از کجا بفهمیم به خرید کردن معتاد هستیم یا نه؟

سرویس سبک زندگی فردا: لغت نامه «اعتیاد» را راهی برای وقف کردن و رها کردن خود به چیزی از روی عادت و میل شدید، رفتاری که عملکرد یک عمل حیاتی را خراب می‌کند، و پیشرفت مضر تعریف می‌کند. اعتیاد باعث می‌شود حس توازن و عقلانیت خود را از دست بدهید. در همه نوع اعتیاد، اشتیاق و میل شدید برای  لذت و خشنودی آنی -برای رسیدن به احساس لذت، قدرت، و رها شدن از مشکلات- و پافشاری بر نادیده گرفتن نشانه‌های رفتاری دراز مدت و خودویرانگر. در ادامه مطلبی در این باره به نقل از مردمانبخوانید.

 

از کجا بفهمیم به خرید کردن معتاد هستیم یا نه؟

اگر دچار اعتیاد خرج کردن هستید، کنترل خرید کردن برای شما کاری دشوار است و هرچقدر هم که خرید کنید باز هم برایتان کافی نیست. فروشگاه‌ها و مراکز خرید یک جذابیت آهن ربایی برایتان دارند. همیشه گرانترین هدیه‌ها را می‌دهید. خریدهایتان نشان می‌دهد که چقدر درمورد همه برندهای و مارک‌های اجناس مختلف اطلاعات دارید. وقتی با دوستانتان برای غذا خوردن به رستوران می‌روید، این شما هستید که همیشه برای حساب کردن صورت‌حساب اصرار دارید، چه بتوانید از عهده آن بربیایید، چه نتوانید.

باوجود عواقب منفی که این مشکل برای شما دارد -مثل احساس گناه، قرض یا احساس خجالت درمورد خریدهایتان- باز هم دست از اینکار بر نمی‌دارید و خود را در مرکز خرید دیگری مشغول خریدن چیزهایی که واقعاً به آن نیاز ندارید می‌یابید. معمولاً درمورد اینکه چقدر خرج کرده اید دروغ می‌گویید (به خودتان و نزدیکانتان)، برچسب‌های قیمت را از روی اجناسی که خریده‌اید می‌کنید و همیشه برای راست و ریست کردن هزینه‌های ماهانه‌تان مشکل دارید. اعتیاد خرج کردن تلاشی برای خریدن «خوشبختی» است -برای مورد تحسین قرار گرفتن، احساس قدرت کردن، دور کردن احساسات مشکل دار مثل شک به خود یا ناامیدی ازخود- و می‌توانند به خراب کردن هر چیزی که برایتان عزیز بود منجر شود.

چطور به یک رفتار معتاد می‌شویم؟
فرستنده‌های شیمیایی هستند که انتقال دهنده‌های عصبی یا نوراترانسمیتر نامیده می‌شوند و کارشان انتقال ارتباط بین مغز و سایر قسمت‌های بدن است. وقتی عصبی، مضطرب و نگران  هستید، جریانی از اپینفرین که تحریک کننده ترس است در بدنتان تولید می‌شود. وقتی اتفاقی می‌افتد که حس خوبی به شما می‌دهد (مثلاً وقتی چیزی می‌خرید) جریانی از نوروترانسمیترهایی که سروتونین نامیده می‌شوند در شما پیدا شده و احساسی خوب به شما می‌دهند.

اعتیاد خرج کردن رفتاری در شما ایجاد می‌کند که یگدفعه باید همان لحظه چیزی بخرید. پرداخت پول برای خرید یک جنس احساسی بسیار خوب به شما می‌دهد و  باعث می‌شود مقدار کافی از آن سروتونین در بدنتان تولید شود. یک خرید هیچوقت برای شما کافی نیست. می‌خواهید آن احساس سرخوشی را دوباره و دوباره تجربه کنید، به همین خاطر باز بیرون می‌روید و چیزی می‌خرید.

با رفتار خودتان مسموم شده‌اید. تنها چیزی که در دنیا برایتان مهم است این است که بتوانید به این خرج کردن‌هایتان ادامه دهید. چون خریدن چیزهای جدید احساس خیلی خوبی نسبت به خودتان، زندگیتان و همه چیز در شما ایجاد می‌کند. درست همانطور که تعریف اعتیاد می‌گوید، شما خودتان را وقف رفتاری کرده‌اید که از روی عادت و میل شدید انجام می‌شود و عملکردهای حیاتی را تخریب می‌کند.

