ورود مواد نفتی و فاضلاب به رودخانه کرج

رئیس گروه محیط زیست و کیفیت منابع آب شرکت آب منطقه البرز به مسئله ورود مواد نفتی و فاضلاب به رودخانه اشاره کرد و افزود: این مسئله بیشتر در پایین دست سد کرج اتفاق می افتد که بعضاً در کیفیت آب تاثیر می گذارد. البته ورود این مواد به صورت دائمی نیست و باعث به وجود آمدن یکسری بحران های مقطعی می شود که معمولاً با ورود همکاران محیط زیست مسئله مدیریت می شود.

خبرگزاری ایسنا: مهندس بشیر زاده، کیفیت آب رودخانه کرج را از بهترین آب های قابل شرب در دنیا دانست و عنوان کرد: آب رودخانه کرج در بالا دست سد کرج کیفیت بسیار بسیار غنی دارد که در دنیا نیز نمونه آن کم پیدا می شود.

وی به مسئله ورود مواد نفتی و فاضلاب به رودخانه اشاره کرد و اظهار داشت: این مسئله بیشتر در پایین دست سد کرج اتفاق می افتد که بعضاً در کیفیت آب تاثیر می گذارد. البته ورود این مواد به صورت دائمی نیست و باعث به وجود آمدن یکسری بحران های مقطعی می شود که معمولاً با ورود همکاران محیط زیست مسئله مدیریت می شود.

رئیس گروه محیط زیست و کیفیت منابع آب شرکت آب منطقه البرز افزود: بحث کنترل ورود مواد آلاینده به داخل رودخانه کرج موضوعی است که دستگاه های مربوط در استان البرز و البته در سطح ملی حساسیت زیادی نسبت به آن دارند و به شدت این مسئله رصد می شود. در همین رابطه می توان به مصوبات شورای عالی امنیت ملی اشاره کرد که در 19 بند برای تمامی دستگاه های متولی ابلاغ شده است تا با آلودگی منابع آب شرب مقابله شود.

وی با بیان اینکه در راستای مصوبه شورای عالی امنیت اقدامات خوبی در سطح استان البرز انجام شده است، گفت: این اقدامات هم به لحاظ کنترل آلاینده های نفتی و هم به لحاظ کنترل ورود فاضلاب صورت گرفته است. ورود مواد نفتی به رودخانه کرج به دلیل نشت این مواد از تانکرهای نگهدارنده اتفاق می افتد و به همین جهت باید گفت این مسئله دائمی نیست.

لشکری در ادامه آلودگی رودخانه کرج را با سابقه دانست و عنوان داشت: باید گفت اتفاق جدید در این حوزه نیافتاده است جز اینکه سختگیری های زیادی در این حوزه انجام دادیم به ویژه در یکی دو سال اخیر و از زمانی که مصوبات شورای عالی امنیت ابلاغ شد.

وی به ذکر منابع آلودگی رودخانه کرج پرداخت و گفت: آلودگی منابع نفتی و سوختی و همچنین فاضلاب ها فقط دو منبع آلودگی ما هستند. 56 روستا در حوزه آبریز سد و پایین دست سد داریم که به غیر از سه روستا، فاضلاب بقیه به صورت خام مستقیم وارد رودخانه می شود یا وارد چاه های جاذب می شود.

معاون مدیر کل و رئیس حفاظت از محیط زیست شهرستان کرج که در برنامه ای رادیویی سخن می‌گفت، با اشاره به سموم و کود های شیمیایی تاکید کرد: این سموم و کودها که توسط روستائیان استفاده می شود داخل آب رودخانه کرج می شود. چرای بیش از ظرفیت دام ها را در این منطقه شاهد هستیم که هم بحث فضولاتشان مطرح است و هم اینکه پوشش گیاهی را نیز از بین می برند و هم رسوبات وارد رودخانه می شود. پروژه آزاد راه تهران شمال نیز وجود دارد که به طور شدید رودخانه را تحت تاثیر قرار داده است که باعث شده، آب به صورت گِل در بیاید.

...

منبع

  • هیچ نظری یافت نشد

نظر خود را اضافه کنید.

0

تبلیغات ویژه

دانلود جدیدترین نسخه ی بازی و نرم افزارهای اندروید

آمار روزانه سایت

تاریخ آگهی ها نمایش كلیك
08/04
0
32612
229
08/03
9
203743
2614
08/02
2
100936
802
08/01
56
115095
1801
07/30
6
67653
725

حاضرین در سایت

ما 144 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

کليه حقوق مادي و معنوي اين سايت متعلق به روز پـیام است.© 2016-2007

<<طـبق ماده 12 فصل سوم قانون جرائم رایانه ای هرگونه کپی برداری از قالب و طرح سایت، پیگرد قانونی دارد>>