تخته گاز زنانه، از کاخ تا گنبد

روزنامه ایران: چشم های خبرنگار کره‌ای با آن قیافه هاج و واج بین جمعیت دو دو می‌زد؛ جمعیتی متراکم که مقابل کاخ سعد آباد جایی برای سوزن انداختن نگذاشته بود. دیدن این تعداد زن به تعجبش انداخته بود. می‌توان درک کرد که با آن همه قیل و قال و تبلیغات خارجی‌ها انتظار نداشته زن ایرانی را در جایی غیر از صف نانوایی یا خرید میوه و تره بار و... ببیند. زن هایی که گاه حتی رانندگی معمولی‌شان هم با کلی حرف و حدیث همراه است.

 

مگر جوک‌ها و شوخی‌های مربوط به‌رانندگی زن‌ها کم به گوش‌مان خورده است؟ اما زن‌ها آمده بودند تا به همه این دوربین‌های داخلی و خارجی و این خبرنگارهای مات و مبهوت ثابت کنند که «زن ایرانی می‌تواند؛» آمده بودند با همان ماشین های معمولی رانندگی کنند و مسابقه بدهند. مسیر از تهران تا زنجان، اما نه همان مسیر معمول همیشگی. یک مسیر جدید ومتفاوت که توأم با بازدید از جاذبه‌های متفاوت میراث فرهنگی باشد.... سوت مسابقه به صدا درمی‌آید و .... قیژ... یک روز مهیج و صدالبته غیرمتعارف از نوع زنانه.

هدف را بزن

از روز قبل نقشه راه مشخص شده؛ نقشه‌ای که داوران و مسئولان کانون جهانگردی و اتومبیلرانی کشور آن را طراحی کرده‌اند. طبق نقشه مسیر این مسابقه رالی از تهران به زنجان یا بهتر است بگوییم از «کاخ سعد آباد تا گنبد سلطانیه» تعیین شده. یک مسیر متفاوت که هیچ ربطی به راه همیشگی تهران- قزوین- زنجان نداشت. رأس ساعت هشت و نیم صبح روز پنجشنبه، چهارم شهریور ماه نخستین مسابقه رالی زنان آغازشد. اما نه با اتومبیل‌هایی با موتورهایی 3 هزار و 4 هزار یا ماشین‌هایی مناسب استانداردهای «فرمول یک­»های عجیب و غریب. شرکت‌کننده‌ها با پراید و تیبا و پژو و در نهایت زانتیا آمده بودند. همان اتومبیل‌های معمولی همیشگی که طی سال زیر پای­شان بوده. همه این زن­‌ها آمده بودند بر سر مهارت و دقت مسابقه دهند و نه فقط سر سرعت بالا و زود رسیدن. حتی طبق گوشزد داوران، زودتر رسیدن از تایم مشخص شده امتیاز منفی هم داشت وهیچ کمکی به برنده شدن نمی‌کرد. قبل از شروع مسابقه به همه کارت‌های «چک پوینت» داده شد؛ کارت‌هایی که با رسیدن به هر محلی باید به داوران همان منطقه داده می‌شد و داوران امتیاز و زمان رسیدن را اعلام می‌کردند.

