کلیه‌فروشی زشت است

 روزنامه آرمان امروز - زهرا سلیمانی: «زشت است عده‌ای کلیه‌ فروشی کنند و عده‌ای هم آن را بخرند.» این تازه‌ترین اظهار نظر وزیر بهداشت درباره پیوند عضو و بازار سیاهی است که در این زمینه در کشور ما به راه افتاده است. هر چند همواره خرید و فروش کلیه و دیگر اعضای حیاتی قابل فروش در ایران امری ناپسند توصیف شده و حتی عنوان می‌شود این کار غیر قانونی است، اما این مساله همچنان وجود دارد. مسئولان عنوان می‌کنند با ترویج اهدای عضو جلو بازار سیاه اعضای حیاتی بدن گرفته می‌شود، اما واقعیت این است که مساله پیچیده تر از آن است. دلالی در زمینه پیوند عضو از طرفی ریشه در مافیایی قوی در این زمینه دارد و از طرف دیگر فقر یکی از دلایل این مساله است. این در حالی است که میزان بالای نیاز به اهدای عضو نیز خود دلیلی بر رونق بازار خرید و فروش اعضای بدن است.

ساده‌ترین نوع پیوند، اهدای خونی است که کشور ما سال‌هاست طلایه‌دار آن است و جزو پنج کشور برتر در زمینه اهدای خون محسوب می‌شویم، علت آن هم این است که مردم ایثارگر و نوع‌دوستی داریم. اما در زمینه اهدای عضو کشور اسپانیا در جهان پیشگام است که علت این اتفاق بزرگ نیز فرهنگسازی مناسب است. تاکنون در کشور ما ۴۳ هزار پیوند کلیه، چهارهزار پیوند کبد، ۸۰۰ پیوند قلب، ۱۳۳ پیوند ریه و بیش از هشت هزار پیوند مغز استخوان داشته‌ایم. همچنین در حوزه چشم پزشکی سالانه پنج هزار پیوند در کشور انجام می‌شود. یکی دیگراز اقدامات موثر در تسهیل پیوند اعضا را می‌توان به تدوین مصوبه‌ای برای کمک به هزینه‌های پیوند از سوی سازمان‌های بیمه گر اشاره کرد.

پیشرفته‌ترین کشور منطقه درپیوند اعضا

وزیر بهداشت در مراسم جشن نفس با اشاره به اقدامات حمایتی دولت و بیمه‌ها در حوزه پیوند عضو، بر لزوم فرهنگسازی در این حوزه برای افزایش اهدای عضو در کشور تاکید کرد. به گزارش «آرمان امروز» سید حسن‌هاشمی در مراسم جشن نفس خطاب به معاون اول رئیس‌جمهور که در مراسم حضور داشت، گفت: فکر نمی‌کنم تجربه حضور در چنین محفلی را تاکنون داشته‌اید و از حضورتان تشکر می‌کنم. او با بیان اینکه کسانی که عضو عزیزان‌شان را اهدا کرده‌اند با خدا معامله کردند و حتما روح عزیزشان شاد است، افزود: پیشرفت‌های علمی در حوزه پیوند عضو باعث شده که در دنیا بسیاری از افراد زنده بمانند و امروز برخی از اندام‌هایی که حیات انسان منوط به آنهاست، در جهان پیوند می‌شوند و در ایران نیز با وقفه‌ای از سال ۶۳ به بعد با همت استاد فاضل مجددا کار پیوند عضو آغاز شد و افتخار می‌کنیم که امروز جزو کشورهای سرآمد در این حوزه هستیم و در منطقه نیز از جهت فراهم‌آوری اعضا و پیوند عضو پیشرفته‌ترین کشور محسوب می‌شویم.‌هاشمی با بیان اینکه در ایران پیوند عضو برای کبد، کلیه، ریه، لوزالمعده،، قلب و روده انجام می‌شود، ادامه داد: باید به وجود پزشکانی که این اقدام را انجام می‌دهند و سرمایه‌های ملی گران قیمتی هستند افتخار کنیم؛ چرا که به برکت وجود آنهاست که به این توانمندی دست یافته‌ایم. وزیر بهداشت ضمن تشکر از واحدهای فراهم‌آوری اعضا گفت:۵۰ واحد فراهم‌آوری اعضا در کشور مشغول فراهم‌آوری عضو هستند و زحمات زیادی می‌کشند، در عین حال تشکیل شبکه اهدای سلول‌های بنیادی خون‌ساز نیز کار بسیار مهمی بود که انجام گرفت.

هزینه پیوند عضو در خارج از کشور

هاشمی با اشاره به تامین هزینه‌های پیوند با کمک بیمه‌ها و از اعتبارات طرح تحول، گفت: همه باید توجه کنند که اگر قرار بود این پیوندها خارج از ایران انجام شود، در سال یک میلیارد و شش میلیون دلار هزینه برمی‌داشت و کشور باید این هزینه را می‌داد و حتما هم نتایج پیوند آنچه که اکنون در ایران می‌بینیم، نبود. اما اکنون نتایج بسیار رضایتبخش است. وزیر بهداشت با اشاره به پیوند کلیه در کشور گفت: اگر بتوانیم در ایران در حوزه پیوند اعضا به ویژه در زمینه پیوند کلیه فرهنگسازی کنیم، بسیار مناسب است؛ چرا که تعداد افراد منتظر در لیست‌های پیوند کلیه بسیار زیاد است و ما می‌توانیم ۱۰ درصد افراد لیست انتظار را پیوند کنیم؛ یعنی تجهیزات‌مان اعلا، متخصص‌هایمان پرشمار، اما اهدای عضومان هنوز به دلیل عدم‌ فرهنگسازی با اقبال قابل توجهی مواجه نیست.

