تاثیر تراریخته‌ها را بر کدام جمعیت انسانی یا حیوانی مورد آزمایش قرار داده‌اید؟/ چرا نتایج آزمایشات خود را منتشر نمی‌کنید؟/ بررسی ابعاد امن

سرویس اجتماعی فردا: حجت‌الاسلام علی کشوری دبیرشورای راهبردی الگوی پیشرفت اسلامی در نامه‌ای سرگشاده خطاب به ددکتر بهزاد قره‌یاضی رئیس تحقیقات و فناوری سازمان برنامه و بودجه خواستار شفافیت در خصوص سلامت و ابعاد امنیتی محصولات تراریخته شد.
 
متن این نامه بدین شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم

جناب آقای پروفسور بهزاد قره یاضی

رئیس سابق پژوهشکده بیوتکنولوژی کشاورزی، رئیس انجمن علمیِ "ایمنی زیستی کشور” و رئیس تحقیقات و فناوری سازمان برنامه و بودجه

سلام علیکم

درباره گفتگوهای گسترده جبهه فکری و فرهنگی انقلاب اسلامی  درباب مسئله بسیار خطرناک تراریخته ها  و برخی مسائل مرتبط پنج نکته مهم را به صورت شفاف به حضرتعالی و دوستانتان و البته جناب آقای نوبخت-که بی پروا از شما حمایت می کند- متذکر می شوم ؛ پیشنهاد می کنم درباره این مباحث به سبک دانشمندان حوزوی پاسخگو باشید. تحقیر طرف مقابل -که متأسفانه به رویه شما تبدیل شده است- نشانه قطعی ضعف علمی جریان حداقلی شما است.

نکته اول اینکه: اینجانب تقلیل بررسی ها در  مسئله تراریخته را به بررسی های علمی محض؛ امری نادرست می دانم. روش صحیح در بررسی این مسئله این است که علاوه بر ابعاد علمی ؛ ابعاد امنیتی و مدیریتی و فرهنگی این موضوع هم بررسی شود.

بر اساس مفاهیم مطرح در اولین نقشه الگوی پیشرفت اسلامی روش صحیح در تحلیل همه حوزه های فنی و تکنولوژی این است که نسبت مسئله مورد بحث با موضوعات جهت ساز یا زیر ساخت های هدایت سنجیده شود. با توجه به این اصل روشی مندرج در "الگوی اسلامی  تخصیص تکنولوژی" لازم است تا ابعاد فرهنگی، امنیتی، مدیریتی و علمی تراریخته ها بررسی شود. پیشنهاد می کنم از روشهای علمی کهنه در بررسی تکنولوژی های مطرح در غرب استفاده نکنید و یا حداقل به سؤالات مطرح شده از پایگاه روش ارزیابی استفاده شده در بررسی های ما پاسخ دهید.

در این راستا و بر اساس اصل بررسی نسبت یک تکنولوژی با  قاعده نفی سبیل؛ نخبگان بسیاری کماکان منتظرند حضرتعالی پاسخ دهید آقای کنت مک کوئین(Dr. Kenneth M. Quinn) پرزیدنت بنیاد جایزه جهانی غذا (The World Food Prize Fundation) (وابسته به بنیاد صهیونیستی راکفلرها) چرا به ایران آماده است؟ و مهمتر آنکه چرا از سوی وزارت جهاد کشاورزی مورد تقدیر قرار گرفته است؟ آیا قرار است برنامه‌های پیشنهادی این سازمان صهیونیستی در ایران اجرائی شود؟! پیشنهاد می کنم گزارشی از مذاکرات با ایشان در تهران  را در اختیار افکار عمومی قرار دهید. به هر حال از ما توقع نکنید که ابعاد امنیتی تراریخته‌ها را بررسی نکنیم. درباره ابعاد فرهنگی و مدیریتی و سایر ابعاد این تکنولوژی قدیمی سؤالات فراوان دیگری وجود دارد؛ که  امیدوارم در جلسه مناظره پاسخگوی آنها باشید.

در مورد بعد امنیتی توضیح بیشتر اینکه: باتوجه به ماهیت مشکوک بنیادهای صهیونیستی راکفلرها و مؤسسات وابسته و شرکت های جنایت کاری مانند مونسانتو احتمال می دهیم به اسم کشاورزی یک طراحی امنیتی و یک حمله بیولوژیک گسترده علیه ملت ایران طراحی شده باشد. البته اینجانب شما را به دخالت عامدانه در این طراحی احتمالی متهم نمی کنم ؛بلکه شما را مانند اکثر اعضای جریان توسعه گرا افرادی خوشبین می بینم؛ که قدرت فهم و مقابله با طراحی های استکبار جهانی علیه ملت ایران  را ندارید. برجام را  بازخوانی کنید تا عاقبت خوشبینی به نظام سلطه را بیشتر درک کنید.

نکته دوم اینکه دائما  تکرار می کنید مسأله خطرناک تراریخته ها  بر سلامت مردم  تأثیر سوئی ندارد. درباره این ادعای شما چند پرسش اساسی وجود دارد.

