خبر ابتکار از تفاهم‎نامه زیست محیطی ایران با رومانی

باشگاه خبرنگاران جوان: معصومه ابتکار رئیس سازمان حفاظت محیط زیست در مراسم امضا و یادداشت تفاهم نامه همکاری که امروز (شنبه) با کریستیانا پاشکا بالمر وزیر محیط زیست، آب و جنگل های رومانی در سالن اجتماعات سازمان حفاظت محیط زیست برگزار شد،  اظهار داشت: طی مذاکرات دو جانبه صورت پذیرفته، در تفاهم نامه همکاری چالش های دو کشور در عرصه حفاظت از جنگل ها، آب و محیط زیست در نظر گرفته شده است.


وی ادامه داد :در این تفاهم نامه بر مبادله تجارب و ایجاد کارگروه های مشترک برای حفاظت از تنوع زيستي و تالاب ها تاکید شده است.

ابتکار تصریح کرد: نقش پر بار جنگل‌ها و تالاب‌ها در توسعه مناطق دور افتاده و بهره برداری پایدار از چوب و دیگر فرآورده‌های جنگی، بهبود سلامتی و ضرورت جنگل‌ها و تالاب‌ها در مناطق حفاظت شده، پایش جنگل‌ها و وقوع آتش سوزی از جنگل، شکار، بهره برداری از فناوری اطلاعات و داده‌های جغرافیایی برخی از زمینه‌های همکاری‌های دو جانبه میان سازمان حفاظت محیط زیست جمهوری اسلامی ایران و وزارت محیط زیست، آب و جنگل‌های دولت رومانی است.
 
معاون رئیس جمهور بیان داشت: اجرای طرح‌ها و پروژه‌های مشترک در زمینه مهار آلودگی‌های دریایی، اقتصاد سبز و گردشگری، اخذ عوارض زیست محیطی، فناوری پاک، احیای تالاب‌ها و دریاچه‌های خشک شده، مدیریت منابع آب و حوزه رودخانه‌ها از دیگر موارد درج شده در همکاری‌های دو جانبه ما بین ایران و رومانی است.
 
ابتکار تصریح کرد: همکاری برای مقابله با موضوعات نوظهور زیست محیطی مانند تغییرات آب و هوا و گرمایش جهانی و دیگر حوزه‌های مورد علاقه دو طرف از جمله موارد درج شده در تفاهم نامه همکاری زیست محیطی است.
 
وی در خصوص همکاری میان طرف‌های این تفاهم نامه و موارد آن گفت: تبادل تجربیات، دانش، تجربیات اقدامات موثر، اطلاعات علمی و فنی، ساماندهی برنامه‌های آموزشی و یادگیری از طریق برگزاری کارگاه‌های آموزشی و سمینارهای حرفه‌ای برای کارشناسان 2کشور با توجه به منابع مالی در دسترس برخی از موارد ذکر شده از همکاری‌های میان دو طرف است.
 
معاون رئیس جمهور ادامه داد: تبادل دانشمندان و کارشناسان حوزه محیط زیست انجام مطالعات و پروژه‌های مشترک از جمله تلاش مشترک برای یافتن منابع مالی ملی و بین المللی از دیگر زمینه‌های همکاری میان 2کشور است، البته ممکن است با رضایت دو طرف اشکال دیگری از همکاری‌ها به این یادداشت تفاهم نامه افزوده شود.
 
ابتکار ضمن استقبال از تبادل تجارب و همکاری های علمی میان مراکز آکادمیک و دانشگاهی 2کشور، بیان داشت: تشابه بسیار زیاد شرایط اقلیمی، سیاست ها و برنامه ریزی های محیط زیستی و موقعیت محیط زیست دو کشور در حوزه های مختلف همچون قاچاق چوب و تخریب جنگل می تواند به شکل گیری همکاری های بسیار خوب میان ایران و رومانی کمک کند.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست در ادامه گفت: به طور نمونه، کشور رومانی برای مقابله با موضوع قاچاق چوب جنگل ها از یک سیستم ردیابی در محدوده های جنگلی خود کمک گرفته است که می تواند مورد استفاده ایران نیز قرار گیرد یا اینکه در رومانی برای حفظ جنگل ها، مقررات ویژه ای برای ممنوعیت بهره برداری از جنگل ها تدوین و تصویب شده است.
 
حفاظت از محیط زیست کشورها، موضوعی جهانی و بین المللي است

در ادامه این مراسم، کریستیانا پاشکا بالمر وزیر محیط زیست، آب و جنگل های رومانی، اظهار داشت: طبیعت و محیط زیست کشورها، ذخایر و میراث جهانی هستند، بنابراین حفاظت از آن ها، موضوعی جهانی و بین المللي است.

وی با اشاره به نقش و جایگاه ایران به عنوان ستون مستحکم پایداری در منطقه گفت: ایران از طبیعت، تنوع زيستي، تنوع فرهنگی و سنن مختلف برخوردار است.

پالمر با بیان اینکه  این تفاهم نامه نخستین همکاری مشترک محیط زیستی میان ایران و رومانی است، بیان داشت : امیدواریم، شکل گیری این همکاری که نقطه تاریخی برای فعالیت مشترک محیط زیستی میان دو کشور است، تدوام داشته باشد.

وی تاکید کرد: این تفاهم نامه می تواند به توسعه زمینه های همکاری، بین بخشی و فرابخشی محیط زیستی میان دو کشور و میاحث مشترک محیط زیست و توسعه پایدار منتهی شود.

