رفع مشکلات نیازمندان در این موسسه‌ها/ از خیریه همت تا خانه حمایت از بیماران «ای بی»

Ú©Ù…Ú© به نیازمندان  

 

سرویس اجتماعی فردا:ممکن است هر کدام از ما در اطراف خود نیازمندی را دیده باشیم که به طور مستقیم یا غیر مستقیم نیاز به حمایت شدن داشته باشند. گاهی این نیازمندان در خیابان‌ها جلوی ما را می گیرند و سعی می کنند تا با معذوریت قرار دادن افراد نیازشان را برطرف سازند. در این حال، چه تصمیم کمک کردن به این افراد را بگیریم و چه قصد این کار را نداشته باشیم، همیشه این سوال در ذهن ما می چرخد که آنها واقعا حقیقت را می گویند و نیازمند هستند یا نه؟

 
البته نیازمندانی که به طور مستقیم از مردم طلب کمک می کنند متفاوت هستند، گاهی برخی از نیازمندان با کمک‌های مالی اندک، تامین می شوند و گاهی حتی با کمک‌های غیر نقدی نیازهایشان برطرف خواهد شد.
 
در این گزارش سعی شده تا با معرفی نهادهای مختلف، پلی برای ارتباط خیرین و افرادی که نیاز به حمایت دارند، باشیم. و اگر نیازمندی را می شناسیم، یکی از این خیریه‌ها را به او معرفی کنیم.
 
کمیته امداد
 
سازمان کمیته امداد به حدی معروف است که کمتر کسی پیدا می شود آن را نشناسد. سابقه شكل گيري و پي ريزي تشكيلات اين نهاد به سالهاي قبل از پيروزي انقلاب و حدوداً سال ۱۳۴۲ برميگردد كه تعدادي از انقلابيون اول نهضت اسلامي كه در زمره ‌همراهان و همرزمان حـضرت امام خميني (ره‌) قرار داشتند و بعضاً مـسئولين فعلي اين نهـاد ميباشند، از طرف مـعظم له مـأموريت رسيدگي به‌خـانواده زندانيـان سياسي، نيازمندان مبارزين را بعهده داشتند.
 
با پيروزي انقـلاب اسلامي و آغـاز فعاليت مجـدد بخشهاي اداري، اقتصادي و فرهنگي كشور، لـزوم حـمايت از نيازمندان در صـدر برنامه‌هاي نظام قرار گرفت و دقيقاً ۲۲ روز پس از پيروزي انقلاب اسلامي و بعنوان دومين نهاد انقلابي در تاريخ ۱۴ اسفند ماه ۱۳۵۷، كميته امداد امام‌، براي مدت نامحدود، بمنظور تحقق بخشيدن به اهداف عاليه نظام جمهوري اسلامي ايران و ولايت فقيه در حمايت و امداد محرومان و مستضعفان و خودكفا كردن آنان‌، تأسيس گرديد.
 
نیازمندان مالی می توانند به مراکز ستادی کمیته امداد مراجعه کنند و یا با پرکردن فرم معرفی نیازمندان تحت پوشش این سازمان درآیند.
 
آینه شمعدون
 
دختران دم بخت زیادی هستند که شرایط سخت زندگی، آنها را از ازدواج دور نگه می‌دارد. طعم تلخ نداری، به آنها اجازه تشکیل زندگی جدید را نمی‌دهد. گاهی هم پیش می‌آید که دختری به آینده‌ای روشن، بله می‌گوید اما به دلیل همین نداشتن‌ها، ماه‌ها طول می‌کشد تا راهی خانه بخت شود. این دختران همیشه از نداشتن‌هایشان می‌ترسند و برعکس همه‌ی نوعروسان، با چشمانی غمگین به یارشان بله می‌گویند، خوشبختانه طی سال‌های اخیر، طرح تهیه جهیزیه آسان در برنامه بسیاری از خیریه‌ها گنجانده شده و آن‌‌ها به همت نیکوکاران با تأمین جهیزیه‌ای درخور یک زندگی مشترک، نگرانی و اضطراب را از این خانواده‌ها دور می‌کنند و پیوندی را شکل می‌دهند. امسال طرحی گسترده با نام «آینه شمعدون» با همکاری کمیته امداد امام خمینی (ره) شکل گرفته و قرار است با همراهی و حمایت مردمی به بیش از ۷۵ هزار نوعروس جهیزیه داده شود.
 