چرا اعتیاد به خرج کردن؟
اعتیاد به خرج کردن یک نشانه یا بهتر بگوییم، یک چراغ قرمز هشدار از احساسات بسیار عمیقی در شماست که سعی در پنهان کردن آن دارید. افراط در خرید به شما کمک می‌کند آن احساسات مشکل ساز حداقل برای مدتی روی نشوند. هربار که سعی می‌کنید این رفتار اعتیادآمیز خود را کنار بگذارید، یا حسی ناخوشایند و ترس مواجه می‌شوید. با اینکه به خودتان قول داده‌اید که باید خرج کردن‌هایتان را کمتر کنید، اما برای از بین بردن آن حس ناخوشایند محبور می‌شوید باز چیز دیگری بخرید.

اما چه احساساتی است که اینقدر بد است که شما را به خودویرانگری می‌رساند؟ شاید از این می‌ترسید که به آن اندازه‌ای که می‌خواهید جذاب یا موفق به نظر نرسید. احتمال این وجود دارد که ترس شما از این ناشی می‌شود که فکر می‌کنید خودِ واقعیتان موجودی دوست داشتنی نیست. یا از این می ترسید که ظاهرتان که اینقدر برای زیباییش تلاش کرده‌اید، از بین برود و دیگران ببینند که پشت آن ظاهر زیبا چه در فکر شماست: اینکه شما یک فرد متظاهر و شکست خورده‌اید.

وقتی دچار اعتیاد خرج کردن باشید، آنچه که واقعاً می‌خواهید بخرید این است که مورد علاقه و توجه دیگران قرار بگیرید و اسیر آن حس شک و ناامیدی به خود نشوید. مهم نیست که چقدر پول داشته باشید چقدر موفق باشید یا چه موقعیت احتماعی داشته باشید، این درون شماست که احساس خالی بودن و پوچی می کند. وقتی پول خرج می‌کنید، آن دره خالی و عمیق درونتان کمی پر می شود و حتی به مدتی خیلی کوتاه احساس می‌کنید که در اوج دنیا هستید.

از کجا بدانید که دچار اعتیاد خرج کردن هستید؟
انکار یکی از مولفه های اعتیاد است. برای اینکه بفهمید دچار اعتیاد خرج کردن هستید یا نه  باید عادت های خرید خود را صادقانه بررسی کنید: چقدر و چند مدت یکبار خرید می‌کنید؟ خرید کردن‌های شما چه خسارتی به حساب پس اندازتان، کارتان، خانواده‌تان، و زندگی شخصی خودتان وارد می‌کند؟ و مهم تر اینکه، چه احساسات ترس یا ناامنی را می‌خواهید با خرید کردن بپوشانید؟

تشخیص اینکه به این اعتیاد دچار هستید اولین و بزرگترین قدم برای بهبودی است. اگر احساس می کنید که خرج کردن مشکلاتی برای شما ایجاد می‌کند، می‌توانید نزد مشاور روانشناس رفته و با او مشورت کنید. به همراه مشاور می‌توانید ببینید چه چیزی شما را به خرید کردن ترغیب می کند و چطور عادت‌های خرید شما بر کیفیت زندگیتان تاثیر می‌گذارد و روابط شما را با نزدیکانتان شکل می دهد و درمورد خودتان چه احساسی پیدا می‌کنید.

رفتاری های اعتیادآور قابل درمان هستند. اگر واقعاً می خواهید عادت خرید کردن خود را متوقف کنید، مشاوره و روانشناسی بیشتری کمک را به شما می کند و به شما یاد می‌دهد که چه رفتارهایی را جایگزین آن کنید و مهارت های کنار آمدن با این مشکل را نیز به شما معرفی می کند.

...

منبع

  • هیچ نظری یافت نشد

نظر خود را اضافه کنید.

0

تبلیغات ویژه

دانلود جدیدترین نسخه ی بازی و نرم افزارهای اندروید

آمار روزانه سایت

تاریخ آگهی ها نمایش كلیك
08/05
0
62880
677
08/04
16
170834
1395
08/03
9
203743
2614
08/02
2
100936
802
08/01
56
115095
1801

حاضرین در سایت

ما 131 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

کليه حقوق مادي و معنوي اين سايت متعلق به روز پـیام است.© 2016-2007

<<طـبق ماده 12 فصل سوم قانون جرائم رایانه ای هرگونه کپی برداری از قالب و طرح سایت، پیگرد قانونی دارد>>