با روند کنونی، مردم باید منتظر روزهای سخت‌تری باشند/ خشکاندن تالاب های خوزستان برای حفاری‌های نفت / رشد 50 درصدی آسم در دانش‌آموزان خوزستان

سرویس اجتماعی فردا؛ رسول عوده زاده:دوباره حال و هوای آسمان خوزستان غمگین شده، گویی این غم دست بردار نیست. پس از چند روز هوای صاف و آسمان آبی و هوای خنک و دلپذیر پاییزی، سر و کله مهمانان ناخوانده پاییزی دوباره در آسمان خوزستان پیدا شد و ریزگردهای مزاحم دوباره مهمان ریه های مردم شدند و باز هم غلظت آن دو رقمی شد. شبکه های اجتماعی دوباره محل نوآوری و فتوتیترهایی که دست کم برای تخلیه این غم شده اند به قول این غمگین ها «هوا به شدت دو نفره است».

ریزگردها

وعده ها چه شد؟

حمید یکی از کاربران اهوازی در شبکه های اجتماعی خطاب به مدیران استانی می نویسد: آلودگی هوا و میزان گرد و غبار در اهواز از حد خطرناک هم گذشت و به بیش از ۷۰ درصد رسید. آیا سلامت مردم و دانش آموزان معصوم برای شما ارزش ندارد؟ یا فکر می کنید خاک کردن خلق الله براساس حجت شرعی مستحب است؟ لطفا علاوه بر مدارس، ادارات را هم تعطیل اعلام کنید. شیر رایگان! درمان رایگان! توزیع ماسک رایگان! که خبری نیست.

غبار را با شعار نمی توان شست

فاطمه یکی دیگر از کاربران خوزستانی، نگران می نویسد: امروز مردم از شعارهای زیبا و وعده های پوشالی و گفتارهای عاشقانه برای کسب قدرت به ستوه آمده و به دنبال کردار دلیرانه هستند. زیرا غبار را با کردار دلیرانه می توان فرونشاند.

او می افزاید: نمایندگان محترم هم بدانند ما ۱۳ سال از این شعارها و مصاحبه ها و نطق های آتشین شنیدیم و گوش های ما آکنده از بایدها، می کنم‌ها، شده‌ها، تصویب کردن‌ها و تصمیم‌هاست. امروز، روز عمل کردن و اقدام است.

ریزگردها

سکوت و سکون منتخبان مردم در برابر ریزگردها جای سوال دارد

اما یک فعال محیط زیست به خبرنگار «فردا» می گوید: به جای تاختن به محیط زیست که در فرآیند تصمیم گیری ها در حاشیه است باید از استانداری، وزارت نفت، وزارت نیرو و نیشکر سوال کرد. مردم به جای تیترها به دنبال کرده ها هستند. با شعارها نمی توان به شعور مردم توهین کرد. با این روندی که مدیران در برخورد با مشکل درشت در پیش گرفته اند باید منتظر روزهای سخت تری برای این مردم بود. اما سکوت و سکون منتخبان مردم در برابر ادامه این روند محل سوال جدی است.

حسین جاوید اضافه می کند: خشک کردن تالاب ها، انتقال آب از سرشاخه رودخانه ها و سدسازی ها منجر به برهم زدن اکوسیستم خوزستان شده است و با کارهای نمایشی نمی توان مانع از خشم طبیعت شد.

باز هم ریزگردها از استانداری جلو افتادند

یک فعال اجتماعی نیز به خبرنگار «فردا» می گوید: این بار هم ریزگردها از عمارت ذوزنقه ای خیابان فلسطین جلو زدند و استانداری خوزستان را در کورس رقابت جا گذاشتند. این بار هم اول لشکر تا بن دندان مسلح ریزگردها به آسمان خوزستان و ریه های خوزستانی ها حمله ور شدند و از مرز 10 برابر هم گذشتند اما مسئولان استانداری خوزستان تازه یادشان افتاد که باید دانشگاه ها و مدارس و مراکز آموزشی استان را تعطیل کنند.

