شروع سال تحصیلی جدید دانشگاه‌ها با تجمعات صنفی +عکس

شروع سال تحصیلی جدید دانشگاه‌ها با تجمعات صنفی +عکس  

 

سرویس اجتماعی فردا:در حالی دانشگاه‌ها روزهای ابتدایی خود را پشت سر می گذارند که اخباری از اعتراضات دانشجویان چندین دانشگاه و تجمع آنها منتشر شده است. اعتراضاتی که دلایلی چون معضلات خوابگاه و قانون سنوات دارد.

 

تجمعات دانشجویی در اعتراض به قانون سنوات از دانشگاه تربیت مدرس آغاز شد؛ ماه گذشته بود که دانشجویان دانشگاه تربیت مدرس در بیانیه‌ای اعلام کردند پیرو اجرای بی سابقه و شتابزده قوانین سنواتی و فشار جریمه‌های مالی اعتراض دارند. این دانشجویان از مسئولان خواستند که دانشجویان ترم پنجم کارشناسی ارشد و ترم نهم دکتری را مشمول قوانین سنواتی ندانند و جریمه‌های سنواتی را از ترم ششم کارشناسی ارشد و ترم دهم دکترا اعمال کنند زیرا تنها دانشجویان در به تعویق افتادن دفاع از رساله پژوهشی مقصر نیستند بلکه عواملی به ویژه کمبود منابع کتابخانه‌ای آزمایشگاهی و فراهم نبودن امکانات لازم برای دفاع لازم از رساله و پایان نامه نیز در این امر دخیل‌اند.
 
تجمع دانشجویان شهید بهشتی در اعتراض به معضلات خوابگاه!
 

روز گذشته نیز دانشجویان شهید بهشتی در اعتراض به معضلات خوابگاه تجمع کردند. متاسفانه بسیاری از دانشجویان این دانشگاه بدون اسکان و در تهران سرگردانند!


این در حالی است که نیک بین، مسئول خوابگاه های دانشگاه شهید بهشتی گفته: با افزایش پذیرش دانشجو در سال های اخیر با مشکل خوابگاه مواجه هستیم. و در سال تحصیلی 95-94 امکان واگذاری خوابگاه متاهلی به هیچ یک از مقاطع مقدور نیست. همچنین امسال هیچگونه خوابگاهی به دانشجویان دختر در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا تعلق نمی‌گیرد!

نیک‌بین افزوده: خوابگاه فقط به داوطلبان گروه های ریاضی و علوم انسانی و زبان در سهمیه منطقه یک به پذیرفته شده گان تا رتبه 2 هزار و در سهمیه ها سایر مناطق تا رتبه هزار تعلق می گیرد و همچنین در گروه تجربی در کلیه سهمیه ها به پذیرفته شده گان تا رتبه زیر هفت هزار 500 خوابگاه تخصیص می یابد!

 

شروع سال تحصیلی جدید دانشگاه‌ها با تجمعات صنفی +عکس  

 

لازم به ذکر است که پس از تجمع اعتراض آمیز دانشجویان دانشگاه شهید بهشتی، مسئولان این دانشگاه حاضر نشدند به مشکلات آنها رسیدگی کنند.

 

اعتراض دانشجویان امیرکبیر، شریف و چند دانشگاه دیگر به اجرای قانون سنوات

 

امروز اما دانشجویان دانشگاه صنعتی امیرکبیر به اجرای قانون سنوات اعتراض کردند. این در حالی است که روزهای گذشته نیز جمعی از دانشجویان دانشگاه های صنعتی ارومیه، اصفهان و تربیت مدرس نیز در رابطه با اجرای قانون سنوات اعتراض کرده بودند.

بر اساس اخبار منتشر شده دانشجویان دانشگاه صنعتی امیرکبیر از صبح امروز و در مقابل زمین چمن این دانشگاه تجمع کرده اند.

دانشجویان دانشگاه صنعتی شریف نیز ساعت ۱۲ ظهر امروز در مقابل سلف این دانشگاه اعتراض خود را درخصوص اجرای قانون سنوات به مسئولان این دانشگاه اعلام خواهند کرد. 

 

دریافت جریمه یک میلیون تومانی از دانشجوی روزانه شریف!

از سوی دیگر اما دانشجویان به اقدام عجیبی از سوی مسئولان دانشگاه اعتراض دارند. امسال این دانشگاه ثبت‌نام دانشجویی را که تحصیلش به ترم 5 کشیده شده است را منوط به پرداخت رقم جریمه‌ای حدود یک میلیون تومان کرده است؛ یعنی دانشجو ابتدا باید آن جریمه را بپردازد تا سپس بتواند در ترم جدید ثبت‌نام کند. آنهم در شرایطی که دانشجوی مورد بحث، دانشجوی روزانه " دانشگاه دولتی " صنعتی شریف است!

 

قانون چه می‌گوید؟

این در حالی است که براساس ماده 15 آیین‌نامه تحصیل در دوره‌های کارشناسی وزارت علوم، سنوات مجاز تحصیل در مقطع کارشناسی پیوسته ۴ سال است که بنا بر تشخیص دانشگاه، می‌تواند تا دو نیمسال افزایش یابد. در ماده ۱۳ آیین‌نامه مصوب سال ۹۱ هیات امنای دانشگاه شریف هم آمده که حداکثر مدت مجاز تحصیل در دوره‌های کاردانی و کارشناسی ناپیوسته ۲ سال و در دوره کارشناسی پیوسته ۵ سال است. این قوانین در برخی دانشگاه‌ها به نوعی نقض شده است؛ به طور مثال در دانشگاه شریف، مسئولان تصمیم گرفته‌اند؛ ترم پنجم کارشناسی ارشد و دکتری را از مدت سنوات مجاز حذف کنند و با اعمال جرائمی مثل کاهش نمره، افزایش هزینه اسکان، اخذ شهریه به گفته دانشجویان آنها را تحت فشار قرار دهند!

...

منبع

  • هیچ نظری یافت نشد

نظر خود را اضافه کنید.

0

تبلیغات ویژه

دانلود جدیدترین نسخه ی بازی و نرم افزارهای اندروید

آمار روزانه سایت

تاریخ آگهی ها نمایش كلیك
08/03
0
26800
390
08/02
2
100936
802
08/01
56
115095
1801
07/30
6
67653
725
07/29
31
54857
783

حاضرین در سایت

ما 277 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

کليه حقوق مادي و معنوي اين سايت متعلق به روز پـیام است.© 2016-2007

<<طـبق ماده 12 فصل سوم قانون جرائم رایانه ای هرگونه کپی برداری از قالب و طرح سایت، پیگرد قانونی دارد>>