بهاران به سازمان‌های مردم نهاد رسمی واگذار می‌شود

شهرنوشت: مدیرعامل سازمان خدمات اجتماعی شهرداری تهران با اشاره به آخرین وضعیت مراکز بهاران گفت: در حال حاضر اغلب بنیادها و سازمان های مردم نهاد که در حوزه درمان اعتیاد فعالیت می کنند از مشکلاتی همچون کمبود فضا و امکانات رنج می برند. از آن جا که برخی از این سازمان ها بسیار قوی و تخصصی در حوزه مذکور فعالیت می کنند، در نظر داریم تا در آینده مراکز بهاران را به سازمان های مردم نهاد رسمی که هیچ گونه شائبه ای در مورد فعالیت آن ها وجود ندارد به صورت مشارکتی واگذار کنیم.

رضا قدیمی با بیان اینکه نمی توانیم منکر وجود آسیب های اجتماعی در کلانشهری مانند تهران شویم، اظهار کرد:  تجربه دنیا حاکی از آن است که هر چه شهرها بزرگ تر باشند حاشیه نشینی و حلبی آبادهای بیشتری دارند. در واقع به موازات تبدیل شدن شهرها به ابرشهر آسیب های اجتماعی به لایه های دوم و سوم جامعه نفوذ و خود را پنهان می کند.

وی افزود: در این شرایط باید از تجربیات موفق سایر کشورها استفاده کنیم و آموزه های دینی مان را سرلوحه قرار دهیم.

مدیرعامل سازمان خدمات اجتماعی شهرداری تهران با تاکید بر ضرورت شکل گیری بنیادهای خیریه در محلات گفت: بر اساس تعالیم دین اسلام اگر قرار است به کسی کمک کنیم بهتر است از نزدیکان و همسایگان شروع کنیم؛ این به معنای ضرورت تشکیل بنیاد خیریه در محلات است تا یک خیر مددکار محله و اطرافیان خود باشد.

قدیمی با بیان اینکه در رفع آسیب ها نمی توانیم بر نگاه مستمر و دائمی مانند توزیع سبد کالا و بن تاکید کنیم، تصریح کرد: این اقدامات بیشتر نوعی مسکن است و راه حل این است که محرومین هر محله را به خیرین محل وصل کنیم و بنیادهای خیریه را فعال سازیم.

وی با تاکید بر نقش واصل مدیریت شهری در ایجاد ارتباط میان خیر و فرد نیازمند بیان کرد: مردم بسیار علاقه دارند که به همنوع خود کمک کنند اما شاید آن گونه که باید راه درست آن را نمی دانند. به همین دلیل باید تلاش کنیم تا ضمن شناسایی محرومین در صورتی که شان آن ها حفظ شود، افراد را به خیرین متصل کنیم.

مدیرعامل سازمان خدمات اجتماعی توجه به مساله معتادان متجاهر را یکی از دغدغه های سازمان متبوع خود معرفی کرد و گفت: در بحث آسیب ها و معتادان متجاهر در ابتدا باید بر درمان جسمی و روحی مددجو تاکید کنیم. تجربه تمام دنیا نشان داده که درمان این دست از مددجویان طولانی مدت است و تنها با سم زدایی و 45 روز نگهداری راه به جایی نمی بریم.

قدیمی با بیان اینکه اگر فرد بهبودیافته به خانواده بازنگردد احتمال آن که دوباره به سمت اعتیاد کشیده شود، زیاد است، عنوان کرد: به طور حتم باید روی فرد معتاد و خانواده های آنان کار شود تا این افراد به آغوش گرم خانواده بازگردند.ضرورت این مساله از آن جا مشخص می شود که متاسفانه مواردی را داریم که فرد تا 17 بار ترک کرده است و به دلیل تاکید بر درمان جسمی فارغ از درمان روحی دوباره به سوی اعتیاد بازگشته است.

به گفته وی عمده بنیاد های خیریه و سازمان های مردم نهادی که در حوزه ترک اعتیاد فعالیت می کنند با مشکلاتی همچون کمبود فضا و امکانات رو به رو هستند و با در اختیار قرار دادن فضای بهاران به این سازمان ها می توان این گروه ها را پای کار آورد.

مدیرعامل سازمان خدمات اجتماعی شهرداری تهران با تاکید بر ضرورت نهادینه سازی رسیدگی به آسیب های اجتماعی در تهران گفت: شهردار تهران دغدغه مسائل اجتماعی را دارد و این موضوع را با جدیت پیگیری می کند اما احتمال دارد در آینده شهرداری بر مسند امور بنشیند که اصلاً به این موضوع اعتقاد نداشته باشد. به همین دلیل باید از ظرفیت های مردمی موجود برای نهادینه سازی و مطالبه گری مردم در حوزه آسیب های اجتماعی استفاد کنیم.

قدیمی ادامه داد: معتقدم مراکز بهاران را باید در اختیار سازمان های مردم نهاد رسمی که با اشکال مختلف صلاحیت آن ها تایید شده و شائبه ای در مورد فعالیت اقتصادی صرف آن ها وجود ندارد و به معنای واقعی کلمه دغدغه اصلاح اجتماعی را دارند به صورت مشارکتی واگذار کنیم.

وی گفت: درواقع جذب و درمان اولیه با نیروی انتظامی، شهرداری، کمیته امداد و... باشد و فرد از زمانی که از مراکز ما خارج می شود در اختیار  بنیادها و سازمان های مردم نهادی که بخشی از آن ها بسیار قوی فعالیت می کنند، قرار بگیرد.

...

منبع

  • هیچ نظری یافت نشد

نظر خود را اضافه کنید.

0

تبلیغات ویژه

دانلود جدیدترین نسخه ی بازی و نرم افزارهای اندروید

آمار روزانه سایت

تاریخ آگهی ها نمایش كلیك
08/07
10
134087
1872
08/06
18
240174
3260
08/05
34
167874
1743
08/04
16
170834
1395
08/03
9
203743
2614

حاضرین در سایت

ما 78 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

کليه حقوق مادي و معنوي اين سايت متعلق به روز پـیام است.© 2016-2007

<<طـبق ماده 12 فصل سوم قانون جرائم رایانه ای هرگونه کپی برداری از قالب و طرح سایت، پیگرد قانونی دارد>>