وزیر محیط زیست،  آب و جنگل های رومانی ادامه داد : این یادداشت تفاهم، زمینه ساز همکاری نزدیک تر دو کشور در زمینه های مختلف محیط زیستی همچون آلودگی هوا، جنگل ها، تنوع زیستی، حفاظت از حیات وحش، گردشگری پایدار، اقتصاد سبز و اقتصاد مدور است.

پالمر با اشاره به حضور کارگروه مذاکراتی سیاسی ایران در بخارست حدود 2 ماه و نیم قبل، بیان داشت : این حضور فرصت مغتنمی برای ارزشیابی زمینه ها و چگونگی بهبود و تعمیق روابط میان ایران و رومانی در سطح ملی و منطقه ای  و گام اولیه ای برای گسترش همکاری های دو کشور در آینده بود که در نهایت منجر به شکل گیری همکاری مستقیم میان سازمان حفاظت محیط زیست ایران و وزارت محیط زیست، آب و جنگل ها رومانی شد.

وی با بیان اینکه  جنگل ها در رومانی به عنوان ذخیره های ارزشمند و سودمند برای حیات بشر محسوب می شوند، افزود : از همین رو جنگل ها مورد توجه ویژه، قانون امنیت ملی قرار گرفته اند.

وزیر محیط زیست،  آب و جنگل های رومانی تصریح کرد : رومانی میراث دار عرصه های وسیع جنگلی باقی مانده از جنگل های بکر اروپایی است.

پالمر ادامه داد : به گونه ای که 27 درصد خاک رومانی که معادل 6.9 میلیون هکتار از وسعت رومانی است ؛جنگل ها تشکیل داده اند.

وی در خصوص تجربه عمیق و دیرینه رومانی در حفاظت از جنگل ها گفت : بالغ بر 80 سال است که رومانی به صورت سنتی و مدرن برای حفاظت از جنگل های خود تلاش کرده و حتی این موضوع را به صورت تخصصی از طریق مدارس و دانشگاه ها مورد توجه قرار داده است.

وزیر محیط زیست،  آب و جنگل های رومانی با تاکید بر علاقمندی رومانی به تبادل تجربیات و دانش محیط زیستی میان دو کشور، بیان داشت : رومانی در موضوع آب، مدیریت آب و حفاظت، احیاء و نجات اکوسیستم های آبی از طریق توسعه زیرساخت های سبز، کاهش مخاطرات سیلاب ها و سیل ها و مقابله با کمبود آب و خشکسالی نیز دارای تجربیات و موفقیت های بسیار خوبی است که تمایل دارد با ایران به اشتراک بگذارد.

23 درصد خاک رومانی در قرق مناطق حفاظت شده

پالمر با اشاره  به موضوع تنوع زیستی و حفاظت از حیات وحش در رومانی گفت: 23 درصد خاک رومانی به مناطق حفاظت شده اختصاص پیدا کرده است.

وی با بیان اینکه بیش از 1500 منطقه حفاظت شده در رومانی وجود دارد، افزود : تجارب سودمندی با تکیه بر این ذخایر و سرمایه های غنی طبیعی کسب شده که می تواند برای ارتقاء همکاری های دو جانبه و همسو با اقتصاد سبز به کار گرفته شود.

وزیر محیط زیست، آب و جنگل ها رومانی از طبیعت گردی به عنوان یکی از ارکان اقتصاد سبز نام برده و گفت: دولت رومانی سند راهبردی ملی برای توسعه طبیعت گردی با مشارکت جوامع بومی و محلی و تاکید بر حفظ سنت های ملی را به تصویب رسانده  که گامی مهم برای حفاظت از طبیعت است.

پالمر تاکید کرد :براساس نگاه رویکردی،  زمینه های مشترک بسیاری برای همکاری میان ایران و رومانی در زمینه محیط زیست وجود دارد.

 وی تصریح کرد: وزارت محیط زیست رومانی علاقمند به توسعه همکاری با سازمان حفاظت محیط زیست ایران است ؛از همین رو طی ماه های آینده، گروه کاری مشترکی با ماموریت شکل دهی و ایجاد تحرک لازم برای همکاری های مختلف محیط زیستی میان دو کشور و تنظیم برنامه اجرایی در جهت اقدام و عمل این تفاهم نامه شکل خواهد گرفت.

وزیر محیط زیست، آب و جنگل ها رومانی تصریح کرد : بی شک توسعه همکاری های محیط زیستی میان ایران و سایر کشورهای جهان در صلح، شکوفایی و پایداری منطقه نیز تاثیر خواهد داشت.

...

منبع

  • هیچ نظری یافت نشد

نظر خود را اضافه کنید.

0

تبلیغات ویژه

دانلود جدیدترین نسخه ی بازی و نرم افزارهای اندروید

آمار روزانه سایت

تاریخ آگهی ها نمایش كلیك
08/04
16
150022
1244
08/03
9
203743
2614
08/02
2
100936
802
08/01
56
115095
1801
07/30
6
67653
725

حاضرین در سایت

ما 115 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

کليه حقوق مادي و معنوي اين سايت متعلق به روز پـیام است.© 2016-2007

<<طـبق ماده 12 فصل سوم قانون جرائم رایانه ای هرگونه کپی برداری از قالب و طرح سایت، پیگرد قانونی دارد>>