۸ بازی مفید برای کودکان بی‌دقت

سرویس سبک زندگی فردا: می‌دانید که نداشتن تمرکز و دقت از مشکلات رایج کودکان است که والدین می‌توانند ضمن این بازی‌ها علاوه بر ایجاد فضایی شاد و برقراری ارتباطی خوب و سازنده با کودکان به آن‌ها کمک کنند تا از تمرکز و دقت کافی نیز برخوردار شوند. برخی از این بازی‌ها نیز در فضای مهدکودک یا مراکز پیش دبستانی و همچنین در مهمانی‌های خانوادگی که تعداد بیشتری از کودکان هم سن و سال در منزل حضور دارند، قابل اجراست. در ادامه به هشت بازی مفید برای کودکان بی‌دقت به نقل از مجله سیمرغ اشاره می‌کنیم.

 

۸ بازی مفید برای کودکان بی‌دقت

۱. بازی ساخت جمله با کلمات درهم ریخته
در این بازی یک سری جملات در هم ریخته به کودکان داده می شود و آن ها باید در زمان مشخص جمله مورد نظر را پیدا کنند و یا بنویسند.

این بازی می تواند با تقسیم کودکان در چند گروه نیز انجام شود. مثال: خواندم- رفتم- به- من- و- مدرسه- دیروز- درس. (من دیروز به مدرسه رفتم و درس خواندم)

۲. بازی ساخت کلمه با حروف در هم ریخته
این بازی نیز در قالب گروه های چند نفری و یا انفرادی می‌تواند انجام شود. یک سری حروف در هم ریخته به کودکان ارائه می‌شود و آن ها باید در زمان مشخص کلمه مورد نظر را بنویسند و یا بگویند. مثل: (ی-د-و-س-ت= دوستی) و (ی-ب-ا-ر-ر-ب= برابری)

۳. بازی پیدا کردن رنگ مورد نظر
از کودکان می‌خواهیم هر وسیله و تصویری که در اتاق موجود است و رنگ مورد نظر ما را دارد نام ببرند. مثال: تمامی وسایل و تصاویری که رنگ قرمز دارند. این بازی برای کودکان بزرگسال می‌تواند به وسیله نوشتن انجام شود.

۴. بازی داستان سازی با تصاویر
یک سری تصاویر مختلف را به کودکان نشان می‌دهیم و از هر کدام می‌خواهیم برای آن تصویر یک داستان تعریف کند.

۵. بازی نام بردن اعضای بدن
این بازی نیز قابل اجرا به صورت گروهی یا انفرادی است.


از کودکان خواسته می‌شود با توجه به حرف انتخابی هر کدام از اعضای بدن خود را که با آن حرف شروع می‌شود، نام ببرند و در رابطه ظ کار هر عضو بدن توضیحاتی بدهند. مثال: ۲ عضو بدن خود را که حرف اول آن (د) باشد نام ببرید.

۶. بازی ترسیم اشکال هندسی
از بچه‌ها می‌خواهیم بدون استفاده از وسایل کمکی، اشکال هندسی را که اعلام می‌شود در دفتر خود ترسیم کنند این کار می‌تواند به صورت انفرادی نیز انجام شود.

۷. بازی کی دشمن کیه و بازی کی چی می‌خوره؟
در این بازی که قابل اجرا به شکل گروهی یا انفرادی است، از بچه‌ها می‌خواهیم که دشمن هر حیوانی را که نام می‌بریم اعلام کنند.

مثال: «دشمن موش؟) (دشمن گربه؟) (دشمن کرم خاکی؟) (دشمن گوسفند؟) (دشمن مورچه؟) (دشمن ماهی؟) ویا نام هر حیوان که عنوان می‌شود، غذایش را بگویند. مثال: (شیر چی می‌خوره؟) (موش چی می‌خوره؟) (سگ چی می‌خوره؟) (گربه چی می‌خوره؟) (قناری چی می‌خوره؟) (گوسفند چی می‌خوره؟) ( گاو چی می‌خوره؟)

۸. بازی ابزارشناسی
این بازی هم به شکل گروهی و هم انفرادی قابل اجرا است. کودکان باید موارد استفاده از وسایلی را که عنوان می‌شود بگویند این بازی می‌تواند به شکل معکوس نیز انجام شود یعنی سوال به این شکل مطرح است که با کدام وسیله این کار را انجام می‌دهند؟ مثال برای هر دو مورد: (کار سوهان چیست؟) (کار آچار چیست؟) (کار پیچ گوشتی چیست؟) (کار اره چیست؟) (با کدام وسیله موکت را می‌برند؟) (با کدام وسیله سیم را قطع می‌کنند؟).

...

منبع

  • هیچ نظری یافت نشد

نظر خود را اضافه کنید.

0

تبلیغات ویژه

دانلود جدیدترین نسخه ی بازی و نرم افزارهای اندروید

آمار روزانه سایت

تاریخ آگهی ها نمایش كلیك
08/02
2
68339
542
08/01
56
115095
1801
07/30
6
67653
725
07/29
31
54857
783
07/27
0
192
3

حاضرین در سایت

ما 49 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

کليه حقوق مادي و معنوي اين سايت متعلق به روز پـیام است.© 2016-2007

<<طـبق ماده 12 فصل سوم قانون جرائم رایانه ای هرگونه کپی برداری از قالب و طرح سایت، پیگرد قانونی دارد>>