هیجان یک نقشه خوانی

فقط خانم‌ها اجازه رانندگی داشتند اما راننده‌ها می‌­توانستند همسر یا فرزندان و حتی شخصی از میان اقوام و دوستان­شان را به عنوان نقشه خوان در کنار خود داشته باشند. مسیر اولیه از سعدآباد به سمت کرج آغاز شد. بعد از حدود یک ساعت و نیم به کاخ مروارید کرج - کاخ زیبایی بازمانده از دوران قاجار- رسیدیم. بعد از آن، زمان کوتاهی برای بازدید و ادامه مسیر از روی نقشه. نقشه‌ای جالب و متفاوت، چیزی شبیه بازی و معما. مثلاً قرار بر این نبود از راه‌های همیشگی به قلعه مغول‌ها برسیم.در مسیر نوشته شده بود بعد از عوارضی و رد کردن سومین صندوق صدقات به سمت چپ بپیچید و مسیر را ادامه دهید.یعنی با کوچکترین اشتباه از مسیر اصلی منحرف می‌شدیم و در نتیجه زمان زیادی را از دست می‌دادیم.تمام همراهان داخل هر اتومبیل غرق هیجان پیدا کردن مسیر و کمک به راننده برای رسیدن بموقع بودند.حتی زمان رسیدن به هر سایت تاریخی هم کاملاً مشخص بود.تازه با احتساب بازدید از آنها.بعد از کرج وارد استان زیبای قزوین شدیم و طبق مسیر تعریف شده باید راه دولتخانه صفوی و بعد از آن موزه مردم‌شناسی حمام قجر و در نهایت بازارسرای سعدالسلطنه را درپیش می‌گرفتیم.جاذبه‌های گردشگری شگفت انگیز اما در عین حال فراموش شده.جاذبه‌هایی که خیلی وقت‌ها در سایه عجله مسافران برای رسیدن به مقصد فراموش می‌شود.قزوین تمام می‌شود و مسیر جاده سلطانیه زنجان با نخستین ایستگاه مسابقه ادامه پیدا می‌کند.نخستین سایت تاریخی این استان معبد مغول‌ها یا همان «داش‌کسن» است.بعد از آن ورود به شهر تاریخی زنجان و استقبال بی‌نظیررئیس پلیس، فرماندار، رئیس سازمان میراث فرهنگی و مردمی که برای تماشای این رالی متفاوت آمده بودند.درنهایت هم بازدید از سایت‌های تاریخی بعدی که جزوی از مسیر مسابقه بودند با همراهی و اسکورت پلیس انجام می‌شود.رختشویخانه زیبا و بی‌نظیر زنجان، موزه مردان نمکی و سرانجام بازار تاریخی زنجان.مسیر مسابقه تمام می‌شود و شرکت‌کننده‌ها به هتل‌های رزرو شده منتقل می‌شوند.سه نفر برنده نهایی هم مشخص می‌شوند.زن‌هایی که سرعت را فدای دقت والبته احتیاط نکرده‌اند و تمام امتیاز‌ها را آن هم از راه درست کسب کردند.نخستین رالی زنان آن هم با هدف معرفی جاذبه‌های تاریخی کمتر شناخته شده، با همه هیجان و لذت وصف نشدنی‌اش به پایان می‌رسد.

برای شادی زنان: محکم ایستاده‌ام

رقیه حاتمی مدیرعامل یک شرکت هلدینگ و تنها زنی است که برای نخستین بار به فکر راه‌اندازی این رالی زنانه تمام عیار افتاده است. او می‌گوید: «برای برگزاری این رالی مشکلات و موانع زیادی بر سر راهمان وجود داشت.حتی خیلی‌ها که قول همکاری داده بودند با این تصور که این کار شدنی نیست زیر حرف هایشان زدند و هیچ کمکی نکردند. اما نه تنها رالی برگزار شد (همان‌طور که همه شاهد بودند) که حتی استقبال و حضور شرکت‌کننده‌ها از آنچه پیش‌بینی کرده بودیم خیلی بیشتر بود. زنان پرشماری به اتفاق خانواده یا همسرانشان به عنوان نقشه خوان در این رالی شرکت کرده بودند.حدود 30 نفر با اتومبیل‌های مختلف. در تمام این شهر‌ها هماهنگی‌های قبلی صورت گرفته بود و به محض ورود به هر کدام ازاین شهرها و بخصوص زنجان هیأتی از نیروی انتظامی، شهرداری و معاونان و مدیران میراث فرهنگی برای استقبال و همراهی کاروان رالی با ما همراه می‌شدند.واقعاً جا دارد از این همکاری، کانون جهانگردی و اتومبیلرانی و همین طور مدیریت کاخ سعدآباد به دلیل همراهی صمیمانه‌شان تشکر و قدردانی کنیم.بعد از پایان مسابقه هم شرکت‌کننده‌ها در هتل اسکان داده شدند و هیأت داوران نفرات برنده را تعیین کردند.البته همان طور که اشاره شد افراد برنده با ملاک‌های تعیین شده از سوی داوران انتخاب شدند.یعنی تنها بسرعت رسیدن مهم نبود بلکه دقت و مهارت در پیدا کردن مسیر و بازدید از سایت‌های تاریخی مشخص شده برای داوران اهمیت داشت.»

