امکان تولید واکسنی برای سرماخوردگی معمولی

خبرگزاری ایسنا: تحقیق انجام شده روی موش‌ها و میمون‌های آزمایشگاهی نشان می‌دهد تزریق این واکسن، سیستم ایمنی بدن این حیوانات را در برابر بسیاری از نسخه‌های ویروس سرماخوردگی (راینو ویروس) تقویت می‌کند.

در این مطالعه دو نسخه از یک واکسن راینو ویروس تولید شد که یک نسخه آن روی موش‌ها و نسخه دیگر آن روی میمون‌ها مورد آزمایش قرار گرفت. با تزریق این واکسن آنتی بادی‌هایی در بدن حیوانات تولید شد که مختص تمامی نسخه‌های راینو ویروس موجود در واکسن بوده است.

آنتی بادی‌ها یکی از روش‌های واکنش سیستم ایمنی برای مقابله با عوامل خارجی از قبیل ویروس‌ها و باکتری‌هاست. آنتی بادی‌ها به عامل خارجی مشخصی مختص هستند و بدن آن را شناسایی می‌کنند. در صورتیکه فرد در معرض ویروسی قرار گیرد که سیستم ایمنی آمادگی مقابله با آن را دارد می‌تواند به سرعت آنتی بادی‌های مورد نیاز را تولید و از بروز بیماری‌ جلوگیری کند.

واکسن‌ها موجب می‌شوند بدن آنتی بادی‌های خاصی را تولید کند و بنابراین اگر فرد با ویروس یا باکتری مواجه شود که در مقابل آن واکسینه شده، سیستم ایمنی می‌تواند به سرعت این آنتی‌بادی‌ها را مجدد تامین کند. واکسن‌ها حاوی نسخه ضعیف شده یا از بین رفته ویروس یا باکتری هستند هر چند سرماخوردگی معمولی تنها از یک نوع ویروس ناشی نمی‌شود.

متخصصان برای مقابله با انواع راینوویروس‌ها 25 نسخه را به واکسن موش‌ها و 50 نسخه را به واکسن میمون‌ها اضافه کردند. همچنین به منظور مقایسه واکسن آنفلوآنزایی که سال جاری مورد استفاده قرار گرفت تنها حاوی چهار نسخه ویروسی بوده است. محققان مشاهده کردند موش‌ها 25 نوع آنتی بادی و میمون‌ها 50 نوع آنتی بادی تولید کردند.

سپس این آنتی بادی‌ها از نمونه خون حیوانات مجزا شده و در بررسی‌های آزمایشگاهی دیگر مورد آزمایش قرار گرفت. محققان دریافتند این آنتی‌بادی‌ها قادر بودند تا سلول‌های انسانی موجود در محیط آزمایشگاهی را از آلوده شدن حفظ کنند.

به گزارش لایوساینس، نتایج به دست‌ آمده حاکیست که امکان ساخت چنین واکسنی وجود دارد هر چند لازم است بررسی‌های بیشتری برای تولید واکسن سرماخوردگی معمولی موثر برای انسان انجام شود.

...

منبع

  • هیچ نظری یافت نشد

نظر خود را اضافه کنید.

0

تبلیغات ویژه

دانلود جدیدترین نسخه ی بازی و نرم افزارهای اندروید

آمار روزانه سایت

تاریخ آگهی ها نمایش كلیك
07/29
31
52699
750
07/27
0
192
3
07/22
0
140910
2221
07/21
35
146610
2301
07/20
0
86637
641

حاضرین در سایت

ما 101 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

کليه حقوق مادي و معنوي اين سايت متعلق به روز پـیام است.© 2016-2007

<<طـبق ماده 12 فصل سوم قانون جرائم رایانه ای هرگونه کپی برداری از قالب و طرح سایت، پیگرد قانونی دارد>>