ثبت ۲روز هوای ناسالم در هفته نخست پاییز

خبرگزاری مهر: مریم نادری مدیر واحد پایش و پیش بینی شرکت کنترل کیفیت هوای تهران گفت: در نخستین هفته از مهر ماه، پایتخت۵ روز را در شرایط سالم و ۲ روز را در وضعیت ناسالم برای گروه‌­های حساس سپری کرده است.

به گفته نادری، ‌ بر اساس ارزیابی هفتگی کیفیت هوای تهران، در روزهای شنبه تا چهارشنبه تغییرات مشاهده شده در غلظت آلاینده­ ها متأثر از عوامل محلی بوده است. در ساعات اولیه روزهای مذکور غلظت ذرات معلق به دلیل پایداری شبانه افزایش یافته و در صبحگاه همزمان با افزایش تردد خودروها، به دلیل آغاز سال تحصیلی جدید، به اوج خود رسیده است.

در بعدازظهر روزهای مدنظر، وزش باد محلی، که در اثر نوسانات روزانه دما رخ می­ دهد، به طور مستقیم در پراکندگی موقتی آلاینده­ ها مؤثر بوده و در بهبود کیفیت هوا نقش به­ سزایی داشته است. میانگین سرعت باد طی روزهای مذکور حدود ۳متر ­بر­ ثانیه گزارش شده و در برخی ساعات طی بعد­ازظهر بزرگی آن بین ۴ تا ۷ متر بر ثانیه (با جهت متغیر بین جنوب­‌غربی تا شمال­‌غربی) متغیر بوده که در اکثر موارد کاهش موقتی غلظت آلاینده­‌ها را به­‌دنبال داشته است.

به گزارش مهر به نقل از شرکت کنترل کیفیت هوای تهران، در روز پنجشنبه با ورود امواج ناپایدار به نوار شمالی کشور، دامنه­‌های جنوبی البرز تحت تأثیر فعالیت آن قرار گرفته و به تدریج سبب افزایش میزان ناپایداری جوی، میزان ابرناکی و وزش باد شدید موقتی در این مناطق شد. به طوری‌که، روند افزایشی سرعت باد از صبحگاه پنجشنبه آغاز شده و در بعدازظهر به اوج رسید. لازم به ذکر است، در روز پنجشنبه وزش باد شدید با سرعت متغیر بین ۶ تا ۱۵ متر بر ثانیه با جهت غالب ­غربی، خیزش و انتقال گرد و خاک را به منطقه به دنبال داشت و منجر به کاهش کیفیت هوای پایتخت شد.

بررسی غلظت میانگین ساعتی ذرات معلق اندازه­‌گیری شده در ایستگاه شریف و پارامتر سرعت باد برای ایستگاه هواشناسی مهرآباد گویای آن است که طی روز پنجشنبه  غلظت بالایی از ذرات معلق با قطر کمتر از ۵/۲ میکرون و ۱۰ میکرون همراه با باد غربی به سمت ایستگاه شریف جابه­ جا شد.

لازم به ذکر است، همزمان باتجمع ذرات معلق در سطح شهر و غبار­آلودگی عمق میدان دید در برخی ساعات طی روز پنجشنبه به مقدار یک کیلومتر رسید.  از آنجا که شاخص کیفیت هوا برای بازه ۲۴ ساعته محاسبه می­ شود، تأثیر پدیده گرد و غبار روز پنجشنبه، در شاخص کیفیت هوای روز جمعه نمایان گشته است. خوشبختانه تغییرات شرایط آب و هوایی حاکم بر منطقه و کاهش تردد خودروها در روزپایانی هفته شرایط کیفی هوا را به سمت بهبودی نسبی هدایت کرد.

...

منبع

  • هیچ نظری یافت نشد

نظر خود را اضافه کنید.

0

تبلیغات ویژه

دانلود جدیدترین نسخه ی بازی و نرم افزارهای اندروید

آمار روزانه سایت

تاریخ آگهی ها نمایش كلیك
07/30
1
51504
577
07/29
31
54857
783
07/27
0
192
3
07/22
0
140910
2221
07/21
35
146610
2301

حاضرین در سایت

ما 85 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

کليه حقوق مادي و معنوي اين سايت متعلق به روز پـیام است.© 2016-2007

<<طـبق ماده 12 فصل سوم قانون جرائم رایانه ای هرگونه کپی برداری از قالب و طرح سایت، پیگرد قانونی دارد>>