طبق آمارهای کمیته امداد امام خمینی (ره) حدود ۷۵ هزار نوعروس بر اثر ناتوانی مالی قادر به شروع زندگی مشترک خود نیستند. در حال حاضر کمیته امداد، توانایی پاسخ به نیاز ۷۵ هزار نوعروس را ندارد، به همین دلیل طرح آینه شمعدون با هدف جلب حمایت‌های نقدی مردم، برای تهیه جهیزیه این نوعروسان راه‌اندازی شده است. در این طرح برای هر یک از نوعروسان، یک جهزیه کامل به ارزش ۵۰ میلیون ریال درنظر گرفته است، که با همکاری تولیدکنندگان داخلی؛ جهیزیه‌ای کامل شامل اقلام ضروری زندگی و با هزینه‌ای معادل ۳۰ میلیون ریال تهیه خواهد شد. خوشبختانه با مساعدت کمیته امداد، ۷۰ درصد این مبلغ (معادل ۲۰ میلیون ریال) تأمین شده و تأمین ۳۰ درصد مابقی آن (معادل ۱۰ میلیون ریال) وابسته به مشارکت مردمی است. در این طرح خیر که از نیمه ماه مبارک رمضان آغاز شده است؛ هر کسی می‌تواند شرکت کند.
 
سازمان بهزیستی
 
سازمان بهزیستی کشور یک نهاد حمایتی دولتی است که از طریق بودجه عمومی به افراد معلول و محروم جامعه کمک می‌نماید. پس از پیروزی انقلاب، سازمان بهزیستی کشور از ادغام سازمان‌های خیریه و حمایتی که در این بخش فعالیت می‌کردند، آغاز به کار کرد.
 
آن طور که در سایت سازمان بهزستی کشور نوشته شده، در زمینه حمایت و توانبخشی از نابینایان،  ناشنوایان، معلولان ذهنی، معلولان جسمی حرکتی و ضایعه نخاعی، سالمندان، بیماران روانی مزمن، کودکان عادی، زنان خودسرپرست و سرپرست خانوار، ایتام و کودکان بی‌سرپرست  و بدسرپرست، زنان و دختران فراری یا آسیب دیده اجتماعی، معتادان، افراد در معرض آسیب‌های اجتماعی (زنان متقاضی طلاق، کودکان درمعرض کودک آزاری، خانواده‌های نابسامان، افرادی که اقدام به خودکشی کرده، تجدید تربیت منحرفین اجتماعی و حمایت‌های اجتماعی از آنان، کمک به تامین جهیزیه مورد نیاز ایتام، معلولان و آسیب دیدگان نیازمند، حمایت و نگهداری از معلولان غیرقابل توانبخشی، تحت پوشش قراردادن نیازمندان از نظر بیمه خدمات درمانی، ساخت اندامهای مصنوعی و کفش طبی مورد نیاز معلولان از طریق مراکز فنی و ارتوپدی سازمان، تهیه و تدوین استانداردهای خدمات تخصصی توانبخشی و نظارت برحسن اجرای آنها، پیشگیری از معلولیتهای مختلف از طریق اجرای برنامه‌ها و طرحها مختلف در کشور، پیشگیری از آسیبهای اجتماعی (کودک آزاری، خودکشی، همسرآزاری، طلاق و ...) از طریق اورژانسهای خدمات اجتماعی و مراکز پیشگیری از طلاق و کلینیکهای مددکاری و خط تلفن ۱۲۳ اورژانس اجتماعی و مراکز مشاوره حضوری و صدای مشاور تلفن ۱۴۸، خدمات مشاوره ژنتیک، پیشگیری از اعتیاد به روش اجتماع محور در محلات شهری و روستائی، واحدهای اداری، کارگری و آموزشی، اجرای برنامه‌های کاهش آسیب و عوارض بهداشتی و اجتماعی و اعتیاد و پیشگیری از گسترش بیماری ایدز در کشور از طریق آموزش معتادان پرخطر و خانواده‌های آنها، توزیع وسایل پیشگیری کننده، راه اندازی دیس و کلینیکهای متادون و آموزش مهارتهای زندگی (فردی و اجتماعی) در واحدهای آموزشی، کارگری و خانواده‌ها و زوجین به منظور مقاوم سازی افراد در برابر تهدیدات آسیبهای اجتماعی، تهیه و تدوین تعرفه‌های خدمات مشاوره‌ای و پیشگیرانه و نظارت برحسن اجرای آنها ر مراکز، تربیت نیروهای انسانی تخصصی مورد نیاز جامعه در زمینه‌های توانبخشی، بهداشتی، درمانی، اجتماعی ازطریق دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی سازمان، آموزش ویژه معلولان نظیر ناشنوایان، معلولان ذهنی، آموزش خط بریل و جهت یابی به نابینایان، آموزش مهارتهای زندگی ویژه معلولان، ارزیابی و راهنمائی شغل معلولان جهت آموزش و اشتغال مناسب، برنامه ریزی و تامین موجبات جلب و جذب مشارکتهای مردمی (نقدی و غیرنقدی)، برنامه ریزی و تامین موجبات جلب و جذب خدمات داوطلبانه، گسترش مؤسسات خیریه و غیردولتی، حمایت و توانمندسازی آنها (صدور موافقت اصولی، روانه فعالیت و نظارت) و برنامه‌های فرهنگی و فوق برنامه معلولین و افراد تحت پوشش فعالیت می کند.
 
