سهم خودروهای سایپا در مردودی تست معاینه فنی چقدر است؟

سرویس اجتماعی فردا؛شهرنوشت نوشت: شب گذشته سيد نواب حسيني منش در حاشيه بازديد اصحاب رسانه از مراكز معاينه فني ابشناسان و نيايش تهران با بيان اينكه طي ١٤روز  گذشته بالغ بر ٧٠ هزار خودرو براي دريافت معاينه فني مراجعه كرده اند، گفت: ميزان مراجعات در روزهاي سوم و چهارم مهر ماه بالغ بر ٧ هزارو ٥٠٠ مراجعه در روز بوده كه افزايش ٧٥ درصدي ميزان مراجعات نرمال گذشته را شاهد بوديم.

وي با اشاره به اينكه ميانگين مراجعات مهرماه ٤٠٠درصد افزايش يافته است، اظهارکرد: براساس آمار بيش از ٧٠درصد خودروهاي مراجعه كننده، خودروهايي بودند كه براي اولين بار مراجعه مي كردند . اين همان تاكيد و اهتمام شهردار تهران بر اقدامات موثر در كاهش آلودگي هواست .

حسینی منش با بيان اينكه تعداد بسياري از خودروها به رغم وجود قانون، از رعايت آن سرباز مي زدند و كسي هم با آنها برخورد نمي كرد، گفت: با اجراي طرح ال اي زد و اعمال قانون و كنترل هوشمند ، شهروندان مجاب به رعايت قانون شده اند .

مدیرعامل ستاد معاینه فنی با تاكيد بر اينكه الايندگي اصلي ترين عامل مردودي خودروها در ازمون معاينه فني است، تصريح كرد: الايندگي خودرو ٤١ درصد و عيوب ظاهري و مكانيكي ٥٩ درصد علت  مردودي خودروها در ازمون معاينه فني است .

مديرعامل ستاد مركزي معاينه فني تهران با بيان اينكه سالانه بيش از ١٧ هزار كشته و ٢٠٠ هزار مجروح در تصادفات جاده اي داريم، گفت : طي ١٠ سال گذشته ٢٣٦ هزار كشته حاصل تصادفات جاده اي داشته ايم كه به اذعان پليس بيش از نيمي از تصادفات رانندگي جاده اي به دليل نقص ايمني ، تست ترمز و انحراف خودرو بوده است. اين در حاليست كه با انجام تست هاي معاينه فني ، صحت سلامت ترمز ، انحرافات خودرو و تركيدگي لاستيك و غيره مورد ارزيابي قرار مي گيرد .

حسيني منش با بيان اينكه چه كسي پاسخگوي اين تعداد كشته در كشور است، گفت: اكنون بيش از ٨٠ درصد خودروهاي مردودي در مراكز معاينه فني ايراني است و ۶۰درصد مردودی خودروها مربوط به سایپاست.

وي با اشاره به اينكه در تمام دنيا انجام معاينه فني سالانه است، تاكيد كرد: چرا اينقدر به خودروي توليد داخل اعتماد مي كنيم كه معاينه فني را ٥ سال در نظر بگيريم در حالي كه خودروساز خودش بيش از ٢ سال خودروي خود را تضمين نمي كند. از سوي ديگر مسئوليت اجتماعي مالكان خودرو نيز است .

به گفته حسيني منش ٦٠ درصد خودروهايي كه در كشور استفاده مي كنيم پرايد و پژو است كه بيشترين امار مردودي نيز به اين خودروها اختصاص دارد .

  وي در ادامه تصريح كرد : به دنبال احراي طرح ال اي زد و ازدحام جمعيت در مراكز ، از روز سوم مهر ماه تمامي مراكز بصورت دوشيفت و  از ساعت ٧ تا ٢٤ در تمام روزهاي هفته فعال هستند و شهروندان مي توانند با مراجعه به اين مراكز برگه معاينه فني خودروي خود را دريافت كنند.

وي تاكيد كرد: ٥٠٠ هزار خودرو هنوز معاينه فني دريافت نكرده اند و از روزي كه مجدداً طرح به صورت مكانيزه اجرايي شود ميزان مراجعات افزايش خواهد يافت ، لذا هماهنگي براي اجراي شيفت سوم نيز با وزارت كشور صورت گرفته تا شهروندان بتوانند به راحتي معاينه فني دريافت كنند .

حسيني منش در ادامه با بيان اينكه ماهيت اصلي سامانه سيمفا حذف معاينه هاي جعلي است، گفت : با توجه به اينكه برخي خودروها در سال گذشته معاينه فني خود را از مراكز معاينه فني غير معتبر دريافت كرده اند ، شهروندان مي توانند با ورود به سامانه سيمفا symfa.moi.ir و از طريق ارايه شماره پلاك خودرو و شماره شناسه خودروي خود از داشتن و يا نداشتن معاينه فني معتبر مطلع شوند .

