اهدای «اسکار» صنایع دستی به ده هنرمند ایرانی

 روزنامه ایران: هجدهمین اجلاس جهانی  صنایع دستی و نخستین شورای جهانی صنایع دستی سوم تا هفتم مهر ماه در اصفهان برگزار می شود. بهمن نامور مطلق، معاون صنایع دستی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور با اعلام این خبر گفت: ایران میزبانی این اجلاس را در رقابت با کشور اندونزی و به رغم مخالفت‌های امریکا به دست آورد.

وی افزود: این نشست جهانی برای نخستین بار در ایران برگزار می‌شود و قرار است در این شورای جهانی اسکار صنایع دستی با عنوان «دست خلاق» به 10 هنرمند ایرانی اهدا شود و در سال‌های آینده این اسکار صنایع دستی به هنرمندان بین‌المللی نیز اهدا خواهد شد.

 به گزارش روزنامه ایران، کشور ما پس از کسب چند پایتختی جهانی از جمله پایتختی سفال در لالجین همدان، شهرخلاق و صنایع دستی برای اصفهان، سنگ‌های قیمتی برای مشهد و فرش برای تبریز، توانست شورای جهانی صنایع دستی را با پتانسیل‌های پنهان و فراموش شده صنایع دستی آشنا کند و آنها را به این نتیجه برساند که شایسته‌ ترین کشور برای برگزاری اجلاس هجدهم ایران است. در این اجلاس 17 کشور دنیا که غول‌های صنایع دستی جهان محسوب می‌شوند، حضور خواهند داشت.

بهمن نامورمطلق، معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی کشور در نشست خبری اجلاس جهانی صنایع دستی از تلاش برای معرفی اصفهان به عنوان پایتخت صنایع دستی ایران به جهان خبر داد.

به گفته نامورمطلق در حاشیه این نشست نمایشگاه صنایع دستی برگزار می‌شود وامیدواریم به انعقاد تفاهمنامه ‌های همکاری و فروش منعقد شود. در این نمایشگاه 80 غرفه ایرانی وخارجی حضور دارند.

همچنین اصفهان دراین اجلاس شاهد تشکیل مجمع شورای جهانی صنایع دستی خواهد بود که رئیس جدید شورای جهانی را انتخاب می‌کند.

به گفته نامور مطلق در حوزه آسیا هشتمین نشست مدیران و سی و ششمین مجمع شورای قاره‌ای آسیا برگزار می‌شود و معاونان مناطق نیز انتخاب می‌شوند. ایران نیز به عنوان مدیر غرب آسیا نامزد شده است. 200 شرکت کننده و میهمان از خارج به عنوان نماینده کشورهای دنیا در هجدهمین شورای جهانی صنایع دستی ایران شرکت می‌کنند و 50 نماینده صنایع دستی به عنوان نماینده‌های صنایع دستی ایران در این نشست حضور خواهند داشت.

نامورمطلق تبادل علمی، توسعه تجاری (تفاهمنامه ایرانی و خارجی) و ترویجی (برندسازی ایرانی در کنار خارجی) و کسب سهم ایران در مدیریت جهانی در حوزه صنایع دستی را از مهم ترین اهداف این نشست جهانی دانست و گفت: «امیدواریم برگزاری شورای جهانی صنایع دستی موجب شود که این گونه از هنرها در داخل کشور جدی گرفته شوند و نگاه مدیران و همچنین رسانه‌ها به صنایع دستی تغییر کند. از سوی دیگر، در بعد جهانی هم برگزاری این اجلاس می‌تواند ما را از عزلت خارج کند و موجب شود پیله‌ای که استکبار در حوزه اقتصاد صنایع دستی برای ما ایجاد کرده، شکافته و پرنده صنایع دستی به پرواز درآید.»او استفاده از پتانسیل تجار خارجی برای معرفی و فروش صنایع دستی ایرانی در دنیا را یکی دیگر از اهداف این اجلاس خواند و گفت: «هم اکنون تجارت ما در عرصه صنایع دستی در دنیا ضعیف است.»

معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی کشور با اشاره به اینکه اگر اعتبارات لازم اختصاص یابد ۱۵۰ هزار نفر در صنایع دستی و گردشگری شاغل می‌شوند، گفت: درگذشته برخی صنایع دستی ایران با برندهای خارجی در دنیا فروخته شده است.

آمادگی چینی‌ها و هندی‌ها برای فروش صنایع دستی ایران از دیگر خبرهایی بود که نامور مطلق به خبرنگاران داد. به گفته او چند شرکت چینی آمادگی خود را برای معرفی و فروش صنایع دستی ایران در دنیا اعلام کرده اند ولی اولویت ما همکاری با تجار ایرانی است.

او گفت: «هم اکنون تجار چینی و هندی بازار فعالی در حوزه تجارت دنیا دارند و ما درصدد همکاری با آنان هستیم زیرا اطلاع داریم برخی صنایع دستی ایران با برندهای خارجی در دنیا فروخته شده بود، زیرا زمانی آنقدر صنایع دستی ایرانی در فترت و عزلت قرار گرفته بود که حتی هنرمندان ما نیز می‌گفتند جرأت نمی‌کردند در داخل بسته‌بندی محصولات‌شان روزنامه ایرانی بگذارند تا کسی متوجه نشود که محصول صنایع دستی ایرانی است.»

به گفته او پیش از برجام، صنایع دستی ایران با برند خارجی در بازار کشورهای دیگر عرضه می‌شد و حالا برگزاری نشستی چون اجلاس شورای جهانی صنایع دستی این امکان را برای هنرمندان و صادرکنندگان ما فراهم می‌آورد که برندهای برتر ایرانی را معرفی کنند و زمینه فروش آن را فراهم آورند.

پویا محمودیان، دبیر شورای جهانی صنایع دستی نیز در این نشست از امضای تفاهمنامه  میان معاونت صنایع دستی و همراه اول خبر داد و گفت: این تفاهمنامه  در حاشیه نخستین اجلاس شورای جهانی صنایع دستی که مهرماه جاری در اصفهان برگزار می‌شود، منعقد خواهد شد تا بین صنعت تله‌کام و هنرهای سنتی ما مشارکتی صورت بگیرد و ما شاهد رشد خوبی در ارتباط با معرفی و ارائه صنایع دستی باشیم.
...

منبع

  • هیچ نظری یافت نشد

نظر خود را اضافه کنید.

0

تبلیغات ویژه

دانلود جدیدترین نسخه ی بازی و نرم افزارهای اندروید

آمار روزانه سایت

تاریخ آگهی ها نمایش كلیك
08/02
1
41563
304
08/01
56
115095
1801
07/30
6
67653
725
07/29
31
54857
783
07/27
0
192
3

حاضرین در سایت

ما 106 مهمان و 2 عضو آنلاین داریم

  • balavipourali
  • lednoor

کليه حقوق مادي و معنوي اين سايت متعلق به روز پـیام است.© 2016-2007

<<طـبق ماده 12 فصل سوم قانون جرائم رایانه ای هرگونه کپی برداری از قالب و طرح سایت، پیگرد قانونی دارد>>