لزوم حمایت دولت از طرح ۳ ساله تفحص شهدا

خبرگزاری فارس: سید محمد باقرزاده امروز در جمع خبرنگاران با تأکید بر اینکه علاوه بر جنوب عراق، در کردستان برای کاوش فعال هستیم، اظهار کرد: نیاز است که جبهه غرب ما، که در عراق به عنوان جبهه واسط نام دارد، که شامل مناطق مندلیب، کوت و... است، تیم‌هایی مستقر شوند و ما برای استقرار نیروها، مذاکراتی را انجام دادیم و درصدد توسعه کار خود هستیم.

وی ادامه داد: برای بازگرداندن 5 هزار شهید به وطن در ظرف سه سال، برنامه‌ای را تدوین کردیم و اگر دولت از این طرح حمایت کند و امکانات لازم را در اختیار ما قرار دهد، باقی‌مانده شهدا را در مدت زمان معین پیدا می‌کنیم.

مسوؤل کمیته جست‌و‌جو مفقودین ستاد کل نیروهای مسلح با تأکید بر اینکه این پیش‌بینی و طرح ما است، گفت: این طرح مستلزم حمایت همه‌جانبه اعتباری، لجستیک، آمادی، آمادگی و هماهنگی میدانی با طرف‌های عراقی و همچنین کارهای فنی دیگر است، تا بتوانیم طبق زمان‌بندی به نتیجه برسیم.

وی خاطرنشان کرد: شهدای معسکرات ما که در اردوگاه‌ها به شهادت رسیدند، چون بعضی از آنها وضعیتشان برای ما مشخص نیست، به دنبال آن هستیم که در عمق خاک عراق آنها را ردیابی کنیم.

باقرزاده با تأکید بر اینکه در کشور عراق نزدیک به 9 قبرستان وجود دارد که شهدای ما در آنجا دفن هستند، بیان کرد: با توجه به اینکه آمریکایی‌ها، کل اطلاعات و اسناد وزارت دفاع عراق را بردند و اکنون در اختیار پنتاگون است، اطلاعات انسانی جنگ نیز بخشی از آن خود‌به‌خود منتقل شده است.

وی با تأکید بر اینکه باید این اطلاعات از آمریکایی‌ها گرفته شود، افزود: در دو مرحله برای کسب اطلاعات تلاش شده است، اما تاکنون به نتیجه نهایی نرسیده و تصویر ذهنی ما این است که اگر این اطلاعات به دست آورده شود، کمک قابل توجهی در ردیابی سایر شهدا می‌کند.

مسوؤل کمیته جست‌و‌جو مفقودین ستاد کل نیروهای مسلح گفت: بعضی از افراد هم هستند که در گذشته در تدفین شهدا نقش داشتند و از سیستم دولتی یا نظامی عراق نزدیک خارج شده‌اند و البته عده‌ای نیز هنوز هستند اما سیستم وزارت دفاع عراق مسلط به این موضوع نیست و به دلیل مشکلاتی که دارند، تاکنون کاری صورت نگرفته است.

* پیدا شدن پیکر 203 شهید در نیمه اول سال‌جاری

باقرزاده با تأکید بر اینکه کار ردیابی دقیقی نیاز است، متذکر شد: به لطف خداوند در هر مرحله‌ای که کمیته وارد شده است، تعداد قابل توجهی شهید پیدا شد‌ه‌اند و از اول سال تاکنون حدود 203 شهید تفحص شده‌ و امیدواریم در نیمه دوم سال، کارمان را با قوت بیشتری ادامه دهیم.

وی عنوان کرد: کارهای کاوش در گرمای 55 درجه جنوب عراق انجام می‌شود، البته به دلیل مشکلات منطقه وقفه‌هایی هم بوده اما کار در حال انجام است.

مسوؤل کمیته جست‌و‌جو مفقودین ستاد کل نیروهای مسلح، اظهار کرد: تاکنون 47 هزار شهید تفحص شده است که از این آمار، 8 هزار شهید هویتی نامشخص داشته‌اند و بقیه شناسایی شده‌اند و اکنون هم باید 5 هزار شهید دیگر تفحص کنیم که بخشی از آنها هم مجهول خواهند بود.

باقرزاده در رابطه با محل دفن شهدایی که هویت آنها مجهول است، خاطرنشان کرد: شهدایی که هویت آنها مشخص نیست، در دانشگاه‌ها، پارک‌ها، مراکز نظامی، مراکز حوزوی، قبرستان‌ها و... دفن شده‌اند.

...

منبع

  • هیچ نظری یافت نشد

نظر خود را اضافه کنید.

0

تبلیغات ویژه

دانلود جدیدترین نسخه ی بازی و نرم افزارهای اندروید

آمار روزانه سایت

تاریخ آگهی ها نمایش كلیك
08/06
9
117050
1588
08/05
34
167874
1743
08/04
16
170834
1395
08/03
9
203743
2614
08/02
2
100936
802

حاضرین در سایت

ما 185 مهمان و یک عضو آنلاین داریم

  • shoeyb

کليه حقوق مادي و معنوي اين سايت متعلق به روز پـیام است.© 2016-2007

<<طـبق ماده 12 فصل سوم قانون جرائم رایانه ای هرگونه کپی برداری از قالب و طرح سایت، پیگرد قانونی دارد>>