گوشی‌های تعمیری مردم پشت درهای بسته/ پلمپ وقایع گستر خریداران را متضرر کرد

پلمپ وقایع گستر  

 

سرویس اجتماعی فردا:ماجرا از یک ماه پیش و بعد از کلید خوردن طرح نافرجام رجیستری موبایل و مبارزه با قاچاق تلفن‌های همراه شروع شد. در حالی که دست کم دو شرکت ایرانی با ادعای این‌که نمایندگان رسمی اپل هستند، مشغول فعالیت شده و گوشی‌های آیفون را به بازار عرضه می‌کردند، ناگهان نهادهای متولی مبارزه با قاچاق و تخلفات صنفی وارد عمل شده و دفاتر و فروشگاه‌های دو شرکت مه‌تل و وقایع گستر فارس را به دلیل آن‌چه که قاچاق گوشی‌های تلفن همراه بیان شد، پلمپ کردند. امروز اگرچه پرونده وقایع گستر فارس و مه‌تل همچنان مفتوح است، اما ساختمان‌های این دو شرکت و به طور خاص ساختمان عظیم شرکت وقایع گستر فارس مشرف به بزرگراه کردستان تعطیل است و نکته‌ای که از دید بسیاری از رسانه‌ها و مسئولان امر پنهان مانده این است که متاسفانه گوشی‌های برخی از مشتریان وقایع گستر که برای تعمیر به این شرکت سپرده شده بود نیز بلوکه شده و در دپارتمان تعمیرات مانده است!

شکایت‌یار و درد دل مشتریان

بنا بر عادت همیشگی، سامانه شکایت‌یار که به منظور درج شکایات مردمی از خدمات شرکت‌های مختلف دایر شده را بررسی می‌کنم؛ در این بین درمی‌یابم که تقریبا 18 کاربر شکایت‌هایی را مبنی بر بلوکه شدن گوشی‌های موبایل خود و نیافتن راه حل برای پس گرفتن آنها در این سامانه ثبت کرده‌اند. یکی از کاربران و البته مشتری‌های وقایع گستر در شکایت خود نوشته: «من یک هفته قبل از پلمپ شدن وقایع گستر، گوشی‌ام را برای تعمیر به شرکت سپردم و قرار شد صبح همان روزی که این شرکت پلمپ شد، گوشی‌ام را تحویل بگیرم، اما با درهای بسته روبه‌رو شدم.» وی در ادامه متذکر شده: «بیشتر از یک ماه از موضوع گذشته و هیچکس جوابگوی ما نیست و فقط شماره تلفن‌هایی که کسی پاسخگوی آنها نیست و یک فاکتور برای ما باقی مانده‌ است.» اما این تنها مورد شکایات پیرامون حواشی وقایع گستر فارس نیست و برخی نیز از خرابی گوشی‌ها و بسته‌شدن محل تعمیرات گله‌مندند؛ آن هم در شرایطی که مشتری احتمالا هزینه بیشتری را بابت گارانتی‌دار بودن گوشی پرداخته است و امروز تلفن همراه آیفون او با محصول بدون گارانتی تفاوتی ندارد. یکی دیگر از مشتری‌ها در شکایت خود نوشته: «شرکت وقایع گستر هیچ پاسخی به تماس‌ها نمی‌دهد و گوشی من یک ماه بعد از خرید خراب شده و مهلت تعویض آن نیز رو به اتمام است.» البته ناگفته پیداست که بسیاری از مشتری‌ها و خریداران شرکت وقایع گستر که امروز با مشکل پلمپ و تعطیلی این شرکت مواجه هستند، یا به این سامانه ثبت شکایات دسترسی ندارند و یا از وجود آن آگاه نیستند، در نتیجه قاعدتا تعداد شکات بیشتر از معترضان حاضر در شکایت‌یار است.

ماجرای وقایع گستر فارس

وارد پایگاه اینترنتی وقایع گستر فارس می‌شوم. آن‌طور که از صفحه اصلی وبسایت برمی‌آید، گویی هیچ اتفاقی نیافتاده و شرکت همچنان دایر است. به بخش درباره ما رجوع می‌کنم و تاریخچه افتتاح این شرکت را می‌خوانم. در این بخش آمده است: «شرکت تعاونی وقایع گستر فارس در سال 1386 در استان فارس ثبت گردید. این شرکت در سال 1392 در اجرای دستور العمل ساماندهی فعالیت نمایندگی‌های رسمی شرکت‌های خارجی به شماره 222000740000 پس از اخذ مجوز فعالیت شرکت اپل موفق به کسب گواهی فعالیت نمایندگی شرکت‌های خارجی از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت در زمینه وزارت، فروش و خدمات پس از فروش محصولات اپل گردید و در حال حاضر به‌ عنوان تنها وارد کننده رسمی اپل در ایران می‌باشد. امید است کادر مجرب و فنی فروش و خدمات پس از فروش این شرکت در راستای حمایت از مصرف کننده بتواند رضایت‌مندی مصرف کنندگان عزیز را فراهم نماید.» این تمام اطلاعاتی‌ست که از پایگاه وقایع گستر فارس به دست می‌آید. اما نکته سوال برانگیز این است که اگر این شرکت در سال 1392 موفق به کسب مجوز فعالیت و به طور خاص عرضه محصولات اپل شده، چرا در آستانه شهریور ماه سال جاری به دلیل عرضه کالای قاچاق از فعالیت منع شد؟

