۴ جمله با تاثیر مثبت در تربیت کودک

اگر کودک رفتاری دارد که باعث رنجش شما می‌شود، به او بگویید که دچار مشکل شده‌اید و از او بخواهید در حل مشکل به شما کمک کند؛ برای مثال به او بگویید: «صدای بلند تلویزیون باعث می شود دچار سردرد شوم»

سرویس سبک زندگی فردا: بعضی اوقات کودک از شما خواسته‌ای دارد یا مرتکب اشتباهی شده است و شما باید جوابی درست و قانع کننده به کودک تان بدهید تا در عین کوتاه بودن، تاثیر روانی مناسبی هم بر ذهن او بگذارد. در این بین گاهی تاثیر یک جمله بیشتر از چند ساعت صحبت کردن با کودک است. در این مطلب که به نقل از مجله سیمرغ برایتان انتخاب کرده‌ایم، به بررسی جملاتی که می‌تواند تاثیر مثبت روی کودکتان داشته باشد، می‌پردازیم.

 

۴ جمله با تاثیر مثبت در تربیت کودک
 
۱. خودت تصمیم بگیر
این گونه به کودک می‌آموزیم که مسئولیت عمل خودش را برعهده دارد و هر تصمیمی که بگیرد باید منتظر عواقب بد یا خوبش باشد.

۲. دوستت دارم ولی این کار تو را نمی پسندم
کار [درست] و [نادرست] را به صورت واضح برای کودک مشخص کنید یعنی به او بیاموزید ما کار [درست] و کار [نادرست] داریم، نه بچه خوب و بچه بد. حتما این تفکیک را از همین کودکی و به خوبی در ذهن کودک بیندازید.

۳. از تو می خواهم مشکل من را حل کنی
اگر کودک رفتاری دارد که باعث رنجش شما می‌شود، به او بگویید که دچار مشکل شده‌اید و از او بخواهید در حل مشکل به شما کمک کند؛ برای مثال به او بگویید: «صدای بلند تلویزیون باعث می شود دچار سردرد شوم» و از او بخواهید در حل مشکل به شما کمک کند. در این صورت او که خود را دشمن شما نمی‌بیند، خود را موظف می‌داند کاری انجام ندهد که برای شما مشکل آفرین باشد.

۴. احساس تو را درک می‌کنم

وقتی کودک عصبانی است و مثلا می‌گوید «از تو متنفرم» یا «خیلی بدی»، توجه داشته باشید که این‌ها تنها جملاتی است که همه ذهن او را پر کرده، پس شما می‌توانید به او کمک کنید تا با احساسات آشنا شود؛ برای مثال به او بگویید که «می‌دانم به دلیل حرف های دوستت ناراحت و عصبانی هستی» و سپس باید به وی کمک کنید هیجاناتش را کنترل کند؛ مثلا به وی بگویید که «بچه‌ها با پرت کردن وسایلشان آرام نمی‌شوند، می‌خواهی با هم صحبت کنیم؟»

...

منبع

  • هیچ نظری یافت نشد

نظر خود را اضافه کنید.

0

تبلیغات ویژه

دانلود جدیدترین نسخه ی بازی و نرم افزارهای اندروید

آمار روزانه سایت

تاریخ آگهی ها نمایش كلیك
08/06
6
16163
150
08/05
34
167874
1743
08/04
16
170834
1395
08/03
9
203743
2614
08/02
2
100936
802

حاضرین در سایت

ما 139 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

کليه حقوق مادي و معنوي اين سايت متعلق به روز پـیام است.© 2016-2007

<<طـبق ماده 12 فصل سوم قانون جرائم رایانه ای هرگونه کپی برداری از قالب و طرح سایت، پیگرد قانونی دارد>>