ریزگردها

حسن ربیعیان می افزاید: این برای چهارمین بار است که چنین اتفاقی می افتد اما مسئولان استانداری همچنان از قافله عقب هستند و پس از وخیم شدن اوضاع تازه به فکر نوشدارو می افتند و به ضرب و زور بیانیه و اطلاعیه مدارس و دانشگاه ها را تعطیل می کنند. انگار این تبدیل به قانون و رسم نانوشته ای شده است که ابتدا ریزگردها بیایند و سپس مسئولان مرتبط دست به کار تعطیلی مدارس و دانشگاه ها شوند. چرا چنین اتفاقی می افتد و چاره کار چیست؟ آیا مسئولان به پیامدهای این نوع تصمیم گیری خود توجه کرده اند؟

رشد 50 درصدی آسم در دانش‌آموزان خوزستانی

از آنجا که آلودگی هوا در اثر ریزگردها با شروع مدارس همراه شده است؛ رئیس اداره سلامت اداره‌کل آموزش‌و‌پرورش خوزستان در این باره می گوید: آمار دانش‌آموزان مبتلا به آسم و بیماری‌های تنفسی نسبت به سال گذشته 50 درصد رشد داشته است که نسبت به جمعیت دانش‌آموزی استان رقم بالایی نیست اما رشد آن نسبت به سال‌های گذشته نگران‌کننده است.

«امید مقیمی‌پور» می افزاید: به‌طور کلی با توجه به اینکه ریزگردها پدیده‌ای است که تصمیم‌گیری در خصوص آن در حوزه اختیارات آموزش‌و‌پرورش نیست، ناگزیر هستیم که شرایط مدارس را با این پدیده وفق دهیم. به همین دلیل توصیه‌ها و بررسی‌ها بر این مبنا قرار گرفت که دانش‌آموزان بتوانند در کنار این پدیده زندگی امن داشته باشند.

ریزگردها

مراجعه 23 نفر به بیمارستان های گلستان و امام

با وجود تعطیلی مدارس و دانشگاه ها هستند کسانی که به واسطه شغل و ضرورت مجبور به قرار گرفتن در این هوای آلوده هستند و از اثرات آن برای سلامتی بی نصیب نمی مانند. به طوری که به گفته مسئول روابط عمومی بيمارستان گلستان اهواز، طی ٤٨ ساعت اولیه بعد از شروع گرد و غبار ١٠ نفر بيمار قلبي و تنفسي بر اثر گرد و خاك به این بیمارستان مراجعه کرده اند.

علاوه بر این مسئول روابط عمومی مرکز آموزشی درمانی امام خمینی(ره) اهواز اظهار می کند: بيمارستان امام اهواز نیز از (شبِ شنبه؛ 9 مهر) تا ٨ صبح یکشنبه، ١٣ مراجعه کننده بر اثر مشکلات تنفسی ناشی از ریزگردها داشته كه ٣ نفر از آنها بستری شدند و باقی سرپايی مداوا و مرخص شدند.

محیط‌ زیست کج دار مریض عمل می‌کند

از سوی دیگر، عضو کمیسیون اجتماعی مجلس با وخیم توصیف کردن وضعیت گرد‌وغبار در خوزستان، می گوید: ریزگردها هشت برابر وضعیت نرمال است، سازمان حفاظت محیط‌زیست هم به کندی و به شکل مقطعی اقدامات پیشگیرانه را پیش می‌برد. هم‌اکنون در برخی از نقاط استان خوزستان ریزگردها هشت برابر وضعیت نرمال است این در حالی است که امکانات لازم در اختیار مردم قرار نگرفته و بیمارستان مجهز نیز تعبیه نشده از این رو تصمیم بر تعطیلی ادارات و مدارس گرفته شده است.

