دعای حیوانات هم مستجاب می‌شود؟

سرویس سبک زندگی فردا: هرگز دست از دعا کردن بر نداریم و خواسته‌ها و آرزوهایمان را از خداوند بخواهیم زیرا که او خود دستور به خواستن داده، دعای ما را می‌شنود و حتما به آن پاسخ می‌دهد.


در جایی که دعای سگ و مورچه و آهو در این عالم اجابت می‌شود. آیا ممکن است خواست  اشرف مخلوقات نادیده گرفته شود؟ در ادامه مطلبی در این باره به نقل از تبیان می‌خوانیم.

 

دعای حیوانات هم مستجاب می‌شود؟

دعای سگ هم مستجاب است!
یكی از علمای ربانی قرن دوازدهم مرحوم آیت‌الله سید محمدباقر شفتی رشتی معروف به «حجت الاسلام شفتی» است كه از مجتهدین برازنده و پرهیزكار بود او به سال ۱۱۷۵ ه.ق در جزیرة طارم گیلان دیده به جهان گشود و به سال ۱۲۶۰ در سن ۸۵ سالگی در اصفهان ازدنیا رفت و مرقد شریفش در كنار مسجد سید اصفهان، معروف و مزار علاقمندان است.


وی در مورد نتیجه ترحم و فراز و نشیب زندگی خود، حكایتی شیرین دارد كه در اینجا می‌آوریم:
حجت‌الاسلام شفتی در ایام تحصیل خود در نجف و اصفهان به قدری فقیر بود كه غالباً لباس او از زیادی وصله به رنگ‌های مختلف جلوه می‌كرد، گاهی از شدت گرسنگی و ضعف، غش می‌كرد، ولی فقر خود را كتمان می‌نمود و به كسی نمی‌گفت.


روزی در مدرسه علمیه اصفهان، پول نماز وحشتی بین طلاب تقسیم می‌كردند وجه مختصری از این ناحیه به او رسید، چون مدتی بود گوشت نخورده بود، به بازار رفت و با آن پول جگر گوسفندی را خرید و به مدرسه بازگشت، در مسیر راه ناگاه در كنار كوچه‌ای چشمش به سگی افتاد كه بچه‌های او به روی سینه او افتاده و شیر می‌خورند، ولی از سگ بیش از مشتی استخوان باقی نمانده بود و از ضعف، قدرت حركت نداشت.

حجت الاسلام به خود خطاب كرده و گفت: اگر از روی انصاف داوری كنی، این سگ برای خوردن جگر، از تو سزاوارتر است، زیرا هم خودش و هم بچه‌هایش گرسنه‌اند، از این رو جگر را قطعه قطعه كرد و جلو آن سگ انداخت.


خود حجت الاسلام شفتی نقل می‌كند: وقتی كه پاره‌های جگر را نزد سگ انداختم گوئی او را طوری یافتم كه سر به طرف آسمان بلند كرد و صدائی نمود، من دریافتم كه او در حق من دعا می‌كند از این جریان چندان نگذشت كه یكی از بزرگان، از زادگاه خود «شفت» مبلغ دویست تومان برای من فرستاد و پیام داد كه من راضی نیستم از عین این پول مصرف كنی، بلكه آن را نزد تاجری بگذار تا با آن تجارت كند و از سود تجارت از او بگیر و مصرف كن.


من به همین سفارش عمل كردم، به قدری وضع مالی من خوب شد كه از سود تجارتی آن پول، مبلغ هنگفتی به دستم آمد و با آن حدود هزار دكان و كاروانسرا خریدم و یك روستا را در اطراف محلّمان بنا كردند، به طور دربست خریداری نمودم، كه اجاره كشاورزی آن در هر سال نهصد خروار برنج می‌شد، دارای اهل و فرزندان شدم و قریب صد نفر از در خانه من نان می‌خوردند، تمام این ثروت و مكنت بر اثر ترحمی بود كه من به آن سگ گرسنه نمودم، و او را بر خودم ترجیح دادم.


