اعتماد به نفس خود را این گونه تقویت کنید

جمله‌ای که همواره در برخورد با مشکلات زندگی بر زبان می‌آوریم این است:«وای خدای من، چرا من؟!» چرا مزیّت‌ها، زیبایی‌ها و نعمت‌هایی را که تا قبل از این مشکلات به شما عطا کرده است را نمی بینید، خود خلقت انسان به عنوان اشرف مخلوقات نوعی نعمت بی کران است.

سرویس سبک زندگی فردا:تنها اعتماد به نفس شماست که در مقابل سختی‌ها و موانع زندگی شما را نجات می‌دهد، در مسیر زندگی گاهی پیروز و گاهی تسلیم می‌شوید. در برخی مواقع اعتماد به نفستان به اوج می‌رسد و در مقابل، زمانی در می‌یابید که هیچ توانی برای ادامه راه ندارید و تهی هستید. فراموش نکنید که این خود شما هستید که خودتان را از بین می‌برید، مشکلات به همان بزرگی‌ست که شما برای خود بزرگ کرده‌اید. شاید دردها و مشکلات غیرقابل اجنتاب باشند، امّا اینکه خود را زجر دهید، امری‌ست ارادی. انتخاب با شماست که از این مشکلات رهایی یابید یا با زجر دادن خود بر شدّت آن بیفزایید. عوامل متعددی در عدم اعتماد به نفس دخیل هستند. وجود یک ازدواج ناموفق یا ازدواجی که به طلاق منجر شده است. شاید از ابتدا مسیر زندگی یا هدف شما اشتباه بوده یا طبق مسیر عادی و منطقی نبوده. مطمئناً اثرات شکست‌های زندگی غیر قابل انکار است، امّا حقیقت این است که با زجر دادن خود مشکلی حل نخواهد شد، باید به خود بیایید و با انگیزه‌ای دوباره اعتماد به نفس خود را دوباره بازیابید. در ادامه مطلبی در این باره به نقل از مردمانمی‌خوانیم.

 

اعتماد به نفس خود را این گونه تقویت کنید

با اعمال روش‌های زیر می‌توانید در این راه موفق شوید:
نیمه‌ی پر لیوان را ببینید
شکست در زندگی همچون، طلاق، بیکار شدن و… پایان زندگی نیست. هیچ کس از سرنوشت و اسرار پنهانی ناشی از این وقایع که شاید هم برای شما در نهایت خیر باشد خبر ندارد. زمانی را برای مرور زندگی خود از ابتدا تاکنون اختصاص دهید، ببینید واقعاً چه مسیری را طی کردید و کجای کار را اشتباه کرده‌اید، ایرادهای کار خود را بیابید و همزمان به سرگرمی‌ها و علاقه‌مندی‌هایی که در طول سال‌های گذشته از درون دوست داشتید انجام دهید ولی یا فرصت آن را نداشتید یا نخواسته‌اید، فکر کنید. با انجام این سرگرمی‌ها و تقویت روحیه خود می‌توانید فرصتی پیدا کنید تا نگاهی جدید به توانایی‌ها و مهارت‌های نهفته خود بیاندازید. برای مثال طلاق خود غمی سنگین است، امّا قبول دارید که زندگی قبلی شما نیز خوشی در آن نبوده و خود نوعی عذاب بوده است. در حالی که همین الآن شما فرصت زندگی جدید ولی بهتری را دارید.


از مقایسه زندگی خود با دیگران دست بکشید
جمله‌ای که همواره در برخورد با مشکلات زندگی بر زبان می‌آوریم این است:«وای خدای من، چرا من؟!» چرا مزیّت‌ها، زیبایی‌ها و نعمت‌هایی را که تا قبل از این مشکلات به شما عطا کرده است را نمی بینید، خود خلقت انسان به عنوان اشرف مخلوقات نوعی نعمت بی کران است. در مواقع مشکلات، از نشان دادن مردم موفق و خوشحال، مقایسه و حسرت خوردن دست بکشید، با این کار فقط زجر خود را بیشتر می‌کنید، سعی کنید فاصله‌ی خیالی بین خود و آنها را از بین ببرید. تنها بر ذهن و امور خود تمرکز کنید، تا بدانید کی و کجا باید چه کاری را انجام دهید. پشت کار داشته باشید، از برخورد با نتایج منفی و کلمه «نه» ناامید نشوید. با پافشاری شما و روشن بینی بالاخره به پاسخ مثبت می‌رسید. واقعاً فکر کرده‌اید انسان‌های موفق همچون ادیسون چگونه موفق شدند، بله، با هزاران آزمایشان قبلی ناموفق تا سرانجام به هدف خود رسیدند.


روی پای خود بایستید
سایه‌های تاریک را از بین ببرید، بگذارید خورشید مستقیم بر شما بتابد، این خود ما هستیم که سایه‌ی ناراحتی‌ها و غم را بر لحظات شاد خود می‌اندازیم. در دنیای امروزی، باید مقاوم و انعطاف پذیر بود، خیلی از افراد ماه‌ها بی کار هستند و به دنبال شغل می‌گردند، برخی نیز دائماً تغییر شغل می‌دهند، چرا که نمی‌توانند خود را با شغل جدید تطابق دهند. برای یافتن یا دست یابی به یک هدف، چشم از راه ها و فرصت‌های دیگر زندگی خود نبندید، برای مثال، کسی که در آرزوی معلّم شدن ماه‌ها از عمر خود را می‌گذارند، شاید در این بین شغل‌های پیشنهادی همچون، تدریس خصوصی، پرستار بچّه و… را از دست می‌دهد، این حالات است که اعتماد به نفس را کاهش می‌دهد. بهتر است به جای مبارزه و پافشاری بر هدف اصلی خود، گاهی هم با انعطاف پذیری و قبول فرصت‌های دیگر زندگی را بر خود سخت نگیریم و خود را با موقعیت‌های جدید سازگار کنیم. در انتخاب‌های جدید زندگی کمتر سخت گیری کنید و نکات مثبت را بیشتر در نظر بگیرید.

 

...

منبع

  • هیچ نظری یافت نشد

نظر خود را اضافه کنید.

0

تبلیغات ویژه

دانلود جدیدترین نسخه ی بازی و نرم افزارهای اندروید

آمار روزانه سایت

تاریخ آگهی ها نمایش كلیك
08/05
0
4587
41
08/04
16
170834
1395
08/03
9
203743
2614
08/02
2
100936
802
08/01
56
115095
1801

حاضرین در سایت

ما 144 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

کليه حقوق مادي و معنوي اين سايت متعلق به روز پـیام است.© 2016-2007

<<طـبق ماده 12 فصل سوم قانون جرائم رایانه ای هرگونه کپی برداری از قالب و طرح سایت، پیگرد قانونی دارد>>