نوازش گربه می‌تواند شما را بکشد

خبرگزاری تسنیم: به گفته محققان مطالعات اخیر روی بیماری‌های منتقل شونده از حیوانات ‌به انسان‌ها نشان می دهد نوازش یک بچه گربه می‌تواند شما را بکشند.

بر اساس گزارش اشپیگل، این محققان می‌گویند:"دامنه و تاثیر این بیماری کمی بزرگتر از آن چیزی است که ما تاکنون فکر می‌کردیم".

 

نوازش گربه می‌تواند شما را بکشد

بر اساس این مطالعه نوازش یک بچه گربه می‌تواند صاحبان این حیوان خانگی را به عفونتی مبتلا کند که زندگی وی را تهدید کند.

بیماری که تحت عنوان «خراش گربه» می‌تواند با علائمی همچون تب و لرز شدید،جوش و کورک آغاز شود و با گسترده‌تر شدن بیماری حتی به مرگ بیانجامد.

این بیماری در ابتدا توسط حشره «کک» به گربه منتقل می‌شود و از طریق بوسیدن و نوازش گربه توسط انسان‌ها و یا چنگ زدن و گازگرفتن گربه می‌تواند به انسان منتقل شود.

در این مطالعه که توسط مرکز کنترل و پیشگیری بیماری آمریکا(CDC) و به مدت 8 سال به طول انجامیده 13 هزار مورد بیماری خراش گربه در جمعیتی بالغ بر 100 هزار نفر مشاهده شد.

بیماری خراش گربه یا چنگ گربه (Cat-scratch disease) از بیماری‌های منتقله از حیوانات به انسان است؛ انتقال بیماری در بیش از 90 درصد موارد در اثر پنجه زدن و گاهی لیس زدن بچه گربه به بدن کودک است و گهگاه نیز توسط سگ‌ها و یا خار و تراشه‌های چوب که با سگ و گربه در ارتباط بوده منتقل می‌شود.

این باکتری گربه را دچار بیماری نمی‌کند و در بزاق گربه زندگی می‌کند تا از راه خراش یا گازگرفتن گربه -به‌خصوص بچه گربه- به انسان منتقل می‌شود.

عامل این بیماری معمولاً خوش خیم، باکتری داخل سلولی «بارتونلا» (Bartonella henselae) است و نزدیک به نیمی از گربه‌ها در طول زندگی خود مدتی ناقل این باکتری بوده‌اند.

پزشکان توصیه کرده‌اند که صاحبان گربه یا کسانی که حیوانات را نوازش می‌کنند بلافاصله بعد ازاین کار دستان خود را بشویند.

در این میان تعداد نادری از مرگ و میر نیز از طریق ابتلا به این بیماری گزارش شده است که لزوم دقت در مورد رعایت نکات بهداشت شخصی در مواجهه با حیواناتی نظیر گربه را بیش ار پیش نشان می‌دهد.

به نوشته اشپیگل ساده ترین راه برای جلوگیری از این بیماری در حال گسترش حمام آب و سرکه برای حیوانات خانگی است.

...

منبع

  • هیچ نظری یافت نشد

نظر خود را اضافه کنید.

0

تبلیغات ویژه

دانلود جدیدترین نسخه ی بازی و نرم افزارهای اندروید

آمار روزانه سایت

تاریخ آگهی ها نمایش كلیك
07/30
1
35214
422
07/29
31
54857
783
07/27
0
192
3
07/22
0
140910
2221
07/21
35
146610
2301

حاضرین در سایت

ما 90 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

کليه حقوق مادي و معنوي اين سايت متعلق به روز پـیام است.© 2016-2007

<<طـبق ماده 12 فصل سوم قانون جرائم رایانه ای هرگونه کپی برداری از قالب و طرح سایت، پیگرد قانونی دارد>>