مديرعامل ستاد مركزي معاينه فني در ادامه تصريح كرد : روزي كه پليس طرح را به دليل ازدحام متوقف كرد ٧٥٠٠ مراجعه داشتيم اين درحاليست كه امروز ٦٠٠٠ هزار مراجعه داشته ايم ، بطور حتم ازدحام در ساعات خاص پيش مي آيد اما استناد كردن به ازدحام و توقف طرح روايت ناروايي است .

وي تاكيد كرد: طرح از نظر شهرداري تهران لازم الاجراست و اكنون تمامي همكاران  نيز تا ساعات ٢٤ فعال هستند .

به گفته وي بيش از يك ميليون و ٨٠٠ هزار دستگاه خودروي پلاك تهران بالاي ٥ سال سن مشمول معاينه فني هستند. بنابراين اخذ برگه معاینه فنی برای خودروهای تولیدی ۸۹ و قبل از آن بوده و تنها خودروهاي ماقبل سال ٢٠١١ و ماقبل ٩٠ مشمول معاينه فني مي شوند كه تاكنون ١ ميليون ٣٠٠ هزار خودرو معاينه فني دريافت كرده اند كه بيش ار ١/٣ انها مردود شده اند .

به گفته وی اگر یک هواپیما در گوشه کوچکی از دنیا سقوط کند و مسافران جان خود را از دست بدهند تمامی نهادها علت حادثه را جویا می شوند اما کسی مرگ تعداد بالای شهروندان را به واسطه آلودگی هوا درنظر نمی گیرد.

وی تصریح کرد: ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون، فشار خون و ایجاد سرطان‌ها را به دنبال دارد. به طوری که کودکان، نوجوانان و جوانان ما به واسطه استشمام هوای آلوده در معرض این بیماری ها  قرار دارند.

صلاحی تصريح كرد: موتورسيكلت‌ها كلاف سردرگمي هستند كه تاكنون هيچ منجي نداشته است، گفت: یک موتورسیلکت که در شهر تهران تردد می کند برابر ۱۰ پراید آلودگی تولید می کند. در عین حال که میزان پیمایش یک موتور چندین برابر یک خودروی سواری است. لذا جای سوال است که چه کسی پاسخگوی آلودگی ناشی از موتورسیکلت هاست؟

وی با بیان اینکه امروز وزارت کشور پرچمدار اجرای طرح کاهش شده است، گفت: همه ما تابع دستورالعمل ابلاغی وزارت کشور هستیم .

حسینی منش با بیان اینکه تجهیزات معاینه فنی سالانه مورد ارزیابی و چکاب قرار می گیرند، گفت: چنانچه دستگاهی مشکلی داشته باشد مورد تعویض قرار می گیرد. به طوری که طی سال گذشته تمام خطوط ترمزمان نوسازی شده اند و تمامی دستگاه‌های تست آلایندگی نیز اکنون نوسازی شده است.بنابراین چنانچه اعلام می شود دستگاهی هنگ کرده مشکل نرم افزاری است و به لحاظ سخت افزاری مراکز معاینه فنی مشکلی ندارند.

وی در ادامه با اشاره به اینکه بیشترین مردودی خودروها مربوط به خودروهای داخلی به خصوص خودروسازی ساپیاست، گفت: بیشترین آمار مربوط به خودروهای مانند پراید و پژو (۴۰۵)است. البته درنظر داشته باشیم که ۳۰ درصد خودروهای شماره گذاری شده تهران پراید هستند و ۲۰ درصد آنها نیز پژو شامل ۲۰۶، ۴۰۵ و سمند است.

حسینی منش با اشاره به سهم ۶۰درصدی خودروهای سایپا در مردودی ازمون معاینه فنی یادآورشد: به واسطه طرح لعز مراجعه خودروهای لوکس ومدل بالا نیز به مراکز معاینه فنی صورت گرفته اکنون آمار دقیقی از مراجعه کنندگان ندارم، اما حجم زیادی نیز مراجعه خودروهای مدل بالا را داشته ایم که خود را ملزم به معاینه فنی می دانند.

...

منبع

  • هیچ نظری یافت نشد

نظر خود را اضافه کنید.

0

تبلیغات ویژه

دانلود جدیدترین نسخه ی بازی و نرم افزارهای اندروید

آمار روزانه سایت

تاریخ آگهی ها نمایش كلیك
08/08
0
5980
59
08/07
11
224368
3068
08/06
18
240174
3260
08/05
34
167874
1743
08/04
16
170834
1395

حاضرین در سایت

ما 104 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

کليه حقوق مادي و معنوي اين سايت متعلق به روز پـیام است.© 2016-2007

<<طـبق ماده 12 فصل سوم قانون جرائم رایانه ای هرگونه کپی برداری از قالب و طرح سایت، پیگرد قانونی دارد>>