نپذیرفتن بیماران ایدز غیر منطقی است

 اعلام بیماری


 بیماران مبتلا به ایدز می‌توانند با اعلام بیماری خود به پزشکان و دندان پزشکان، به راحتی و بدون هیچ خطری در مورد شیوع آن از خدمات پزشکی استفاده کنند و منعی در این باره وجود ندارد. در گذشته به علت نداشتن دانش کافی در مورد این بیماری، نبود آزمایشات لازم و عدم شناسایی کسانی که به صورت نهفته ایدز داشتند، انتقال آن از طریق تزریقات بیشتر بود اما امروزه مهم‌ترین عامل انتقال این بیماری، رابطه جنسی است و زنان در بسیاری از موارد قربانی می‌شوند. کشور‌ها به تدریج در این زمینه پیشرفت می‌کنند و راه‌های پیشگیری و کنترل رو به افزایش است. رابطه جنسی در تمام دنیا به مهم‌ترین راه انتقال اچ آی وی بدل شده است و کشور ما نیز به طور طبیعی به این سو می‌رود. یک باور غلط در جامعه وجود دارد که عده ای معتقدند ارتباط جنسی با شریک جنسی به ظاهر سالم بی خطر است و اشکالی ندارد. از طریق ظاهر یک فرد، نمی‌توان فهمید که او به این عفونت آلوده است یا خیر. ویروس این عفونت ممکن است سال‌ها در بدن فرد مبتلا وجود داشته باشد و فرد با این عفونت زندگی کند و از آن آگاهی نداشته باشد. در زمانی که فرد این ویروس را دارد، ناقل این عفونت خواهد بود و احتمال انتقال آن به فرد دیگر، در صورت رعایت نکردن اصول بهداشت جنسی، وجود دارد. علت پنهانکاری در مورد بیماری ایدز، ترس از خوردن انگ فرهنگی است و بسیاری از افراد با کوته‌فکری، همه مبتلان به ایدز را با برچسب‌هایی نشانه می‌روند. بهتر است بیماران مبتلا به ایدز بدون توجه به چنین حرف‌های بی اساسی، نسبت به بیماری خود، پنهانکاری نکنند. اطلاعات پزشکی مردم در مراکز بهداشتی و درمانی، به صورت محرمانه نگهداری می‌شود و بیماران مبتلا به اچ آی وی حداقل در مراکز پزشکی که اطلاعات آنها محفوظ است، بدون ترس و نگرانی، نسبت به اعلام بیماری خود اقدام کنند. مشکل اصلی در این مساله، وجود این انگ فرهنگی است و باید با فرهنگسازی و برنامه ریزی‌های لازم، هرچه سریع تر این انگ را از بین ببریم. بسیاری از مبتلایان به این بیماری، بی گناهند و نباید با زدن برچسب روی همه مبتلایان، آنها را متهم کرد. تنها می‌توان با آموزش همگانی جامعه، آگاهی در مورد این بیماری را بالا برد.


اچ آی وی می‌تواند هر کسی را مبتلا کند و حاشیه امنی برای هیچ‌کس وجود ندارد. افرادی هم وجود دارند که از راه انتقال خون آلوده به این بیماری مبتلا شده اند. سازمان انتقال خون آزمایش‌های بسیار کاملی در این زمینه تهیه می‌کند و روی فرآورده‌های خونی نظارت دارد. اما باید توجه داشت که اگر پنهانکاری در این زمینه، مکمل کوچک‌ترین سهل انگاری شود، این بیماری به راحتی می‌تواند افراد سالم را مبتلا کند. البته ممکن است بیماری در مرحله نهفتگی باشد و خود بیمار هم نسبت به آن آگاه نباشد که این مساله وظیفه سازمان انتقال خون را در مورد کنترل اچ آی وی سخت تر می‌کند.


 آموزش برای پیشگیری از ایدز


صدا و سیما یکی از پر مخاطب ترین رسانه‌های کشور است که می‌تواند در امر آموزش بسیار موثر واقع شود. این سازمان می‌تواند با گنجاندن این بیماری در سریال‌ها و فیلم‌هایی که می‌سازد، در زمینه آگاهی‌بخشی به جامعه، فرهنگسازی کند. همچنین ساخت برنامه‌هایی در قالب گفت‌وگو و میزگرد و ارائه نظرات کارشناسی، می‌تواند به آموزش جامعه در مورد این بیماری کمک کند. بیشتر دانش‌آموزان ما در دوران مدرسه در سلامت کامل به سر می‌برند و بعدها به دلیل نداشتن آگاهی دچار این بیماری، اعتیاد و مسائلی از این دست می‌شوند. آموزش و پرورش نیز می‌تواند با آموزش مهارت‌های زندگی، در راستای آشنا کردن دانش‌آموزان با این بیماری، نقش مهمی ایفا کند. برخورد با اچ آی وی در جوامع پیشرفته، مانند یک بیماری معمولی است و این امر از اقدامات فرهنگی و بالا رفتن آگاهی جامعه ناشی می‌شود. بنابراین ما نیز می‌توانیم با برنامه ریزی‌های منسجم در راستای آگاهی بخشی به جامعه و فرهنگسازی در این زمینه، با این بیماری مواجه شویم. وظیفه افراد سالم در قبال مبتلایان به ایدز این است که همه مبتلایان را به یک چشم نبینند و از زدن انگ و برچسب به این افراد خودداری کنند؛ چرا که ممکن است خودشان به این بیماری مبتلا شوند.
* عضو کمیسیون بهداشت مجلس 

...

منبع

  • هیچ نظری یافت نشد

نظر خود را اضافه کنید.

0

تبلیغات ویژه

دانلود جدیدترین نسخه ی بازی و نرم افزارهای اندروید

آمار روزانه سایت

تاریخ آگهی ها نمایش كلیك
08/06
10
138693
1880
08/05
34
167874
1743
08/04
16
170834
1395
08/03
9
203743
2614
08/02
2
100936
802

حاضرین در سایت

ما 87 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

کليه حقوق مادي و معنوي اين سايت متعلق به روز پـیام است.© 2016-2007

<<طـبق ماده 12 فصل سوم قانون جرائم رایانه ای هرگونه کپی برداری از قالب و طرح سایت، پیگرد قانونی دارد>>