سؤال اول آنکه چرا گزارش بررسی های بومی میان مدت مبنی بر بی خطر بودن تراریخته ها را به صورت عمومی منتشر نمی‌‌کنید؟ لطفا صریحا بگوئید سالم بودن تراریخته ها را در میان کدام گروه جمعیتی انسانی و یا حیوانی ودر کدام بازه زمانی و در مورد کدام محصول آزمایش کرده اید؟ ادعای سلامت محصولات تراژن در حالی صورت می گیرد؛ که حتی در ایران نظام ملی ارزیابی در این موضوع وجود ندارد و در واقع خودتان محصولات تولید شده خودتان را مثبت ارزیابی می کنید!

سؤال دوم اینکه چرا باید ادعای سالم بودن محصولات تراریخته از شما و دوستان معدودتان پذیرفته شود؛ در حالیکه  سازمان های مرتبط دولتی و غیر دولتی مانند سازمان محیط زیست و انجمن ارگانیک ایران و شخصیت های علمی مختلفی در داخل و خارج کشور به سلامت این محصولات به شدت مشکوک هستند.

نامه اخیر ۵۰۰ نفر از اساتید و دانشجویان علوم پزشکی کشور مبنی بر چالش برانگیز بودن محصولات تراریخته آخرین نمونه از اختلاف نظرها درباره سلامت تراریخته ها محسوب می شود. چرا با وجود این همه اختلاف نظر در میان شخصیت های علمی کشور سلامت تراریخته های را وحی منزل تلقی می کنید؟!

نکته سوم آنکه پیشنهاد می کنم اندکی به مطالعات مربوط به حوزه فلسفه علم و مکاتب مختلف آن توجه کنید؛ تا کنون در مباحثات گسترده مربوط به ماهیت و چیستی علم کسی ادعا نکرده است که گزاره های علم تجربی خطا ناپذیر هستند. اگر به این نوع از مطالعات توجه بیشتری داشتید؛ تحقیقات محدود خود در حوزه بیوتکنولوژی و تراریخته را اینچنین قطعی تلقی نمی کردید و اینگونه بی پروا به تجاری سازی آن و بالتبع بازی با سلامت مردم اقدام نمی کردید!

نکته چهارم آنکه: از منظر مفاهیم اسلامی تعیین ظرفیت موجودات  و البته ارتقای این ظرفیت ها تابعی از تقدیر و تسبیح و این مهم هم تابعی از جهت و ظرفیت نظامات اجتماعی است. توضیح بیشتر اینکه با لحاظ معادله تکوینی فوق؛ طریق تصرف در ظرفیت های اولیه موجودات را می توان از راه هایی غیر از تصرف در نظام ژنتیکی این موجودات پی گیری کرد. معنای روشن تر این سخن این است که گزاره بنیادین بیوتکنولوژی مبنی بر بیان خاصیت توسط ژن، خود تابعی از یک معادله بنیادین تکوینی است ؛ که کشف و استفاده از آن در مرزهای دانش تعریف می شود. پیشنهاد می کنم برای تبیین بیشتر این بحث علمی نشستی در سازمان مدیریت و بودجه برگزار نمایید.

و نکته پنجم اینکه:با توجه به استفاده نظام سلطه جهانی از بیوتکنولوژی در جهت گسترش سلطه و ضرورت حفظ توازن ملی در برابر این طراحی ها؛ اینجانب تسلط آموزشی و کاربردی بر این نوع از علوم تجربی را لازم می دانم؛ ولی لازم است توجه کنید که پذیرش یک علم از باب حفظ موازنه با تمدن استکباری مدرنیته؛ به معنای استفاده از این علم در حوزه تجاری سازی و زندگی مردم نمی باشد. تأکید رهبر حکیم انقلاب در سیاستهای کلی بخش محیط زیست بر اهمیت کشاورزی ارگانیک در بند ۱ ماده ۸ (ابلاغیه مورخ ۲۶آبان۱۳۹۴) شاهدی مستحکم بر این قضیه محسوب می شود و تأکید بر تجاری سازی تراریخته ها در برنامه ششم در تعارض با سیاست های ابلاغی ایشان است.

برخی از استفتائات شما از مراجع با موضوع تراریخته هم بر این فرض استوار بوده است و الا همگی مراجع محترم شیعه امور مشکوک در حوزه سلامت را امری محرم می دانند. پیشنهاد آخرم این است که در مشورت با برخی از فضلای محترم؛ روش نوشتن استفتا را بیاموزید.

جناب آقای قره یاضی

شد رهزن سلامت زلف تو وین عجب نیست

گر راه زن تو باشی صد کاروان توان زد

منبع: پایگاه اطلاع‌رسانی نقشه راه
...

منبع

  • هیچ نظری یافت نشد

نظر خود را اضافه کنید.

0

تبلیغات ویژه

دانلود جدیدترین نسخه ی بازی و نرم افزارهای اندروید

آمار روزانه سایت

تاریخ آگهی ها نمایش كلیك
08/02
0
33192
255
08/01
56
115095
1801
07/30
6
67653
725
07/29
31
54857
783
07/27
0
192
3

حاضرین در سایت

ما 50 مهمان و یک عضو آنلاین داریم

  • balavipourali

کليه حقوق مادي و معنوي اين سايت متعلق به روز پـیام است.© 2016-2007

<<طـبق ماده 12 فصل سوم قانون جرائم رایانه ای هرگونه کپی برداری از قالب و طرح سایت، پیگرد قانونی دارد>>