او در پاسخ به انتقاداتی که برخی از کارشناسان و فعالان میراث فرهنگی نسبت به انتخاب این مقاصد تاریخی و گردشگری به عنوان ایستگاه‌های تعریف شده در این رالی داشتند، نیزمی گوید: «ما بارها و بارها از طریق رسانه‌های مختلف اعلام کردیم که این سایت‌های تاریخی با هماهنگی سازمان میراث فرهنگی و به عنوان نماد جاذبه‌های کمتر شناخته شده، انتخاب شدند.ضمن اینکه شرکت‌کننده‌ها بعد از رسیدن به این بناها اتومبیل‌ها را در پارکینگ‌های مخصوص پارک می‌کردند و طبق زمان مشخص فرصت داشتند از بنا بازدید کنند.اما هیچ کدام از این منتقدان اشاره‌ای نکردند که کدام قسمت این بازدید به بنا آسیب می‌زند؟ مگر این سایت‌ها در تمام طول سال میزبان بازدید‌کنندگان و مردم مختلف نیستند؟ چرا فقط برای این برنامه چنین انتقاداتی سر داده شده است.به نظر من برای شروع کارهای بزرگ و مخصوصاً کارهایی مفرح و شاد برای زنان خیلی‌ها به جای یاری و کمک فقط به دنبال تخریب هستند.اما من به عنوان یک زن کارآفرین که به جرأت می‌توانم بگویم تمام زندگی‌ام را وقف فعالیت خلاقانه برای توسعه تفریح و هیجان و پر کردن ساعات فراغت در جامعه کرده‌ام با این حاشیه سازی‌ها خسته نمی‌شوم و برای ایجاد جامعه شاد بین زن‌ها از هیچ کاری کوتاهی نمی‌کنم. همان طور که الان هم با این حجم از استقبال شرکت‌کننده‌ها و حتی به پیشنهاد خودشان تصمیم گرفتیم دومین رالی را هم در فصل پاییز برگزار کنیم.» به گفته او ثبت‌نام برای دومین رالی پاییزه زنانه آغاز شده است.این رالی برای شرکت‌کننده و نقشه خوان کاملاً رایگان است و علاقه مندان می‌توانند درآن شرکت کنند.

****

مسابقه رالی زنانه خلاصه به پایان رسید اما بدون شک، پژواک پیامی که از دل این مسیربه گوش همگان رسید، به این زودی‌ها تمام شدنی نیست. بر خلاف وعده‌های مسئولان هنوز هم آرزوی پیست‌های استاندارد رالی و موتورسواری به دل خیلی از زن‌های همین تهران بزرگ هم مانده است.چه برسد به شهرهای دور و نزدیک دیگر.... اما تا سر آمدن موعد این وعده‌ها و هزاران وعده دیگر که شاید هم هیچ وقت رنگ واقعیت نگیرد، این امید و اراده است که حال و هوای جاده مسابقه را زنانه کرده است.اراده برای راندن در یک مسیر جدید.مسیری شاید شبیه به هیچ راهی دیگر. برداشت آزاد است. برداشت از یک دورهمی مهیج زنانه، آن هم در روزگاری که جای زن‌ها در بعضی عرصه‌ها همچنان خالی است...!
...

منبع

  • هیچ نظری یافت نشد

نظر خود را اضافه کنید.

0

تبلیغات ویژه

دانلود جدیدترین نسخه ی بازی و نرم افزارهای اندروید

آمار روزانه سایت

تاریخ آگهی ها نمایش كلیك
07/30
0
3767
62
07/29
31
54857
783
07/27
0
192
3
07/22
0
140910
2221
07/21
35
146610
2301

حاضرین در سایت

ما 107 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

کليه حقوق مادي و معنوي اين سايت متعلق به روز پـیام است.© 2016-2007

<<طـبق ماده 12 فصل سوم قانون جرائم رایانه ای هرگونه کپی برداری از قالب و طرح سایت، پیگرد قانونی دارد>>