خیریه همت
 
انجمن خیریه همت جوانان نیز با هدف نهادینه سازی فرهنگ دینی – انسانی خیریه و اشاعه این فرهنگ در شهریور ۱۳۹۰ تاسیس شده است.
 
«همت» با ۲ اولویت تهیه جهیزیه و کمکهای درمانی برای خانواده‌های نیازمند فعالیت می کند و و البته اگر کار خیر دیگری هم پیش آید، با همفکری سایر اعضا بررسی کرده و برای حمایت از آن نیازمند نهایت تلاش خود را می کند.
 
شیوه کاری این خیریه چنین است که پولی به نیازمند نمی‌دهد بلکه خودش وارد میدان می‌شود و آنچه را که نیازمند به آن نیاز دارد، تهیه می‌کند؛ از دارو گرفته تا هزینه‌های درمان و معاش زندگی، تنها مسیر کمکشان نیز کمک‌های مردمی است.
 
افرادی که برای درمان خود نیاز مالی دارند و یا دختران دم بخت که نیازمند تهیه جهیزیه هستند و از عهده آن بر نمی آیند، می توانند با شماره تلفن ۰۲۱۳۳۱۳۲۷۶۱ تماس بگیرند   و یا به  آدرس تهران، خیابان ۱۷شهریور ایستگاه آشتیانی‌ها خیابان شهید درخشان خیابان کلاردشت کوچه تهرانی کیا پ۲۵ مراجعه کنند.
 
دونیت
 
«دونیت» با هدف تامین سرمایه به شکل جمعی برای پروژه هایی که تاثیر اجتماعی قابل ملاحظه‌ای دارند در سال ۹۳ شروع به کار کرده. این شرکت تا امروز توانسته است حدود ۱۲۵ میلیون تومان با مشارکت هزاران نفر از علاقمندان به ایجاد تغییرات مثبت در سطح جامعه (با ذکر نام  یا بدون آن) برای پروژه‌های مختلف فرهنگی، اجتماعی، اشتغالزایی و محیط زیستی جمع آوری نماید.   
 