دعای مورچه
در زمان حضرت سلیمان علیه‌السلام، بر اثر نیامدن باران، قحطی شدیدی به وجود آمد، به ناچار مردم به حضور حضرت سلیمان آمده و از قحطی شكایت كردند و در خواست نمودند تا حضرت سلیمان برای طلب باران، نماز «استسقاء» بخواند.


حضرت سلیمان به آنها فرمود: فردا پس از نماز صبح، با هم برای انجام نماز استسقاء به سوی بیابان حركت می‌كنیم. فردای آن روز مردم جمع شدند و پس از نماز صبح، به سوی بیابان حركت كردند، ناگهان حضرت سلیمان علیه‌السلام در راه مورچه‌ای را دید كه پاهایش را روی زمین نهاده و دست‌هایش را به سوی آسمان بلند نموده و می‌گوید:


خدایا ما نوعی از مخلوقات تو هستیم، و از رزق تو بی‌نیاز نیستیم، ما را به خاطر گناهان انسان‌ها، به هلاكت نرسان.


حضرت سلیمان  علیه‌السلام رو به جمعیت كرد و فرمود: به خانه‌هایتان باز گردید، خداوند شما را به خاطر «مورچگان» سیراب كرد.

این هم دعای آهو!
حضرت سجاد علیه‌السلام فرموده است: آن که مومن گرسنه‌ای را اطعام کند، خداوند از میوه‌های بهشت به او خواهد خورانید. روزی امام سجاد علیه‌السلام با گروهی از اصحاب خود به صحرا رفتند و فرمودند سفره‌ی غذا را آوردند وقتی به اتفاق اصحاب کنار سفره نشستند آهویی از صحرا آمد و مقابل حضرت ایستاد و در حالی که فریاد می‌زد. اصحاب سوال کردند یابن رسول الله آهو چه می‌گوید؟ امام فرمود: که از گرسنگی شکایت می‌کند و می‌گوید که سه روز است چیزی نخورده‌ام باید شما دست به سوی سفره دراز نکنید تا آهو به اندازه نیاز خود از غذاهای این سفره بخورد، اصحاب قبول کردند آهو با اشاره حضرت جلو آمد و از آنچه در سفره بود می‌خورد ناگهان یکی از اصحاب دستش را روی پشت آهو گذاشت آهو مضطرب شد و از سفره دور شد. حضرت فرمود: مگر شما را سفارش نکردم که به طرف آهو دست دراز نکنید، آن شخص معذرت خواست و گفت، یابن رسول‌الله این کار سهوا از من سر زد دیگر این کار را نمی‌کنم. حضرت مجددا به آهو فرمود: بیا جلو از این جماعت در امان هستی، آهو باز کنار سفره آمد و آنچه میل داشت خورد و بعد از آن فریادی زد و رو به صحرا رفت، اصحاب سوال کردند: یابن رسول الله چه گفت؟ فرمود: شما را به خیر و برکت دعا کرد. (معجزات امام سجاد علیه السلام؛ حبیب الله اکبرپور)


خلاصه اینکه:
هرگز دست از دعا کردن برنداریم و خواسته‌ها و آرزوهایمان  را از خداوند بخواهیم زیرا که او خود دستور به خواستن داده، دعای ما را می‌شنود و حتما به آن پاسخ می‌دهد.


در جایی که دعای سگ و مورچه و آهو در این عالم اجابت می‌شود. آیا ممکن است خواست اشرف مخلوقات نادیده گرفته شود؟!

...

منبع

  • هیچ نظری یافت نشد

نظر خود را اضافه کنید.

0

تبلیغات ویژه

دانلود جدیدترین نسخه ی بازی و نرم افزارهای اندروید

آمار روزانه سایت

تاریخ آگهی ها نمایش كلیك
07/30
1
45495
527
07/29
31
54857
783
07/27
0
192
3
07/22
0
140910
2221
07/21
35
146610
2301

حاضرین در سایت

ما 66 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

کليه حقوق مادي و معنوي اين سايت متعلق به روز پـیام است.© 2016-2007

<<طـبق ماده 12 فصل سوم قانون جرائم رایانه ای هرگونه کپی برداری از قالب و طرح سایت، پیگرد قانونی دارد>>