چرا «شهید فهمیده»‌از کتاب پایه ششم حذف شد؟

خبرگزاری تسنیم: حذف نام شهید فهمیده از کتاب هدیه‌های آسمانی پایه ششم خبری بود که مایه تعجب بسیاری از افراد و صاحب‌نظران تعلیم و تربیت شد.

سال‌های گذشته درس پانزدهم کتاب هدیه‌های آسمانی پایه ششم با عنوان «رهبران کوچک» به معرفی شهدایی همچون حسین فهمیده، بهنام محمدی، مهدی باکری، ابراهیم همت، عباس بابایی، حسن باقری، علی صیاد شیرازی و ... اختصاص داشت.

 Ú©ØªØ§Ø¨ درسی

 

کتاب درسی  

 


در این درس به چگونگی آغاز جنگ میان ایران و عراق اشاره شده و آمده بود: روز 31 شهریور سال 59 ارتش صًدام با حمایت دولت‌های زورگو و مستبد به کشور ما حمله کرد او می‌خواست سه روزه خود را به تهران برساند و انقلاب اسلامی را نابود کند.به فرمان امام خمینی (ره) جوانان زیادی به سوی جبهه‌ها شتافتند و در برابر دشمن ایستادند.

 Ú©ØªØ§Ø¨ درسی


این درس همچنین به معرفی شهید حسین فمهیده به دانش‌آموزان می‌پرداخت و با اشاره به جمله معروف امام خمینی (ره) درباره این نوجوان شهید آمده بود: رهبر ما آن طفل 13 ساله‌ای است که با قلب کوچک خود با نارنجک خود را زیر تانک دشمن انداخت و آن را منهدم کرد. این جمله درمورد شهید حسین فهمیده است، او با این شجاعتش جاودانه شد و روز شهادتش را به نام روز بسیج دانش‌آموزی گرامی می‌داریم.

 Ú©ØªØ§Ø¨ درسی

در کتاب هدیه‌های آسمانی پایه ششم در سال تحصیلی 95-96 درس «رهبران کوچک» حذف و به جای آن درس «سرزمین‌های همیشه سبز» اضافه شده است.

در این درس به بازدید دانش‌آموزان از مناطق عملیاتی جنوب در قالب اردوهای راهیان نور اشاره شده است و نام شهیدانی همچون شهید همت، زین الدین، بهنام محمدی، علی صیاد شیرازی، حسن باقری،‌ مهدی باکری، ابراهیم همت و مصطفی چمران ذکر شده است.

اما خبری از شهید دانش‌آموز حسین فهمیده نیست.

 

 Ú©ØªØ§Ø¨ درسی
اما علت این تصمیم آموزش‌وپرورش چیست و چرا بخش مربوط به معرفی شهید حسین فهمیده از کتاب پایه ششم حذف شده است؟

محمود امانی طهرانی مدیرکل دفتر تألیف کتاب‌های درسی وزارت آموزش وپرورش در این رابطه می‌گوید: خبری که درخصوص حذف زندگی شهید حسین فهمیده منتشر شده، صحیح نیست و واقعیت بدین صورت که منتشر شده نیست.

وی می‌افزاید: در کتاب فارسی پایه سوم دبستان به صورت کامل در رابطه با افراد ایثاگر صحبت کرده‌ایم که یکی از آنها شهید حسین فهمیده است و به معرفی این شهید در کتاب فارسی سوم دبستان پرداخته‌ایم.

 Ú©ØªØ§Ø¨ درسی

امانی طهرانی ادامه می‌دهد:‌ در کتاب هدیه‌های آسمانی پایه ششم به صورت مصداقی مفهم ارزش‌های دفاع مقدس و اهمیت شهدا را برای دانش‌آموزان بازگو کرده‌ایم و شهدای بزرگی همچون ابراهیم همت، بهنام محمدی، مهدی باکری، عباس بابایی، حسن باقری، علی صیاد شیرازی و ... را معرفی کرده‌ایم.

مدیرکل دفتر تألیف کتاب‌های درسی وزارت آموزش‌وپرورش می‌گوید: براین اساس زندگی شهید حسین فهمیده از کتاب‌های درسی حذف نشده و این محتوا وجود دارد اما برخی اخبار به صورت نادرست سعی در القای این تفکر دارند که زندگی شهید فهمیده از کتاب‌های درسی حذف شده است، انتشار این اخبار منجر به نگرانی خانواده‌های شهدا می‌شود و آنها تصور می‌کنند که عرصه کتاب‌های درسی کشور به دست افرادی است که سخنان دشمن را دنبال می‌کنند در حالیکه اخبار منتشر شده اشتباه است.

در کتاب فارسی پایه سوم دبستان در درس «فداکاران»‌ شهید حسین فهمیده به دانش‌آموزان معرفی می‌شود. همچنین در این درس شهید سهام خیام و فداکاری ریزعلی خواجوی برای دانش‌آموزان عنوان شده است.

...

منبع

  • هیچ نظری یافت نشد

نظر خود را اضافه کنید.

0

تبلیغات ویژه

دانلود جدیدترین نسخه ی بازی و نرم افزارهای اندروید

آمار روزانه سایت

تاریخ آگهی ها نمایش كلیك
08/04
0
44256
311
08/03
9
203743
2614
08/02
2
100936
802
08/01
56
115095
1801
07/30
6
67653
725

حاضرین در سایت

ما 124 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

کليه حقوق مادي و معنوي اين سايت متعلق به روز پـیام است.© 2016-2007

<<طـبق ماده 12 فصل سوم قانون جرائم رایانه ای هرگونه کپی برداری از قالب و طرح سایت، پیگرد قانونی دارد>>