رانندگی بد شما باعث می‌شود ترافیک به وجود بیاید

رانندگی بد شما باعث می‌شود ترافیک به وجود بیاید  

 

سرویس سبک زندگی فردا؛ بشیر قلی‌زاده سرچشمه:همی ما خواسته ناخواسته ساعت‌ها در ترافیک گیر کرده‌ایم این ترافیک ممکن است پشت چراغ قرمزی باشد که قصد ندارد سبز شود و یا به دلیل ازدحام بیش حد ماشین‌ها درجاده‌ای که ظرفیت این همه بار ترافیکی را ندارند. در اینگونه مواقع هر راننده‌ای  سعی می‌کند به‌نحوی خود را از این ترافیک نجات دهد حتی با کارهای پرخطر مثل رفتن در لاین مخالف و استفاده از شانه خاکی جاده‌ها اینگونه کار ها نه تنها باعث رهایی از ترافیک نمیشود بلکه خود معظلی بزرگتر مثل تصادف را به وجود می‌اورد. برای رهایی از ترافیک چه باید کرد..
 
مشکل ترافیک از کجاست

بزرگترین مشکل در ایجاد ترافیک عدم تناسب تعداد ماشین‌ها، با ظرفیت جاده‌هاست. وقتی تعداد بسیار زیادی از ماشین‌ها از یک اتوبان چند لاینه وارد یک جاده دوطرفه می‌شوند بدهی است که بار ترافیکی در آن نقطه به وجود آید، تنها راه برای رفع این مشکل توسعه جادهای دو طرفه به اتوبان‌های چند لاینه است. اما مشکلات دیگری نیز در به وجود آمدن ترافیک نقش دارند از جمله تغییر مسیر دادن ماشین‌ها از لاین خود به لاین مجاور، خرابی جاده‌ها، فرسودگی ماشین‌ها و غیره... 

 

تغیر مسیر دادن ناگهانی ماشین‌ها
راننده‌ای که در ترافیک گیر می‌کند بجای اینکه به مسیر روبه رویش دقت کند که اگر باز شد به حرکتش ادامه دهد با مشاهده اینکه لاین کناریش باز شد بی‌محابا تغییر مسیر داده و وارد لاین کناریش می‌شود، این تغییر مسیر ناگهانی باعث می‌شود راننده پشت سری اقدام به ترمز نماید از آنجا که ماشین‌ها با هم فاصله کمی دارند ماشین پشت سری هم به ناچار مجبور به ترمز زدن می‌کند و این روند به ماشین‌های بعدی انتقال می‌یابد، تصور کنید در یک ترافیک نیمه سنگین وقتی صدها ماشین پشت سره هم ترمز می‌‎زنند برای هرکدام چند ثانیه‌ای وقفه ایجاد می‌شود و این ثانیه‌ها را کنار هم قرار دهیم به دقیقه‌ها تبدیل می‌شوند حال اگر بر تعداد ماشین‎‌هایی که بخواهند این کار را در طول مسیر انجام دهند چه ترافیک بزرگی به وجود می‌آید؟!. این را مد نظر داشته باشید که نوسانات کوچک دست به دست هم داده و نوسانات بزرگ را به وجود می آورند.
 

برای رهایی از اینگونه ترافیک‌ها که خودمان در آن نقش اساسی داریم  چه باید کرد؟  

 

کافیست فکر کنیم همه ماشین‌ها به مانند واگن‌های قطار بهم وصل هستند با این شرایط راننده ماشین مجبور می‌شوند که فاصله قانونی خود را با ماشین جلویی حفظ کنند واین نظم در حرکت و جلوگیری از هرج ومرج در طول مسیر، می تواند کمک بسیار زیادی برای کم کردن ترافیک ایفا کند.

 

خرابی جاده‌ها و تعمیرات

واضح است وقتی جاده‌ها پر از دست انداز باشند و کنار خیابان‌ها هم تعمیرات صورت گیرد، رانندگان مجبورند آهسته‌تر حرکت کنند و این کاهش سرعت به مرور زمان باعث ترافیک می‌شود برای رفع این مشکل دولت باید زیر ساختهای قدیمی جاده‌ها را عوض کند تا بتوان از یک جادی صاف و بی‌خطر نهایت استفاده را برد. در مورد تعمیرات در نقاطی که باعث ترافیک می‌شوند.

 

با یک برنامه ریزی صحیح، می‌توان از به وجود آمدن ترافیک بخاطر تعمیرات جلوگیری کرد. به طور مثال انجام تعمیرات در زمان و ایامی که جاده بار ترافیکی ندارد، تعطیلات و اواخر شب صورت گیرد.

 

فرسودگی ماشین‌ها و ایجاد ترافیک

همه ما در طول مسیر این صحنه را که عده‌ای وسط جاده ماشینی را هل می‌دهند را دیده‌ایم علت اصلی اکثر این موارد فرسودگی وسیله نقلیه می‌باشد. طبیعی است وقتی که عده‌ای را وسط جاده می‌بینیم به ناچار باید سرعت خودمان را کم کنیم که دوچار حادثه ناگوار نشویم. این کاهش سرعت به ماشین‌های عقبی هم منتقل می‌شود و خود به خود به صورت زنجیره ای ترافیک خفیفی ایجاد می‌شود. حال اگر تعداد ماشین‌های در مسیر مانده زیاد باشد این ترافیک خرد مسئله‌دار می‌شود. 

 

آخرین نکته  
 درست است که جادهای کشور ما مخصوصا نواحی مسافر خیز ظرفیت این حجم از ماشین‌ها را ندارند ولی این را هم باید درنظر بگیریم که ما با رعایت مواردی که در این گزارش ذکر شد، می‌توانیم باری از سنگینی ترافیک جادها در طول مسیر سفرمان برداریم.    
 
منبع:gizmodo

...

منبع

  • هیچ نظری یافت نشد

نظر خود را اضافه کنید.

0

تبلیغات ویژه

دانلود جدیدترین نسخه ی بازی و نرم افزارهای اندروید

آمار روزانه سایت

تاریخ آگهی ها نمایش كلیك
08/03
9
104332
1284
08/02
2
100936
802
08/01
56
115095
1801
07/30
6
67653
725
07/29
31
54857
783

حاضرین در سایت

ما 151 مهمان و یک عضو آنلاین داریم

  • jahanbilyard

کليه حقوق مادي و معنوي اين سايت متعلق به روز پـیام است.© 2016-2007

<<طـبق ماده 12 فصل سوم قانون جرائم رایانه ای هرگونه کپی برداری از قالب و طرح سایت، پیگرد قانونی دارد>>