سونامی ابتلا به دیابت در راه است

سلامت آنلاین: دکتر امیرکامران نیکوسخن به تازه ترین آمارهای منتشر شده از سوی فدراسیون بین المللی دیابت در رابطه با شیوع این بیماری در سراسر جهان اشاره کرد و گفت: بالغ بر ۴۱۵  میلیون نفر از مردم سراسر جهان مبتلا به دیابت هستند؛ این سونامی تا سال ۲۰۴۰ از مرز نیم میلیارد نفر می گذرد. در حال حاضر از هر ۱۱ نفر فرد بالغ جامعه یک نفر مبتلا به دیابت است، در نتیجه اقدامات آموزشی و درمانی باید از همین امروز علیه این بیماری بسیج شوند.
 
وی افزود: ۱۲درصد بودجه بهداشتی کشورها نیز صرف درمان و مقابله با عوارض دیابت می شود و این در حالی است که هر ۶ثانیه یک نفر و سالانه ۵ میلیون نفر به دلیل ابتلا به این بیماری جان خود را از دست می دهند.  
 
دکترنیکوسخن مشکل بزرگ جامعه را عدم آگاهی نسبت به این بیماری دانست و خاطرنشان کرد: نیمی از افرادی که مبتلا به دیابت هستند از بیماری خودشان اطلاعی ندارند و این باعث می شود زمانی که دیابت آنها تشخیص داده شد با دیگر عوارض این بیماری از جمله رتینوپاتی مواجه شوند.
 
رئیس انجمن دیابت ایران در ادامه گفت: عوارض ثانویه این بیماری به راحتی قابل پیشگیری است و اگر در زمان مناسب عارضه تشخیص داده شود امکان درمان آن به مقدار زیادی وجود دارد. از سوی دیگر هر چقدر کنترل قند و فشار خون بیشتر باشد به همان میزان خطر ابتلا به رتینوپاتی کاهش می یابند. این در حالی است که بیشتر افراد دیابتی کشور کنترل نامناسب قندخون دارند و این موضوع در روند پیشگیری، و درمان موثر آنها اثر نامطلوبی می گذارد.
 
 ۲۰درصد دیابتی ها دچار رتینوپاتی می شوند
 
غربالگری مناسب دیابت می توان عوارض این بیماری را به مقدار زیادی کاهش دهد و از ابتلا به بیماری های ثانویه پیشگیری کند. متاسفانه ۲۰درصد افراد دیابتی به علت عدم تشخیص در زمان مناسب دچار رتینوپاتی می شوند.
 
دکتر نیکوسخن می گوید: مصیبت بزرگ آن است که ۶۲درصد دیابتی های کشور طی ۵ سال گذشته هیچ گونه معاینه چشم پزشکی نداشته اند و ۹۲درصد موارد جدید نیز در یکسال اول پس از تشخیص به چشم پزشک مراجعه نکرده اند. از سوی دیگر ۶۲درصد افراد دیابتی که لیزرتراپی چشم بر روی آنها انجام شده است به دلیل کنترل نامناسب قند خون می بایست این فرایند را دوباره تکرار کنند و تاثیرات نامطلوب اقتصادی و اجتماعی آن را بپذیرند.
 
رئیس انجمن دیابت ایران، آموزش را موثرترین راهکار برای کنترل و درمان این بیماری و عوارض ناشی از آن دانست و اظهار داشت: در رابطه با آموزش پروتکل های خوبی از سوی مجامع بین المللی ارائه شده که انتظار می رود با افزایش تعاملات بین بخشی به ویژه در ارتباط با مراکز چشم پزشکی دستیابی به اهداف مورد نظر هر چه زودتر محقق شود.
 
آمارهای رسمی بیانگر آن است که ایران حدود ۵میلیون دیابتی دارد و تا ۱۵سال آینده این رقم به ۹میلیون نفر افزایش می یابد که در این حالت ایران به دومین کشور در منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا از نظر شمار افراد دیابتی ها تبدیل می شود.

...

منبع

  • هیچ نظری یافت نشد

نظر خود را اضافه کنید.

0

تبلیغات ویژه

دانلود جدیدترین نسخه ی بازی و نرم افزارهای اندروید

آمار روزانه سایت

تاریخ آگهی ها نمایش كلیك
08/02
2
79484
617
08/01
56
115095
1801
07/30
6
67653
725
07/29
31
54857
783
07/27
0
192
3

حاضرین در سایت

ما 47 مهمان و یک عضو آنلاین داریم

  • salar94

کليه حقوق مادي و معنوي اين سايت متعلق به روز پـیام است.© 2016-2007

<<طـبق ماده 12 فصل سوم قانون جرائم رایانه ای هرگونه کپی برداری از قالب و طرح سایت، پیگرد قانونی دارد>>