دونیت در بستری از اعتماد و شفافیت، علاوه بر اینکه به افراد کمک می کند منابع مالی لازم برای تحقق اهداف عام المنفعه خود را فراهم کنند، از ابتدا با وارد کردن مخاطبان در فرآیند تایید پروژه در قالب داوری جمعی و ارائه گزارش‌های منظم  پس از اجرای پروژه این اطمینان را برای آنها به وجود می آورد که کمکشان به صورت هدفمند در قالب موضوعی که دغدغه‌شان است تاثیر ایجاد می کند.
 
برای کسب اطلاعات بیشتر در باره دونیت، نوع پروژه‌ها و نحوه کمک، به وبسایت ۲nate.com  مراجعه کنید و یا با شماره ۰۲۱ - ۸۸ ۲۶ ۷۵ ۷۵ تماس بگیرید.

محک 
 
مؤسسه خیریه حمایت از کودکان مبتلا به سرطان با نام اختصاری " محک ”  از سال  ۱۳۷۰ فعالیت خود را جهت حمایت از کودکان مبتلا بـه سرطان زیر ۱۶ سال و خانواده‌های آنـان آغاز کزده است. در طـول دو دهه فعـالیت، محک بـا بهره‌گیری از کمک‌های انسان دوستانه مردم نیکوکار و همراهی مدیران نیک اندیش و تلاش پیگیر نیروهای داوطلب و موظف خود به موفقیت‌های چشمگیری در حوزه‌های امور خیریه، درمان و تحقیقات دست یافته و به یکی از قطب‌های درمان در خاورمیانه تبدیل شده است.
 
محک تا پایان سال ۹۳ بیش از ۲۳۰۰۰ کودک مبتلا به سرطان را تحت حمایت همه جانبه قرار داده است.
 
اگر کودک شما به سرطان مبتلا است و یا شما به تازگی از ابتلای او به این بیماری با خبر شده‌اید. برای حمایت‌ از سوی محک با مددکاری اجتماعی این مجموعه و به شماره تماس  ۲۳۵۰۱۰۱۶ و  یا  ۲۲۴۸۴۸۵۵ تماس بگیرید.
 
بنیاد امور بیماری‌های خاص

سر منشا و ایده اصلی تشکیل بنیاد امور بیماری‌های خاص در سال ۱۳۷۱ صورت پذیرفت. شیوع بالای بیماری‌های خاص در کشور وهزینه‌های بالای درمان، نبود درمان قطعی برای آنان، عدم توانائی بسیاری از مبتلایان در انجام کار و فعالیت‌های طولانی و مستمر و تحمل فشار فراوان مالی و روانی توسط خانواده‌های این بیماران، نبود انجمن‌های حمایتی و عدم توجه کافی از سوی وزارت بهداشت وقت به این بیماران موجب تاسیس این مجموعه شد.
 
از اهداف این مجموعه می توان به اقدام برای بهره گیری بهینه از امکانات و اعتبارات موجود در امور بیماری‌های خاص، ارتقاء آگاهی علمی و اجتماعی بیماران و خانواده‌های آنان و اقشار مختلف مردم نسبت به بیماری‌های خاص با استفاده از ابزارهای تبلیغاتی و انتشاراتی،  ایجاد ارتباط و هماهنگی در فعالیت انجمن‌های حمایتی، علمی و صنفی موجود، ارائه خدمات پژوهشی، آموزشی، تشخیص، درمانی و اجتماعی در راستای اهداف بنیاد و بررسی و ارائه طرح‌های قابل اجرا به نهادهای اجرایی کشور در جهت بهبود وضعیت درمانی و اجتماعی بیماران خاص اشاره کرد.
 
برای درمان بیماری‌های خاص می توان با شماره تلفن‌های ۲۲۷۸۳۴۶۵ (۰۲۱) ، ۲۲۷۸۳۴۶۷ (۰۲۱) تماس گرفت.
 