ریزگردها

«علی ساری» در خصوص آخرین وضعیت ریزگردها در استان خوزستان، می افزاید: سازمان حفاظت محیط‌ زیست در مورد تامین حق‌آبه تالاب‌های شادگان و هورالعظیم و انتقال آب به این تالاب‌ها اقدامات مقطعی و شعارگونه انجام داده است، اقدامات موثر به دلایل مختلف از جمله منشاهای خارجی انجام نمی‌شود در حالی که بخشی از کانون های گرد و غبار داخلی است که باید اصلاح شود.

او با انتقاد از اینکه روند اجرای پروژه‌های بهبود شرایط هوای استان خوزستان همچون نهال کاری و تامین حق‌آبه تالاب‌ها مورد رضایت مردم نیست، معتقد است: اقدامات به شکل کج دار مریض صورت می‌گیرد، از این رو بارها تاکید شده که اقدامات باید در شش کانون ریزگرد استان خوزستان با سرعت بالا انجام گیرد ضمن اینکه گزارش این اقدامات نیز باید هر ماه ارائه شود تا حقیقت برای مردم هویدا شود، اما تاکنون گزارشی از اقدامات اعلام نشده است.

نماینده مردم اهواز در مجلس شورای اسلامی، یادآور می شود: بیمارستان تخصصی با توجه به شرایط استان خوزستان نیز باید راه‌اندازی شود اما تاکنون گامی در این زمینه برداشته نشده، البته به زودی جلسه‌ای با وزیر بهداشت و درمان خواهیم داشت که موضوعات بهداشتی را جویا خواهیم شد.

ریزگردها

لزوم تسریع در احداث بیمارستان تنفسی اهواز

نماینده دیگر مردم اهواز در مجلس نیز با انتقاد از وضعیت بحرانی هوای خوزستان به دلیل افزایش ریزگردها، می گوید: رفع ریزگردهای خوزستان که به معضلی ملی تبدیل شده عزم و اراده ای ملی می طلبد و مستلزم انجام اقدامات دائمی است.

«جواد کاظم نسب الباجی» در رابطه با اقدامات صورت گرفته برای بهبود وضعیت هوای خوزستان از آغاز مجلس دهم، می گوید: از آغاز این مجلس ما پیگیری هایی را در این رابطه داشتیم که به همین منظور طی سه روز پیش آقای مخبر، رئیس بنیاد برکت اعلام کرد 200 هکتار از اراضی خوزستان را درختکاری خواهند کرد، همچنین به وزیر نفت دستور داده شد که تالاب هورالعظیم که یکی از کانون های ریزگردها است آبگیری شود تا از شیوع ریزگردها جلوگیری شود زیرا وزارت نفت برای حفاری نفت اقدام به خشکاندن تالاب های خوزستان کرده در این رابطه وزارت نفت هم قول مساعد داده که با یک برنامه ریزی منظم و ویژه که لطمه ای به تالاب های هورالعظیم و هویزه نرسد اقدام به استخراج و حفاری نفت کند.

او ادامه می دهد: طبق پیگیری های به عمل آمده مقرر شد سازمان حفاظت محیط زیست برای مدیریت ریزگردهای خوزستان وارد عمل شده و همچنین در برنامه ششم توسعه اعتبارات ویژه ای برای این منظور در نظر گرفته شود.

ریزگردها

تا وقتی محیط زیست برنامه ویژه ای نداشته باشد این اقدامات بی فایده است

کاظم نسب الباجی می افزاید: در این رابطه مقرر شد سازمان منابع طبیعی برای رفع کانون های داخلی ریزگردها اقدام به کاشت نهال یا مالچ پالشی کند، البته هر چند مقرر شد چنین اقداماتی برای کاهش ریزگردها و آلودگی هوای خوزستان صورت بگیرد اما معتقد هستم تا زمانی که خانم ابتکار برنامه های دائمی و ویژه ای را برای رفع معضل ریزگردهای خوزستان در دستور کار قرار ندهد اقدامات مقطعی راه به جایی نخواهد برد.

عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی در مجلس دهم، با بیان اینکه اگر سازمان حفاظت محیط زیست بر اساس قانون عمل می کرد بدون شک مشکلات زیست محیطی خوزستان به ویژه معضل ریزگردها به درستی مدیریت می شد، تصریح می کند: این دستگاه اگر به صورت جدی از صدور مجوزهای غیرکارشناسانه که منجر به تخریب محیط زیست خوزستان می شود جلوگیری کند قسمت عمده ای از مشکلات زیست محیطی خوزستان مرتفع خواهد شد.

این نماینده مردم در مجلس دهم، ادامه می دهد: این دستگاه اگر به صورت جدی پیگیر اخذ اعتبار یک درصد آلایندگی از فروش نفت و نیشکر بود بدون شک امروزه با مشکلات زیست محیطی زیادی در خوزستان مواجه نبودیم.

ریزگردها

خوزستان با وجود صنایع بیشمار نفت و گاز مورد بی مهری است

این نماینده مردم در مجلس دهم با ابراز تاسف از اینکه استان خوزستان با وجود صنایع بیشمار نفت و گاز مورد بی توجهی مسئولان قرار گرفته است، یادآور می شود: در حالی که عملیات و اکتشافات نفتی موجب افزایش ریزگردها و مختل شدن زندگی مردم شده اما موسسات نفتی توجهی به رفع مشکلات زیست محیطی خوزستان نداشته و علاوه بر این بحران ریزگردها هم مورد غفلت و بی توجهی دولت واقع شده است.

وی با بیان اینکه سوزاندن مزارع نیشکر در افزایش آلایندگی هوای اهواز، آبادان، شادگان و همچنین روستاهای اطراف اهواز دخیل بوده است، تصریح می کند: صنایع کشاورزی زمانی که اراضی مردم را گرفتند و زیر کشت نیشکر بردند قول دادند که از دستگاه های مجهز و پیشرفته ای برای برداشت محصول استفاده کنند اما نه تنها این کار صورت نگرفته بلکه شاهد هستیم مسئولان برای اینکه برداشت محصول تسهیل شود و هزینه نکنند اقدام به سوزاندن برگ های نیشکر می کنند که انتشار دود ناشی از این سوزاندن باعث افزایش آلودگی هوای خوزستان شده است هر چند این صنایع باید یک درصد آلایندگی را پرداخت کنند اما نسبت به این کار کوتاهی می شود.

ریزگردها

نماینده مردم اهواز، باوی، حمیدیه و کارون در مجلس شورای اسلامی، بر لزوم تسریع در احداث بیمارستان تنفسی در اهواز تاکید می کند و یادآور می شود: امیدواریم وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، دولت و بنیاد برکت در جهت هر چه سریع تر عملیاتی شدن احداث بیمارستان تنفسی برای رفع مشکلات تنفسی مردم گام های اساسی بردارند.

چرا کسی کاری نمی کند؟

دیگر فصل گرم و سرد نمی‌شناسد؛ سرزده می‌آید و پیاپی، تا جایی که نه سلامت برای ریه‌های مردم باقی گذاشته و نه اعصاب و روز خوش. اما این مردم می پرسند: «چرا کسی کاری نمی کند؟»

...

منبع

  • هیچ نظری یافت نشد

نظر خود را اضافه کنید.

0

تبلیغات ویژه

دانلود جدیدترین نسخه ی بازی و نرم افزارهای اندروید

آمار روزانه سایت

تاریخ آگهی ها نمایش كلیك
08/01
50
61324
791
07/30
6
67653
725
07/29
31
54857
783
07/27
0
192
3
07/22
0
140910
2221

حاضرین در سایت

ما 79 مهمان و یک عضو آنلاین داریم

  • behroznasiri0

کليه حقوق مادي و معنوي اين سايت متعلق به روز پـیام است.© 2016-2007

<<طـبق ماده 12 فصل سوم قانون جرائم رایانه ای هرگونه کپی برداری از قالب و طرح سایت، پیگرد قانونی دارد>>