پشت پرده فشارها برای ورود یک دارو با برند آمریکایی

مدیر برنامه تفاهم‌ نامه‌های دارویی سازمان غذا و دارو به نگرانی ‌های برخی از بیماران مبتلا به "گوشه" درباره یک داروی کره ‌ای پاسخ و به آنها اطمینان داد که نوع آمریکایی این دارو هیچ گونه برتری نسبت به نوع کره ‌ای آن ندارد.

خبرگزاری تسنیم: دکتر ذوالفقار تقویان - مشاور رئیس سازمان غذا و دارو، درباره درخواست جمعی از خانواده‌‌های بیماران مبتلا به "گوشه" مبنی بر لزوم حمایت از برند آمریکایی دارویشان و اظهار نگرانی برخی پزشکان نسبت به نوع کره‌ ای آن، اظهار داشت: مشخص است که هیجانات و فشارها برای ورود برند اصلی آمریکایی این دارو تنها از سوی بیماران و پزشکان نیست، بلکه شرکت ‌های وارد کننده آن با اعمال این فشارها و ارایه اطلاعات نادرست، بیماران را دچار نگرانی می ‌کنند.

تقویان تاکید کرد: نوع آمریکایی این دارو هیچ گونه برتری نسبت به نوع کره ‌ای آن ندارد و سازمان غذا و دارو پس از کسب اطمینان از کیفیت، اثربخشی و شرایط تولید، نسبت به واردات آن اقدام کرده است.

وی به حدود 170 بیمار مبتلا به "گوشه" در کشور اشاره کرد و افزود: قیمت نوع کره ‌ای داروی مورد استفاده مبتلایان به "گوشه" حدود نصف قیمت نوع آمریکایی آن است و از آنجا که بررسی ‌های انجام شده مشخص کرد نوع آمریکایی آن هیچ ارجحیتی به نوع کره‌ ای ندارد، جهت صرفه‌ جویی ارزی بیشتر، نسبت به واردات از این کشور اقدام شد؛ چراکه قیمت این دارو بسیار بالاست و سالانه 300 میلیون تومان بابت هر بیمار هزینه دارد.

تقویان تاکید کرد: نوع کره ‌ای این دارو تاییدیه‌ های لازم را از سازمان غذا و دارو اخذ کرده و تمام مراحل ثبت و کنترل آن به صورت کامل صورت گرفته است. از طرفی هم چند سال است که نوع ژنریک این دارو توسط شرکت کره‌ ای تولید شده و در خود کره و چند کشور دیگر هم مصرف می‌ شود.

مدیر برنامه تفاهم‌ نامه ‌های دارویی سازمان غذا و دارو در این باره افزود: سازمان غذا و دارو از سال 92 پیگیر ثبت این دارو در کشور است و پس از انجام تمام اقدامات لازم، نهایتا این دارو امسال وارد بازار دارویی کشور شد و این چنین نیست که یک شبه در مورد آن تصمیم ‌گیری شده باشد.

به گزارش وزارت بهداشت - وی با بیان اینکه داروی آمریکایی از بازار دارویی ایران حذف نشده است، در عین حال از پزشکان مربوطه و همچنین بیماران مصرف کننده آن خواست که به دستگاه‌ های نظارتی و سازمان غذا و دارو اطمینان داشته باشند و گفت: بی‌ تردید درمان موثر بیماران برای ما مهم است و لازم است بیماران نیز با اطمینان خاطر داروهای مورد تایید سازمان غذا و دارو را مصرف کنند.

به گفته تقویان، مصرف این دارو با برند آمریکایی حدود 20 میلیارد تومان هزینه اضافی برای بیماران مذکور دارد. در حالیکه جایگزین کردن نوع کره‌ ای آن، حدود 6 میلیون یورو صرفه جویی ارزی برای کشور به دنبال خواهد داشت.

...

منبع

  • هیچ نظری یافت نشد

نظر خود را اضافه کنید.

0

تبلیغات ویژه

دانلود جدیدترین نسخه ی بازی و نرم افزارهای اندروید

آمار روزانه سایت

تاریخ آگهی ها نمایش كلیك
08/05
0
40398
390
08/04
16
170834
1395
08/03
9
203743
2614
08/02
2
100936
802
08/01
56
115095
1801

حاضرین در سایت

ما 156 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

کليه حقوق مادي و معنوي اين سايت متعلق به روز پـیام است.© 2016-2007

<<طـبق ماده 12 فصل سوم قانون جرائم رایانه ای هرگونه کپی برداری از قالب و طرح سایت، پیگرد قانونی دارد>>