موسسه زنجیره امید

مؤسسه خیریه بین المللی زنجیره امید که در تاریخ ۵ تیرماه ۱۳۸۶تاسیس شده است، در سه حوزه فوق تخصصی جراحی قلب و ارتوپدی و ترمیمی اطفال به درمان و جراحی کودکان بیمار نیازمند می پردازد.فرآیند درمان در این مؤسسه باهمکاری پزشکان داوطلب ایرانی و خارجی ، مراکز درمانی دانشگاهی و خیرین حقیقی و حقوقی انجام می گیرد. این فرآیند شامل مراحل زیر می باشد:
 
۱-    معرفی بیماران از طریق سازمانها ، افراد حقیقی و حقوقی
 
۲-    تشکیل پرونده  برای بیماران در واحد مددکاری مؤسسه
 
۳-    استعلام محرومیت بیماران توسط مددکاری مؤسسه و یا  مرکز معرف بیمار
 
۴-   معاینه بیمار توسط پزشک در کلینیک فوق تخصصی مؤسسه
 
۵-   در صورت لزوم جراحی توسط کادر فوق تخصصی در بیمارستانهای طرف قرارداد مؤسسه
 
مخاطبان این موسسه می توانند با شماره تلفن تماس: ۲۲۷۴۷۶۸۱-۰۲۱ تماس حاصل فرمایند. 
 
خانه حمایت از بیماران‌ «ای بی»
 
خانه حمایت از بیماران‌ای بی‌ایران طی سال‌های گذشته به همت تعدادی از خانواده‌های درگیر با بیماری و همچنین همکاری و مشارکت بنیاد مستضعفان، بنیاد امور بیماری‌های خاص و دانشگاه علوم پزشکی ایران، خانه حمایت از بیماران‌ای بی‌راه اندازی شد. با توجه به ناشناخته بودن این بیماری در ایران بیشتری ن تلاش خانه‌ای بی‌در این سال‌ها به اطلاع رسانی و معرفی این بیماری و گستردگی عوارض و مراقبت‌های صحیح آن متمرکز بوده است. به طوری که با جلب همکاری رسانه‌های گروهی و اطلاع رسانی در این زمینه تا حدودی حساسیت جامعه و مسئولین را نسبت به این بیماری افزایش دهد.
 
خوشبختانه خانه‌ای بی‌موفق شده است با آموزش مراقبت‌های صحیح از بیماران، کیفیت زندگی و امید به زندگی را در آنان ارتقا بخشید و با توجه به هزینه‌های بالای این بیماری جذب کمک ها، نیکوکاران و خیرین داخل و خارج از کشور و ارتباط با نهادها و سازمانهای مسئول، بخشی از هزینه‌های درمانی بیماران را تامین کند. این خانه شامل بخش هایی همچون اتاق کارگاه و آموزش، اتاق پزشک، اتاق پرستاری و اتاق فکر، سالن اجتماعات و اتاق مشارکت‌های مردمی می باشد.
 

در صورت مشاهده این نوع بیماری در میان اطرافیانتان با شماره تلفن ۰۲۱۸۸۶۱۳۹۷۷ تماس حاصل فرمایید.   

 

 سایت «فردا» در نظر دارد تا موسسات دیگری را به مخاطبان خود معرفی کند، در صورتی که قصد معرفی موسسه خیریه خود را دارید، با درج نظر در همین خبر، ما را مطلع سازید. همچنین افرادی که در مراجعه با این موسسات خیریه با مشکلاتی مواجه شده اند می توانند آن را با ما در میان بگذارند.
...

منبع

  • هیچ نظری یافت نشد

نظر خود را اضافه کنید.

0

تبلیغات ویژه

دانلود جدیدترین نسخه ی بازی و نرم افزارهای اندروید

آمار روزانه سایت

تاریخ آگهی ها نمایش كلیك
08/02
2
99864
793
08/01
56
115095
1801
07/30
6
67653
725
07/29
31
54857
783
07/27
0
192
3

حاضرین در سایت

ما 85 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

کليه حقوق مادي و معنوي اين سايت متعلق به روز پـیام است.© 2016-2007

<<طـبق ماده 12 فصل سوم قانون جرائم رایانه ای هرگونه کپی برداری از قالب و طرح سایت، پیگرد قانونی دارد>>