پیش‌بینی سازمان هواشناسی از آثار «لانینو» در ایران

احد وظیفه در خصوص اطلاع‌رسانی مرکز اقیانوس‌شناسی آمریکا درباره وقوع پدیده «لانینو» اظهار داشت: لانینو در واقع حالت برعکس النینو است.

وی ادامه داد: سال گذشته هم موضوع النینو مطرح بود که بخش شرقی اقیانوس آرام از سواحل شرقی استرالیا تا سواحل غربی آمریکا به وسعت 15 هزار کیلومتر مربع گر‌م‌تر از حد معمول شد.در این پدیده دمای متوسط آب اقیانوس که 26 درجه بود 2 درجه گرمتر از حد معمول می‌شود و بر حسب شدت این پدیده آنومالی یا نابهنجاری دمایی متفاوت است که معمولاً تا حدود یک درجه به النینوی ضعیف،‌ تا 1.5 درجه به النینوی متوسط و از 2 درجه به بالا به سوپر النینو یا ابر‌النینو معروف است.

مدیر مرکز پیش‌بینی سازمان هواشناسی گفت: در سال گذشته شاهد وقوع ابر النینو بودیم که الگوی بارش را در آن مناطق که ذکر شد، عوض کرد؛ سواحل اندونزی، کشور‌ مالزی و جنگل‌های استوایی کم‌بارش شدند و خشکسالی حاکم شد و برعکس در سواحل پرو و آمریکای جنوبی بارندگی افزایش یافت.

وظیفه اضافه کرد: در «لانینو» این موضوع برعکس است یعنی دمای آن بخش اقیانوس آرام سردتر از حد معمول می‌شود و الگوی بارش تغییر می‌یابد و بدین‌ترتیب اثراتی دارد و این چون یک پدیده بزرگ مقیاس است، تأثیر آن در آب و هوای جهان مشهود است و محدود به آن منطقه نیست.

مدیر مرکز پیش‌بینی سازمان هواشناسی ادامه داد: نیروهایی وجود دارند که توده‌های هوا را جابه‌جا می‌کنند بنابراین این شرایط ممکن است در نقاط دیگر جهان هم تأثیرگذار باشند و تبادل دمایی وجود دارد.

وی اضافه کرد: وقتی تغییرات جوی در نقطه‌ای رخ می‌دهد مربوط به همان منطقه نخواهد شد و در دیگر نقاط دنیا هم تاثیرگذار است اما بدین‌گونه نیست که همه اثرات پدیده‌ای مانند لانینو در همه نقاط دنیا قابل شناسایی باشد.

وظیفه افزود: نتایج وقوع این پدیده (لانینو) بر همه نقاط دنیا کاملاً شناخته شده نیست زیرا پدیده‌های مختلف دیگر هم وجود دارند که بر هم‌کنش ‌دارند‌ نظیر همین النینوی سال گذشته که عده‌ای معتقد بودند دمای هوا خیلی سرد و عده‌ای معتقد بودند دما خیلی گرم می‌شوند و این به دلیل عدم شناخت این پدیده در مناطق دنیا است.

مدیر مرکز پیش‌بینی سازمان هواشناسی اظهارداشت: درباره اثرات لانینو در کشور ما باید گفت که ما فاصله بسیاری از منطقه وقوع داریم بنابراین تاثیر آن در بازه زمانی فصلی امکان‌پذیر است و به این ترتیب این طور نیست که امروز پدیده‌ای رخ دهد و فردا شرایط خاصی در جو کشور ما رخ دهد اما به صورت بلند مدت و فصلی امکان تغییر وجود دارد.

وی بیان کرد: تغییرات ناگهانی هوا براثر وقوع چنین پدیده‌هایی در کشور نخواهیم داشت اما در این باره چندین پایان نامه دانشجویی در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری انجام شده است و مطالعاتی داریم بر این مبنا که وقوع النینو و یا لانینو نتایج مشخصی بر کشور ما نداشته است و شناخته شده نیست.

وظیفه گفت: در مورد پدیده النینو برخی اعتقاد دارند بارندگی شدید رخ خواهد داد و یا فصل پر بارش خواهد بود و یا در لانینو خشکسالی در منطقه رخ خواهد داد اما به هر حال نتایج آن شناخته شده نیست؛ مثلاً ما در سال‌های النینو بارش شدید داشته‌ایم و در سال‌های لانینو هم این بارش شدید را تجربه کرده‌ایم و یا در شرایط النینو دمای سرد را تجربه کرده‌ایم و در لانینو هم این شرایط حائز شده است.

مدیر مرکز پیش‌بینی سازمان هواشناسی گفت: در النینو در مناطقی نظیر مالزی شرایط خشکسالی رخ می‌دهد به طوری که جنگل‌ها آتش می‌گیرد و بارش کاهش می‌یابد اما در لانینو شرایط جوی به مراتب بهتر می‌شود یعنی ترسالی حاکم می‌شود و بارندگی افزایش می‌یابد که بیشتر در مجاورت آن مناطق است اما برای کشوری مثل ایران، اثرات شناخته شده‌ای ندارد.

به گزارش فارس مرکز اقیانوس‌شناسی آمریکا NOAA نسبت به بروز پدیده‌ای جوی در آمریکای شمالی و سپس سیر آن به دیگر نقاط جهان خبر داده که به «لانینو» معروف است؛ لانینو ‌به‌ علتی متضاد با علت بروز «النینو» رخ می‌دهد و اثرات متضادی نیز دارد.

لانینو‌ وضعیتی است که در قسمت مرکزی و شرقی استوایی اقیانوس آرام، آب سردتر از حالت طبیعی می‌شود و این تغییر دمای اقیانوسی موجب بروز سردی بیشتر هوا در خشکی و کاهش بارش‌ها می‌شود؛ معمولاً در سال‌هایی که پاییز و زمستان از بروز ‌لانینو‌ متأثر می‌شوند، نباید انتظار تَرسالی و بارش‌های مناسب داشته باشیم بلکه با کاهش بارش‌ها و از طرف دیگر سردی بیشتر هوا مواجه می‌شویم که البته احتمال رخداد این شرایط ‌در مناطق وقوع بیشتر است.

...

منبع

  • هیچ نظری یافت نشد

نظر خود را اضافه کنید.

0

تبلیغات ویژه

دانلود جدیدترین نسخه ی بازی و نرم افزارهای اندروید

آمار روزانه سایت

تاریخ آگهی ها نمایش كلیك
08/06
10
117363
1591
08/05
34
167874
1743
08/04
16
170834
1395
08/03
9
203743
2614
08/02
2
100936
802

حاضرین در سایت

ما 196 مهمان و یک عضو آنلاین داریم

  • shoeyb

کليه حقوق مادي و معنوي اين سايت متعلق به روز پـیام است.© 2016-2007

<<طـبق ماده 12 فصل سوم قانون جرائم رایانه ای هرگونه کپی برداری از قالب و طرح سایت، پیگرد قانونی دارد>>