سقوط فاجعه بار نرخ باروری که معجزه ایرانی نام گرفت!

طنین یاس: «افزایش جمعیت»، موضوعی که چند سالی با هشدارهای مقام معظم رهبری برای مدتی به سوژه داغ رسانه ها تبدیل شد و مسئولان امر هم طبق معمول وارد بازی قول دادن و وعده وعید شدند.

اینکه اقدامات جدی را در راستای افزایش جمعیت انجام خواهند داد ...

 اینکه تا حد ممکن موانع فرزند آوری را در جامعه کمرنگ خواهند نمود...

 و از همه مهمتر در راستای رفع «مشکلات اقتصادی» که شاید اولین بهانه برای عدم فرزندآوری باشد اقداماتی انجام خواهند داد!

حتی قرار بود طبق معمول و شعار همیشگی جامعه در این موضووع مهم «فرهنگ سازی » هم صورت بگیرد!

اما نتیجه چه شد؟ آیا آخرین آمار و ارقام منتشر شده از نرخ زاد و ولد در کشور تلاش مسئولان را تایید می کند و یا حکایت دیگری دارد.

اکنون نرخ رشد جمعیت که زمانی 3.2 درصد بود، به کمتر از 1.3 درصد رسیده است. هم اکنون یک زن در سن باروری، کمتر از یک دختر از خود به جای می گذارد، یعنی کشور در طول زمان نمی تواند حتی جمعیت خود را جایگزین کند. اکنون جمعیت ایران، سریعترین حرکت را به سمت مرزهای سالخوردگی جمعیت دارد و چندی  پیش بود که مدیرکل سازمان بهزیستی استان تهران گفت: «از سال 65 تا 90 جمعیت کشور در حالی سالانه 1.7 درصد رشد داشته که رشد جمعیت بالای 60 سال در کشور 4.3 درصد بوده، یعنی رقمی حدود سه برابر رشد کلی جمعیت.»[1]

جالب آن که این کاهش بی حد و حصر جمعیت به حدی بوده است که تحدید نسل ایران که باید در سال 1371 متوقف می شد، بیش از دو دهه در کمال غفلت و بی توجهی مسئولان امر ادامه پیدا کرده است و به گفته برخی از دانشمندان غربی، ایران «رکورددار کاهش رشد جمعیت جهانی»، آن هم در طول تاریخ بشر شده است!

متاسفانه در بحبوحه ای که کشور ما قدم به قدم به بحران جمعیت نزدیک تر می شد، همین کارشناسان جمعیت ایران که دستی نیز بر کاهش نرخ باروری و شعار «دو بچه کافیست!» داشتند با افتخار، سقوط فاجعه بار نرخ باروری در کشور را تبدیل به مقاله کرده و در غرب منتشر می کردند. اسم این فاجعه را هم می گذاشتند: معجزه ایرانی

عنوان مقاله: «معجزه ایرانی: چگونه در کمتر از یک دهه، نرخ پوشش وسایل ممانعت از بارداری، تا بیش از 70 درصد افزایش یافت و دو سوم از نرخ باروری کاسته شد؟»

اما از آن سال ها مدت مدیدی گذشته و زنگ خطرها به صدا در آمده است نکته ای که در این میان بسیار قابل توجه و نیازمند تحلیل و بررسی است آن است که متاسفانه در کشور ما هشدارهایی که اخیرا توسط صاحب نظران در خصوص رشد منفی جمعیت داده شد مورد توجه متولیان امر قرار نگرفته و حتی زیر ساخت های اولیه در راستای موانع رشد جمعیت از جمله موانع اقتصادی٬ موانع اجتماعی٬ موانع فرهنگی و ...   برداشته نشده است.

جالب است بدانید که برژینسکی مشاور امنیت ملی سابق آمریکا در سال ۲۰۰۹ در مصاحبه ای با وال استریت ژورنال در خصوص جمعیت ایران گفته بود:« از فکر کردن به حمله پیشدستانه علیه تأسیسات هسته ای ایران اجتناب کنید و گفتگوها با تهران را حفظ کنید٬ چون زمان٬ آمارهای جمعیتی و تغییر نسل در ایران به نفع رژیم حاکم ایران نیست.»

بی شک بسیاری از دشمنان نظام چشم به تغییرات جمعیتی و رشد نا متوازن جمعیت در ایران دوخته اند و خواب های پریشانی را نیز برای کشور ما ترسیم کرده اند اما متاسفانه مسئولان امر را خواب سنگین غفلت بره است.

در شرایطی که در بسیاری از کشورهای اروپایی و غربی برنامه های خوب و مدونی در جهت افزایش جمعیت ریخته شده و سیاست های تشویقی نیز برای فرزند آوری یکی پس از دیگری وضع می شود، در کشور ما از این سیاست ها و برنامه ها هیچ خبری جز شعار نیست.

حتی فضای مجازی و سایت ها و خبرگزاری های کشورهای غربی نیز در خدمت سیاست های افزایش جمعیت بوده و روزی نیست که شاهد معرفی و الگو سازی خانواده های موفق و پرجمعیت در این رسانه ها و شبکه های اجتماعی نباشیم به عنوان نمونه ای از این دست تبلیغات می توان به مورد زیر اشاره کرد.
 
زوج  انگلیسی هفدهمین فرزند خود را به دنیا آوردند/ بزرگترین فرزند آنها 27 سال دارد.

بدون شک مسئولان کشور چه در زمینه تدوین قوانین و چه اجرا ، چه در زمینه بستر سازی فرهنگی و پوشش رسانه ای می توانند تمام همت و تلاش خود را در جهت افزایش فرزند آوری انجام دهند تا در سال های آینده شاهد رشد روز افزون جمعیت به صورت آگاهانه باشیم.

...

منبع

  • هیچ نظری یافت نشد

نظر خود را اضافه کنید.

0

تبلیغات ویژه

دانلود جدیدترین نسخه ی بازی و نرم افزارهای اندروید

آمار روزانه سایت

تاریخ آگهی ها نمایش كلیك
08/05
34
124546
1253
08/04
16
170834
1395
08/03
9
203743
2614
08/02
2
100936
802
08/01
56
115095
1801

حاضرین در سایت

ما 96 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

کليه حقوق مادي و معنوي اين سايت متعلق به روز پـیام است.© 2016-2007

<<طـبق ماده 12 فصل سوم قانون جرائم رایانه ای هرگونه کپی برداری از قالب و طرح سایت، پیگرد قانونی دارد>>