تعزیرات حکومتی نقشی ندارد

ابتدا به سراغ سازمان تعزیرات حکومتی استان تهران رفتم و تماسی را با روابط عمومی این نهاد برقرار کردم. گرچه بسیاری تصور می‌کنند که تعزیرات حکومتی یکی از سازمان‌هایی‌ست که در بسته‌شدن شرکت وقایع گستر فارس نقش داشته است. اما علی‌رغم گمانه‌زنی‌ها، روابط عمومی تعزیرات حکومتی می‌گوید: «ما دیگر مکانی را پلمپ نمی‌کنیم. اگرچه پیش‌تر به خاطر اجرای احکام این کار را می‌کردیم، اما امروز در صورت وجود بدهی و جریمه از سوی شرکت‌ها فقط به ممنوع‌الخروج کردن بسنده می‌کنیم. در نتیجه تعزیرات حکومتی استان تهران در پلمپ و بسته‌شدن این شرکت نقشی نداشته و نمی‌تواند برای رفع مشکل شهروندان نیز کاری کند.» مسئول روابط عمومی این سازمان در ادامه می‌افزاید: «اتحادیه صنف موبایل متولی اصلی است و باید از طریق آنها پیگیر موضوع شد.»

اجازه مصاحبه نداریم!

تلفن را برداشتم و با اتحادیه صنف صوتی و تصویری و موبایل تهران تماس گرفتم، بعد از چند بار تماس توانستم به بخش بازرسی این اتحادیه متصل شوم. اما متاسفانه مسئولان بخش بازرسی اتحادیه موبایل با شانه خالی کردن از مسئولیت خود و عدم پاسخگویی، اعلام کردند که «اجازه مصاحبه نداریم و موضوع باید از طریق رییس اتحادیه، آقای درستی پیگیری شود.» تماس‌های مکرر من برای گفت‌وگو با آقای درستی اما به جایی نرسید و تلاش‌ها برای طرح پرسش در مورد سرنوشت وقایع گستر فارس و خریداران که گوشی‌هایشان در تعمیرگاه این شرکت بلوکه شده، ناکام ماند.  

گناه خریداران چیست؟

در این میان و شانه به شانه شرکت وقایع گستر فارس، خریداران آیفون نیز متضرر شده و دو ماهی‌ست که گوشی‌های چند میلیون تومانی‌شان را از دست داده‌اند. برخورد ناگهانی با شرکتی که تبلیغات آن تا همین چند ماه پیش به سمع و نظر تمام مردم می‌رسید و فعالیت‌های آن ظاهرا قانونی بود، به مثابه نوش داروی پس از مرگ سهراب است. چرا که این شرکت تاکنون انبوهی از گوشی‌های آیفون را به مشتریان عرضه کرده و چه بهتر که پیش از اوج گرفتن فعالیت‌های این شرکت و رونق یافتن آن، برخورد مقتضی صورت می‌پذیرفت. البته هیچکس منکر و معترض به مبارزه با قاچاق نیست و بنا هم نیست که شرکت‌های متخلف به راحتی مشغول فعالیت باشند، اما باید به حقوق خریدارانی که از همه جا بی‌خبر و به واسطه تبلیغات شرکت وقایع گستر محصولات شرکت آمریکایی اپل را تهیه کرده‌اند نیز توجه کافی داشت. چه بهتر که همواره پیش از آغاز طرح‌های مبارزه با قاچاق و فساد، برنامه‌ریزی‌های دقیقی به انجام برسد تا مبادا آنهایی که از موضوع بی‌اطلاع بوده‌اند، به آتش متخلفان نسوزند!
...

منبع

  • هیچ نظری یافت نشد

نظر خود را اضافه کنید.

0

تبلیغات ویژه

دانلود جدیدترین نسخه ی بازی و نرم افزارهای اندروید

آمار روزانه سایت

تاریخ آگهی ها نمایش كلیك
08/04
0
43887
310
08/03
9
203743
2614
08/02
2
100936
802
08/01
56
115095
1801
07/30
6
67653
725

حاضرین در سایت

ما 105 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

کليه حقوق مادي و معنوي اين سايت متعلق به روز پـیام است.© 2016-2007

<<طـبق ماده 12 فصل سوم قانون جرائم رایانه ای هرگونه کپی برداری از قالب و طرح سایت، پیگرد قانونی دارد>>