چگونه می‌توانیم خلاقیت کودک را تقویت کنیم؟

سرویس سبک زندگی فردا: نمی‌دانید چگونه از فرزند خود یک نابغه بسازید؟ به هر کس می‌رسید راه حلی جلوی پایتان می‌گذارد و می‌گوید مثلا فلان مدرسه یا کلاس کودک شما را متحول خواهد کرد. در این مطلب که به نقل از تبیان برایتان انتخاب کرده‌ایم، با روش‌هایی ساده به شما می‌گوییم پرورش کودکی خلاق چگونه است.

 

چگونه می‌توانیم خلاقیت کودک را تقویت کنیم؟

شناسایی و کشف استعدادهای پنهان کودکان هرچه در سنین پایینتر ایجاد شود، بهتر است و نتیجه بیشتری در پی خواهد داشت. این کار باعث میشود هم دیدگاه آنها در مورد شغل آینده شان سریعتر شکل بگیرد و پرورش یابد و هم از نظر روحی - روانی در این زمینه تقویت شوند. تمام انسان‌های این کره خاکی هر کدام با استعداد و توانایی خاص خودشان به دنیا آمده‌اند. برخی از این استعدادها هیچگاه تشخیص داده نمی‌شوند و با مرگ فرد، دفن می‌شوند.


اگر می‌خواهید خلاقیت کودکتان را تقویت کنید، سعی کنید از نگران بودن درباره‌ی چیزهای که کودکان کسب می‌کنند دست بردارید، به جای نتیجه کار، تاکیدتان را روی پیشرفت کار بگذارید، راهی که شما می‌توانید این را انجام دهید پرسیدن سوال درباره‌ی پیشرفت است، لذت بردی؟ تموم شد؟ نظرت درباره‌ی این کار چیه؟


کودکان به طور طبیعی مبتکرانی با قدرت تخیل بالا هستند ولی خلاقیت کودکان نیاز به حمایت والدین دارد، تحقیقی نشان می‌دهد که تخیلات کودک به او در فایق آمدن بر دردها و رنج‌ها کمک می‌کند، خلاقیت کودک همچنین به بهتر شدن مهارت‌های اجتماعی، تقویت اعتماد به نفس و یادگیری بهتر کمک می‌کند.


کودکتان را به یادگیری تشویق کنید
کودکان را به خواندن برای سرگرمی و شرکت کردن در کارهای هنری تشویق کنید، تلویزیون یا هر صفحه نمایش دیگری را محدود کنید تا اینکه اتاق را برای فعالیت‌های خلاقانه مانند تمرین و تکرار یک بازی، یادگیری نقاشی و خواندن هر کتابی که به وسیله‌ی مولف مورد علاقه‌یتان نوشته شده است آماده کرده باشید، به این ترتیب به افزایش خلاقیت کودک کمک شایانی می‌کنید.


فرصت دهید تا تفکر وسیع از خود نشان دهد
به کودکان فرصت دهید تا تفکر وسیع از خود نشان دهند، اجازه بدهید که با شما مخالفت کنند، آنها را تشویق کنید که یک مسیر و یک راه حل بیشتر برای مشکلات پیدا کنند، زمانی که با موفقیت مشکل را حل کردند، از آنها بخواهید دوباره مشکل را حل کنند اما این بار یک راه جدید برای حل آن پیدا کنند (راه حل یکی اما مسیر متفاوت)، سپس از آنها بخواهید به راه حل‌های بیشتری برای یک مشکل مشابه فکر کنند.


به خاطر خلاقیت جایزه ندهید
به کودکان بخاطر بروز خلاقیت‌شان جایزه ندهید! مشوق‌ها و محرک‌ها مانع پیشرفت خلاقیت کودک هستند و همچنین کیفیت پاسخ‌هایشان و انعطاف پذیری درتفکرات آنها را کاهش می‌دهند، به کودکان اجازه دهید که مهارت در فعالیت‌های خلاقانه که به طور طبیعی به آنها تمایل دارند را توسعه ببخشند نه اینکه سعی کنید که با جایزه دادن آنها را تحریک کنید.


برای رشد خلاقیت کودک، سادگی را حفظ کنید
به همان اندازه‌ای که لازم نیست یک فضای بازی استادانه و ماهرانه بسازید، به همان اندازه نیز لازم نیست برای تقویت خلاقیت کودک، بهترین یا آخرین نوع اسباب بازی‌ها را بخرید، یک روانشناس در زمینه‌ی کودکان استفاده از بازی‌ها و فعالیت‌های ساده را پیشنهاد می‌دهد، برای مثال او با بچه‌هایی که به او مراجعه می‌کنند خانه‌سازی بازی می‌کند، اما به جای دستورات دیگر، بگذارید چرخ تخیلات کودکان بچرخد و آنچه را می‌خواهد بسازند.


به کودک وقت آزاد بدهید
وقت آزاد دادن به کودک‌تان اهمیت زیادی دارد، چند ساعتی را بدون فعالیت‌های برنامه‌ریزی شده بگذرانید تا کودک شما بتواند آزادانه بچرخد و بازی کند. برای تقویت خلاقیت کودکتان آنها را به دنیای بیرون معرفی کنید تا بتوانند از تمام حس‌های خود استفاده کنند. این به معنای سفرهای پیچیده و پرهزینه نیست، می‌توانید برای تقویت خلاقیت کودک، آنها را به کتابخانه، موزه و محیط‌های بیرون ببرید.

