۲۰ درصد کاهش روبرو بوده و این در حالیست که وضعیت داخلی از این هم بدتر بود و خود عربستانی‌ها امسال ۵۰ درصد کمتر از سال گذشته به حج رفتند.

کارشناسان به دلایل گوناگونی در رابطه با کاهش حجاج امسال اشاره می‌کنند، اما بدون شک یکی از مهمترین عوامل، حضور نداشتن حجاج ایرانی بوده که امسال به سبب کارشکنی‌های دولت سعودی در نهایت فرصت حضور در مراسم حج را نیافتند؛ این در حالی است که مقامات ایرانی همچنان از عدم موارد ایمنی وامنیتی در ایام حج نگران هستند.

عربستان و بسیاری از کشورهای همسایه از کاهش قیمت نفت نیز رنج می‌برند و ناگزیر شده‌ از بودجه کشور و دستمزدها بکاهد و ریخت و پاش‌های تجملاتی را نیز کاهش دهند. همچنین جنگ در منطقه خاورمیانه از دیگر عوامل  عدم استقبال از حج امسال بوده است. کارشناسان از عملیات عمرانی به منظور افزایش تعداد حجاج در مکه نیز به عنوان یکی دیگر از عوامل کاهش حضور حجاج نام می‌برند و تا زمانی که این پروژه‌ها تکمیل شود، ظرفیت کمتری برای پذیرش حجاج در عربستان وجود دارد.

...

منبع

  • هیچ نظری یافت نشد

نظر خود را اضافه کنید.

0

تبلیغات ویژه

دانلود جدیدترین نسخه ی بازی و نرم افزارهای اندروید

آمار روزانه سایت

تاریخ آگهی ها نمایش كلیك
08/02
1
40727
303
08/01
56
115095
1801
07/30
6
67653
725
07/29
31
54857
783
07/27
0
192
3

حاضرین در سایت

ما 56 مهمان و 2 عضو آنلاین داریم

  • balavipourali
  • lednoor

کليه حقوق مادي و معنوي اين سايت متعلق به روز پـیام است.© 2016-2007

<<طـبق ماده 12 فصل سوم قانون جرائم رایانه ای هرگونه کپی برداری از قالب و طرح سایت، پیگرد قانونی دارد>>