کلیه‌فروشی زشت است

هاشمی بابیان اینکه مردم باید توجه کنند که یک کلیه هم برای آنها مناسب است، ادامه داد: می‌بینیم که بسیاری از خانواده‌ها، عزیزان‌شان نیازمند پیوند کلیه هستند و زشت است که عده‌ای کلیه‌ فروشی کنند و عده‌ای هم آن را بخرند، در حالی که می‌توانیم اهدای عضو انجام دهیم. بنابراین اگر در این حوزه فرهنگسازی شود و این لحظات عبرت‌آموزی که در این مراسم دیدیم، در کشور نشان داده شوند، شاید بتوان ۸۰۰ مورد پیوند را به سه یا چهارهزار مورد رساند. او با بیان اینکه متاسفانه یکی از شایع‌ترین علل مرگ در کشور تصادفات است و بیش از همه جوانان در این موضوع جان‌شان را از دست می‌دهند، گفت: با فرهنگسازی می‌توانیم به زندگی افراد زیادی کمک کنیم؛ به‌طوری که همه کسانی که تریبون دارند، به ویژه رسانه ملی و هنرمندان باید در این کار سهیم باشند. باید فکر کرد که اگر خانواده‌هایی که اعضای عزیزان‌شان را اهدا کرده‌اند این کار را نمی‌کردند، چه می‌شد؟ اگر این کار را نمی‌کردند بعد از سه یا چهار هفته اعضای بدن از بین می‌رفت، اما باید بدانیم که زندگی جریان دارد و بخشی از جسم آنها در وجود دیگران قرار گرفته است. بنابراین با به‌کارگیری اقدامات فرهنگی موفق خواهیم شد. او تاکید کرد: در عین حال از انجمن اهدا کنندگان عضو نیز تشکر می‌کنم که اقدام خوبی را انجام دادند و کاش همه کارهای ما به صورت مردمی و با حضور خود مردم باشد و بتوانیم به این اقدام خداپسندانه و با ارزش احترام بگذاریم.

باید فرهنگ پیوند عضو درجامعه نهادینه شود

رئیس اداره شبکه فراهم آوری اعضای پیوندی وزارت بهداشت به «آرمان امروز» می‌گوید: مسائلی همچون دلالی‌ها و اقدامات این چنینی در پیوند اعضا به من مربوط نمی‌شود، اما درباره فرهنگ اهدای عضو در جامعه باید گفت که برای ارتقای فرهنگ اهدای عضو باید ابعاد مختلف آن مورد توجه قرار گیرد. در این اقدام باید مسائل مربوط به سیستم درمان و تیم‌های درمانی در وزارت بهداشت با عنوان واحدهای فراهم آوری در کشور افزایش یابد. کتایون نجفی زاده می‌افزاید: با آموزش مکرر درباره فراهم‌آوری اعضا می‌توان کیفیت و کمیت پیوند عضو از طریق مرگ مغزی در کشور را ارتقا داد، اما بر خلاف دیگر مسائل پزشکی که در آن پروسه فقط تیم درمانی و بیمار با این قضیه مواجه هستند، ارتقای فرهنگ اهدای عضو نیازمند اطلاع‌رسانی است. به گفته او برای ارتقای این فرهنگ کلیه سازمان‌های فرهنگساز می‌توانند به مخاطبان اطلاعات صحیح را منعکس کنند تا در مواقع بحرانی و حوادث بتوان تهدیدها را به فرصت تبدیل کرد. به عنوان مثال به دلیل اقدامات فرهنگی انجام شده در کشور اسپانیا افراد درباره پیوند اعضا به میزان فوتبال شناخت و اطلاعات دارند. در کشور ما نیز میزان شناخت افراد جامعه از مقوله پیوند اعضا باید ارتقا یابد. این درحالی است که در بیمارستان‌های کشوراسپانیا شبکه‌های مختلف تلویزیونی اتفاقات گوناگون در زمینه پیوند اعضا را در اسرع وقت به مردم منعکس می‌کند. بنابراین این مقوله برای مردم چنین کشورهایی چندان ناشناخته نیست. او درباره دیگر اقدامات درباره افزایش پیوند عضو در کشور می‌گوید: باید در کنار افزایش واحدهای فراهم‌آوری و آموزش مکرر تیم‌های فرآوری درمراکز ایجاد شود تا به این ترتیب کمیت و کیفیت پیوند اعضا در کشور افزایش یابد.

...

منبع

  • هیچ نظری یافت نشد

نظر خود را اضافه کنید.

0

تبلیغات ویژه

دانلود جدیدترین نسخه ی بازی و نرم افزارهای اندروید

آمار روزانه سایت

تاریخ آگهی ها نمایش كلیك
08/05
6
112961
1164
08/04
16
170834
1395
08/03
9
203743
2614
08/02
2
100936
802
08/01
56
115095
1801

حاضرین در سایت

ما 70 مهمان و یک عضو آنلاین داریم

  • parax2014

کليه حقوق مادي و معنوي اين سايت متعلق به روز پـیام است.© 2016-2007

<<طـبق ماده 12 فصل سوم قانون جرائم رایانه ای هرگونه کپی برداری از قالب و طرح سایت، پیگرد قانونی دارد>>