۲۱ نکته‌ که هر مستاجری برای انتخاب خانه باید بداند

سرویس سبک‌زندگی فردا: این درست است که اسباب‌کشی و جابه‌جا کردن خانه یک کار پیچیده و سخت‌ است، که هیچ‌کس هم میلی به انجامش ندارد. اما این روزها با شرایط حاکم بر جامعه  تقریبا اجتناب ناپذیر است تا زمانی که بتوانید خانه‌ای هرچند نقلی و جمع و جور بخرید و خیالتان راحت باشد تا چندسال می‌توانید بمانید. 

کسی را می‌شناسم که می‌گوید: «ما هرسال خانه‌مان را چندکوچه می‌بریم پایین‌تر، چند متر کوچک‌تر بلکه بودجه‌مان کفاف اجاره خانه را بدهد»، این مساله توان مالی و گرانی خانه و هزار ماجرای دیگر برای اغلب ما وجود دارد و تلخ و ناراحت کننده هم هست. اما چه بهتر که با کمی خون‌سردی و آرامش برنامه‌ای تهیه کنید و طبق آن به دنبال خانه بگردید که در انتها خانه‌ای بدون پشیمانی و در بهترین حالت ممکن انتخاب کرده باشید. 

۲۱ نکته‌ که هر مستاجری برای انتخاب خانه باید بداند

۱.زمان معجزه می‌کند

اولین نکته و شاید تاثیرگذار ترین نکته آن است که عجله را کنار بگذارید و برای دنبال خانه گشتن زمان کافی قرار دهید، از چندماه پیش از اتمام موعد قرارداد به دنبال خانه بگردید، هیچ‌وقت تا دقیقه ۹۰ منتظر نمانید که صاحب‌خانه به صراغ‌تان بیاید و شرایط سال بعد را بگوید، خودتان با او تماس بگیرید و شرایط را جویا شوید، خدا را چه دیدید؟ شاید هم صاحب‌خانه تان خوش‌انصاف بود، با شما کنار آمد و نیاز نشد به دنبال خانه بگردید. 

اما اگر قرار به جابه‌جایی بود زمان کافی برای جستجو دارید. 

زمان

۲.یک منطقه را انتخاب کنید

منطقه مورد نظرتان را انتخاب کنید و برای انتخاب منطقه، حتما محل‌ کارتان را جزو اولویت‌ها قرار دهید. مسیر طولانی رفت و آمد در طول سال بسیار آزاردهنده خواهد شد. تنها در شرایطی منطقه محل‌کار اولویت اول نخواهد بود که فرزندان‌تان مدرسه‌ای باشند و امکان تغییر مدرسه هم وجود نداشته باشد، در این شرایط نزدیکی خانه به مدرسه فرزندان اولویت بالاتری خواهد بود. 

۳.هرچه باشد «رهن» بهتر است 

اگر بتوانید مقدار رهن خانه را بیشتر و اجاره را کمتر قرار دهید از نظر مالی به نفع شماست. و برای تهیه رهن هم اگه بتوانید از بانک وام بگیرید و به جای اجازه خانه، قسط بانک بدهید، حتی اگر کمی هم بیشتر از مبلغ اجاره باشد، باز هم از نظر مالی به نفع شماست، چرا که رهن در آخر به شکل یک سرمایه به شما باز می‌گردد. 

۴.با دقت مقایسه کنید

دفترچه‌ای تهیه کنید، هرخانه‌ای که می‌بینید نکاتی را برایش یادداشت کنید و در بالای صفحه به آن خانه نسبت به ویژگی‌هایش نمره بدهید.

۲۱ نکته‌ که هر مستاجری برای انتخاب خانه باید بداند

۵.ایرادات را دسته‌بندی کنید

به یاد داشته باشید برخی از ایرادها به سادگی قابل حل‌ است اما برخی دیگر زندگی را سخت می‌کند و در طول سال مشکلاتی را به همراه دارد. البته مشکلاتی هم وجود دارد که شاید به سادگی رفع نشوند اما مساله‌ای هم ایجاد نمی‌کند.

