دفاع تمام قد وزیر بهداشت از پرداختی به پزشکان

خبرگزاری فارس: سید حسن هاشمی وزیر بهداشت در حاشیه نشست سازمان های مردم نهاد و روسای دانشگاه های علوم پزشکی استان سیستان و بلوچستان درباره گزارش دیوان محاسبات گفت: اگرچه از قبل می دانستیم که در گزارش دیوان محاسبات درباره پرداخت های نامتعارف نام وزارت بهداشت برده می شود اما در وزارت بهداشت هیچ پرداخت غیر قانونی وجود ندارد.

هاشمی گفت: برای شفاف سازی ما از دستگاههای نظارتی می خواهیم که تمام حقوق و مزایای کارکنان وزارت بهداشت را با همه دستگاههای دیگر مقایسه کنند تا مردم درباره حقوق کارکنان وزارت بهداشت قضاوت کنند.

وزیر بهداشت در توضیح این موضوع خاطرنشان کرد: پرداخت حقوق و مزایا در وزارت بهداشت رقمی مشخص است که میزان آن نیز پایین است. علاوه بر این به کادر درمانی طبق قانون در قبال کاری که انجام می دهند، مبلغی به عنوان کارانه پرداخت می شود که حدود یک سوم درآمدزایی آنها برای دولت است.

وی ادامه داد: پزشکانی که با فعالیت خود برای دولت درآمدزایی دارند، طبق قانون سهم کارانه خود از این درآمد که بسیار کمتر از درآمدی است که ایجاد میکنند را دریافت می کنند و مبلغی بیش از آن دریافت نمی کنند.

وزیر بهداشت درباره عوارض حذف کارانه نیز عنوان کرد: دریافت کارانه موجب می شود پزشکان بیش از آنچه وظیفه قانونی آنهاست به درمان بیماران بپردازند و از این طریق مشکل کمبود پزشک بخصوص در مناطق محروم جبران شود؛ اگر این کارانه حذف شود مردم مجبور می شوند برای دریافت خدمات پزشکی به بخش خصوصی مراجعه کنند و چهار یا پنج برابر بیشتر هزینه کنند و مهمتر از آن اینکه مناطق محروم و فقیر از پزشکان متخصص خالی شود.

هاشمی با اشاره به گزارش دیوان محاسبات خاطرنشان کرد: اگر به گزارش دیوان محاسبات و سازمان بازرسی کشور درباره کارانه های بالای پزشکان نیز مراجعه کنید، می بینید که هیچ پزشکی در تهران آن مقادیر بالا را دریافت نکرده و همه مربوط به نقاط محروم کشور بوده که پزشک متخصص به دلیل کمبود نیروی متخصص در آن منطقه خدماتی بسیار بالاتر از میزان معمول انجام داده است که طبیعتا کارانه بیشتری دریافت کرده است.

وزیر بهداشت گفت: تصمیمی که 27 سال پیش برای پرداخت کارانه به پزشکان گرفته شده، تصمیم درستی بوده است و بسیاری از افرادی که کارانه بالا دریافت کرده اند متخصصانی هستند که به تعداد کافی در کشور تربیت نشده اند و در آن حوزه کمبود داریم.

وی یادآور شد: تربیت چنین متخصصانی نیز در دوره کوتاه  ممکن نیست و تنها کاری که می توانیم در این مورد انجام دهیم این است که توزیع نیروهای خود در کشور را به شکل عادلانه ای انجام دهیم تا همه نقاط کشور به یک میزان به نیروی متخصص دسترسی داشته باشند و کارانه ها بین آنها تقسیم شود.

هاشمی با تاکید بر اینکه در وزارت بهداشت هیچ مبلغ غیرقانونی ای پرداخت نمی شود اعلام کرد: این مبالغ  به عنوان کارانه و مطابق مصوبه های قانونی به پزشکان و متخصصان پرداخت شده است و اگر لازم است این مقادیر کاهش یابد، نیاز است که قوانین مصوب در این مورد تغییر کند.

وی در پایان گفت: درخواست و انتظار ما از دستگاه قضا این است که با افراد و رسانه هایی که به صورت ادامه دار و بدون ارائه مدرک به وزارت بهداشت تهمت می زنند برخورد کند تا این موضوع تکرار نشود.

...

منبع

  • هیچ نظری یافت نشد

نظر خود را اضافه کنید.

0

تبلیغات ویژه

دانلود جدیدترین نسخه ی بازی و نرم افزارهای اندروید

آمار روزانه سایت

تاریخ آگهی ها نمایش كلیك
08/02
0
2563
20
08/01
56
115095
1801
07/30
6
67653
725
07/29
31
54857
783
07/27
0
192
3

حاضرین در سایت

ما 55 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

کليه حقوق مادي و معنوي اين سايت متعلق به روز پـیام است.© 2016-2007

<<طـبق ماده 12 فصل سوم قانون جرائم رایانه ای هرگونه کپی برداری از قالب و طرح سایت، پیگرد قانونی دارد>>