به کودک خود حق انتخاب بدهید
به یاد داشته باشید که در آخر راه کودکتان باید مسیر خودش را پیدا کند و بسیار مهم است که خودش تجربه کند پس باید به او اجازه دهید تا تصمیم بگیرد و آن کاری را انجام دهد که خودش می‌خواهد. حمایت و تشویق شما بسیار لازم است اما کودک باید فضای کافی برای تصمیمگیری داشته باشد.


بازی‌هایی برای نابغه کردن کودکان
برای اینكه بچه‌هایی باهوش داشته باشید چه كار باید بكنید؟ باید به آنها ماهی بدهید یا مكمل امگا ۳ و فسفر؟! اما یكی از بهترین راه‌ها برای این كار آن است كه بچه‌ها را به بازی‌های خوب عادت بدهید.


برای این كه بچه‌هایی باهوش داشته باشید چه كار باید بكنید؟ باید به آنها ماهی بدهید یا مكمل امگا ۳ و فسفر؟! شاید هم فكر می‌كنید بهتر است آنها را در كلاس‌های مختلف و متعدد ثبت نام كنید اما یكی از بهترین راه‌ها برای این كار آن است كه بچه‌ها را به بازی‌های خوب عادت بدهید.


بازی‌های فكری می‌توانند كمك بزرگی به تقویت هوش و حافظه فرزندان شما بكنند. نمونه‌اش همین بازی جدید پنتابال  است كه چند سال لقب بهترین بازی فكری دنیا را به خود اختصاص داده است.


جنگا؛ بازی مهندس‌ها
بازی فكری جنگا یك بازی بسیار ساده ولی در عین حال هوشمندانه است. این بازی هم مانند سودوكو از بازی‌هایی است كه زمان - یعنی والدین فعلی و كودكان قدیمی- نداشت. از اختراع این بازی هم كمتر از 30 سال می‌گذرد. جنگا از ۵۴ بلوك چوبی هم شكل و هم اندازه تشكیل شده است كه طول هر یك از بلوك ها سه برابر عرض آن است. این اتحاد در شكل و اندازه این امكان را فراهم می سازد تا با به كارگیری اندكی خلاقیت،  اشكال و احجام ۳ بعدی مختلفی ایجاد كرد و قدرت تمركز، خلاقیت و تجسم فضایی را به وسیله آن به رقابت گذاشت.


روبیك؛ برای تجسم  سه بعدی
مكعب روبیك یك پازل مكانیكی است كه در سال ۱۹۷۴ توسط یك مجسمه ساز و پروفسور معمار مجارستانی به نام ارنو روبیك ابداع شد. مكعب روبیك مدل‌های بسیاری دارد كه از جمله آن‌ها می توان به ۲×۲×۲ (مكعب جیبی)، ۳×۳×۳ (انتقام روبیك)، ۴×۴×۴ و ۵×۵×۵ (روبیك پروفسورها)، ۶×۶×۶ و ۷×۷×۷ اشاره كرد. هر كدام از این مكعب‌های روبیك بسته به سن كودكان می‌تواند برای آن‌ها سرگرمی فكری بسیار مناسبی باشد كه هم به تجسم ۳ بعدی آن‌ها كمك می‌كند و هم حافظه آن‌ها را تقویت می‌كند.


سودوكو؛ اختراع ژاپنی‌های باهوش
سودوكو مخفف یك واژه ژاپنی یعنی سوجی وا دوكوشین نی كاگیرو به معنی «ارقام باید تنها باشند» است. این بازی ریشه‌ای ژاپنی دارد ولی تقریبا ۳۰ سال است كه مردم ملت‌های دیگر جهان هم با آن آشنا شده‌اند و در حال حاضر یكی از محبوب‌ترین بازی‌های فكری سراسر دنیاست. هرچند سودوكوی اصلی یك جدول ۹ در ۹ است ولی انواع ساده‌تر آن هم كه با جداول كوچك‌تر هستند وجود دارد و شما می‌توانید برای كودكان دبستانی خود از آن‌ها استفاده كنید.

 

...

منبع

  • هیچ نظری یافت نشد

نظر خود را اضافه کنید.

0

تبلیغات ویژه

دانلود جدیدترین نسخه ی بازی و نرم افزارهای اندروید

آمار روزانه سایت

تاریخ آگهی ها نمایش كلیك
08/04
1
67259
516
08/03
9
203743
2614
08/02
2
100936
802
08/01
56
115095
1801
07/30
6
67653
725

حاضرین در سایت

ما 92 مهمان و یک عضو آنلاین داریم

  • psbduct2

کليه حقوق مادي و معنوي اين سايت متعلق به روز پـیام است.© 2016-2007

<<طـبق ماده 12 فصل سوم قانون جرائم رایانه ای هرگونه کپی برداری از قالب و طرح سایت، پیگرد قانونی دارد>>