۶.یکی به نفع خانه‌های تخلیه

اولویت را به خانه‌هایی بدهید که تخلیه شده باشند. اینطور مشکلات و مسائل خانه را به راحتی می‌بینید و می‌توانید درموردشان تصمیم بگیرید.

۷.آپارتمان‌نشینی و هزار مساله

اگر خانه مورد نظر آپارتمان است، درباره همسایه‌ی طبقه بالا و دیوار به دیوارتان سوال کنید، اگه کودک دارید هم حتما درباره همسایه طبقه پایین سوال بپرسید. که درآینده با مشکل خاصی روبرو نشوید.  

بازی کودکان ممکن است باعث ناراحتی همسایه‌ها را در پی داشته باشد و باعث کدورت و بحث و شاجره بشود. یا شرایط زندگی دیگر همسایه ها شما را آزردخاطر کند. پس از همان ابتدا شرایط را بسنجید.

مقدار شارژ ماهیانه را هم بپرسید و مبلغ آن را هم جزو ملاک‌ها قرار دهید چون به عبارتی جزو اجراه ماهانه‌ شما محسوب می‌شود.

۸.محله‌ها و نکاتش 

 محله را هم مورد بررسی قرار دهید، وجود سوپرمارکت، نان‌وایی، غصابی، دسترسی راحت به تاکسی، اتوبوس و مترو، شلوغی و خلوتی از جمله نکات مثبت یک محله است.

۲۱ نکته‌ که هر مستاجری برای انتخاب خانه باید بداند

۹.پارکینگ و جای پارک

اگر اتومبیل شخصی دارید، وجود پارکینگ برای‌تان از اولویت‌هاست. اگر خانه مورد نظرتان پارکینگ نداشت، پس ناگزیر به جای پارک داخل کوچه دقت کنید، اگر از جمله محله‌های شلوغ باشد ممکن است هرروز برای جای پارک اتومبیل‌تان با دردسر مواجه باشید.

۱۰.نور 

زمان بازدید از خانه بسیار مهم است که در چه ساعتی از روز باشد. اگر شما یا همسرتان خانه‌دار هستید پس حتما نور پیش از ظهر و بعدازظهر خانه را بسنجید. 

نور

۱۱.گل‌ها و آفتاب

اگر اهل نگه‌داری گل و گیاه هستید، پس حتما از آفتاب‌گیر بودن خانه مطمئن شوید.

۱۲.کنتر آب و برق و گاز و هزینه‌هایشان

تا جایی که امکان دارد گزینه‌هایی را انتخاب کنید که دارای کنترهای آب و برق و گاز تفکیک شده‌است. این‌طور می‌توانید به سادگی مصرفتان را کنترل کنید و به همان اندازه هزینه بدهید. 

۱۳.وسایل‌جایگیری در منزل جدید

در هنگام بازدید از خانه، وسایل‌تان را به شکل ذهنی داخل خانه بچینید و مطمئن شوید مشکلی از این باب نخواهید داشت و وسایلتان به راحتی آنجا چیده می‌شود. 

۱۴.ورودی‌ها 

حتما با خودتان متر ببرید، گاهی اوقات خانه‌ها دارای اتاق‌خواب‌های بسیار کوچکی هستند که ممکن است تخت‌خواب‌های‌تان در آن قرار نگیرد، پس بهتر است اتاق‌ها را اندازه بگیرید، در ورودی اتاق‌ها، در ورودی ساختمان، اگر پله دارد پاگرد پله را هم اندازه بگیرید که بدانید جابه‌جایی مبلمان، دراور، تخت، یخچال و ... در اسباب‌کشی مشکل نمی‌شود. 

به دلیل مناسب نبودن دستگاه پله یا ورودی‌ها، ممکن است مجبور شوید وسایل را از سمت بالکن یا پنجره و با کمک بالابر به داخل خانه منتقل کنید، پس حسابی حواس‌تان را جمع کنید.

انتقال وسایل

۱۵.آشپزخانه

آشپرخانه و کابینت‌هایش از بالاترین اولویت‌ها هستند که باید با دقت به آن توجه کرد. تعداد کابینت‌ها اگر کم باشد حسابی دست‌تان را در پوست‌گردو می‌گذارد اما اگر کمی پوست پوست شده، یا طرحش قدیمی‌ست و ... اصلا مایه ناراحتی نیست، با یک بسته چسب کابینت به زیباترین شکلی که می‌خواهید تبدیل می‌شود. چسب‌های کابینت در انواع طرح و رنگ و در قیمت مناسب وجود دارد. 

کف‌شوی آشپزخانه را چک کنید. وجود چاهک در آشپزخانه بسیار مهم و کاربردی‌ست.

۱۶.سرویس‌بهداشتی‌ها

به سرویس بهداشتی‌ها توجه کنید، اگر اهل استفاده از توالت فرنگی هستید، مطمئن شوید جهت قرارگیری آن به سمت یا پشت به قبله نیست، در بعضی موارد به دلیل اضافه کردن توالت فرنگی به حمام و کمبود جا ممکن است اشتباه پیش آمده باشد. 

حتما در حمام شیر را باز کنید و از فشار آب و کارکردن آبگرمکن مطمئن شوید. در ضمن دقت کنید شیب حمام به سمت چاهک درست باشد و آب روی زمین باقی نماند. این مساله هم به ساختمان آسیب می‌زند، هم باعث سُرخوردگی می‌شود و هم آلودگی ایجاد می‌کند. محیط گرم و مرطوب حمام مستعد رشد انواع قارچ و حشرات موزی‌ست. 

۱۷. کمددیواری

حتما کمد دیواری های خانه را چک کنید، از امتیازات یک خانه وجود کمد دیواری به تعداد مناسب است. 

۱۸.کف‌پوش

اگر خانه دارای کفپوش لمینت، سرامیک یا موکت نیست، حتما در این باره با صاحب‌خانه صحبت کنید. مبلغ خرید موکت یا هرکف‌پوش دیگر برعهده صاحب‌خانه است پس با نظر او این‌کار را انجام دهید تا از هرگونه مشاجره بعدی جلوگیری کنید.

۱۹.صاحب‌خانه

درباره صاحب‌خانه از همسایه‌ها سوال کنید و زمان عقد قرارداد حتما شناسنامه‌ی صاحب‌خانه و سند خانه را شخصا بررسی کنید و از قانونی بودن اجاره منزل توسط شخص مطمئن شوید. 

۲۰.اجاره

درباره زمان پرداخت اجاره با صاحب‌خانه به توافق برسید، زمان اجاره را روز اول ماه قرار ندهید، ترجیحا زمانی باشد که مطمئن باشید حقوق گرفته‌اید یا آن مبلغ را در اختیار دارید. 

 

۲۱ نکته‌ که هر مستاجری برای انتخاب خانه باید بداند

۲۱.خودتان خانه پیدا کنید

این روزها با کمک آگهی روزنامه و اپلیکیشن‌های کاربردی می‌توانید خودتان خانه پیدا کنید و با صاحب‌خانه‌ها مستقیم رودررو شوید و در هزینه‌های جابه‌جایی صرفه‌جویی کنید. البته حتما قرارداد را رسمی و در یکی از بنگاه‌های معاملات املاک تنظیم کنید. در این صورت شما مجبور نیستید هزینه زیادی را بابت حق بنگاه بپردازید و فقط یک مبلغ کمی بابت تنظیم قرارداد پرداخت می‌کنید.

...

منبع

  • هیچ نظری یافت نشد

نظر خود را اضافه کنید.

0

تبلیغات ویژه

دانلود جدیدترین نسخه ی بازی و نرم افزارهای اندروید

آمار روزانه سایت

تاریخ آگهی ها نمایش كلیك
08/07
10
188292
2674
08/06
18
240174
3260
08/05
34
167874
1743
08/04
16
170834
1395
08/03
9
203743
2614

حاضرین در سایت

ما 85 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

کليه حقوق مادي و معنوي اين سايت متعلق به روز پـیام است.© 2016-2007

<<طـبق ماده 12 فصل سوم قانون جرائم رایانه ای هرگونه کپی برداری از قالب و طرح سایت، پیگرد قانونی دارد>>